OFPOF

Dünyanın En Büyük Kütüphanelerinden: Trinity Kolej Kütüphanesi

-
560
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünyanın En Büyük Kütüphanelerinden: Trinity Kolej Kütüphanesi
144 izlenme
Ofpofer
-

Dünyanın en ünlü üniversitesinin daha da ünlü kütüphanesi olan Trinity Kolej Kütüphanesini inceliyoruz.

1. Trinity Koleji Nedir?

Trinity Koleji Nedir?

Trinity Koleji, Cambridge Üniversitesine bağlı 31 kolejden yalnızca bir tanesidir. 1546 yılında Kral VIII. Henry tarafından kurulmuştur. Oxford ve Cambridge Üniversitelerinin kolejleri arasında en zengin olanıdır. Ayrıca Cambridge Üniversitesinin elde ettiği 81 Nobel Ödülü'nün toplamda 31'ini elinde bulundurarak akademik açıdan en başarılı kolej olarak adlandırılmaktadır. 

2. Bu kütüphane nerede?

Bu kütüphane nerede?

Bu kütüphane İrlanda'nın başkenti Dublin'de bulunmaktadır. 

3. Ne var bu kütüphanede?

Ne var bu kütüphanede?

Bu kütüphane 1850'li yıllarda açılmıştır ve uzun koridorları, her biri pencere etrafında oluşturulmuş dev odacıkları ile toplamda 200.000 eski kitaba ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Trinity College Long Room'da dünyaca ünlüdür. Bu dev odacıkların her birinin 3 tarafı kitaplarla doludur ve bizim 4 kat diye tabir edebileceğimiz yükseklikleri bulunmaktadır.

4. Book of Kells

Book of Kells

İsa'dan sonra 800 yılında yazıldığı rivayet edilen ve İsa'nın 4 öğretisine yer veren kitap olan Book of Kells de bu kütüphanede bulunmaktadır. Bu kitap İrlanda'nın ulusal hazinesi olarak bilinmektedir ve Celtic'li rahipler tarafından yazıldığı söylenmektedir. 

5. Oraya gidersem nerede yatabilirim?

Oraya gidersem nerede yatabilirim?

Dublin şehrinde konaklama seçenekleriniz çok fazladır. Bir gezici arkadaşımızın söylediğine göre bunlardan en iyileri The Pines at Tuttle Crossing, Hampton Inn Columbus/Dublin, Courtyard Columbus Dublin, eğer şehir merkezine yakın olmak isterseniz Staybridge Suites Columbus-Dublin, Holiday Inn Express Columbus-Dublin gibi otelleri tercih edebilirsiniz. 

6. Başka neler var?

Başka neler var?

Boyut ve sayfa sayısı bakımından çok büyük kitapların yanı sıra heykeller de bulunmaktadır. Ayrıca sanılanın aksine ikinci kata çıkmak kesinlikle yasaktır. Bu da bu kütüphaneye ayrı bir gizem katan olaydır. 

7. Giriş ücreti ne kadar?

Giriş ücreti ne kadar?

Araştırmalarıma göre turistler için giriş ücreti 8 avrodur. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.