OFPOF

Doğasına Hayran Kalacağınız Gezip Görülecek Yerler

-
600
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Doğasına Hayran Kalacağınız Gezip Görülecek Yerler
859 izlenme
-

İş stresinden kurtulmak için hafta sonu gidilecek 7 İzmir İlçesini sizler için derledik.

Yavaş yavaş havanın ısınmasıyla insanların  kendilerini güneşin ve maviliğin içinde kaybolup gitmek istediği şu günlerde.Şehrin gürültüsünden kurtulmak isteceğiniz,stres atabileceğiniz muhteşem yerler.

1. Bergama

Bergama

Tarihi MÖ 7. yy'a kadar uzanan Bergama, Lidya, Pers, Makedon, Frigya, Trakya Krallιğι, Selevkos Krallιğι, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır.tarih sayfalarında Pargama ve Pergamon adlarıyla geçen Bergama, ilk Parşömenin yapıldığı yer, ilk Asya Kütüphanesi, ilk hastane, ilk telkinle tedavi yöntemi Psikoterapi, ilk doğal tedavi, bitkisel ilaçlarla tedavi şekli olan ilk Farmakoloji, ilk tıp ve eczacılığın simgesi olan Yılanlı Sütunun bulunduğu yerdir.

2. Seferihisar

Seferihisar

İzmir'e yaklaşık 45 km uzaklıktadır.Seferihisar'ın büyük bir bölümünü zeytinlikler ve mandalina bahçeleri oluşturur.Halk, turizm ve tarımcılıkla geçinir.Teos ve Akkum plajlarının yer aldığı İzmir Seferihisar kıyılarında son yıllarda birçok turistik tesis kurulmuştur. Teos Ormanı'nda bulunan orman içi dinlenme yeri İzmir Seferihisar'ın başlıca mesire yeridir. 

3. Dikili

Dikili

Uzun sahil şeridi ile karşı yakasında midilli görülmektedir.Huzurlu ve sakindir.Başlıca gidilecelek yerler;Kalem Adası,Bademli Köyü,Nebiler Şelalesi,Volkanik Karagöl (Tavsiye: Bademli Köyü'nde muhteşem koruk şurubunu içmeden seyahetinize devam etmeyiniz.)

4. Karaburun

Karaburun

Kendine has doğal yapısıyla, tarihi ve kültürel değerleriyle, yaz mevsiminde dahi sakinliği ile mükemmel bir yerdir.Köy pansiyonları ve butik otelleri turistlere eşsiz bir doğal güzelliği sunulur.deniz, sualtı sporları, doğa yürüyüşleri ile adından söz ettiren Karaburun ileride yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olacağını gösteriyor.

5. Urla

Urla

Zeytin ağaçlarının uğultusu ve tertemiz havasıyla insanı mesteden bir havaya sahiptir.Urla köyleri denildiğinde; tiyatrosu ve sera çiçekçiliği ile ünlü Bademler Köyü, iç kısımda kalmasına karşın önemli ölçüde turist çekmeyi başaran Barbaros Köyü, kıyıdaki Özbek ve Balıklıova, Gülbahçe köyleri ilk akla gelenlerdir.

6. Foça

Foça

Bir balıkçı kasabasıdır.Foça, misafirlerini de kendisi gibi küçük butik otelleriyle karşılar.Doğal ve yapısal sit alanları sayesinde, turizmin alışılagelmiş kalıplarından uzaktır.Pek fazla  eğlence hayatı yoktur.Yelkovan kuşları, martılar, balıkçıllar, ada güvercinleri kasabanın en sevimli sakinleridir.İsmini foklardan alan bu belde, doğallığını koruyabilmiş ender güzellikte kıyı kasabalarımızdan biridir.
 

7. Çeşme

Çeşme

Son yıllarda adından iyice söz ettiren Çeşme İzmir'e 90 km uzaklıktadır.Çeşmede gidilecek yerler; Çeşme Şehir merkezi,Alaçatı,Ilıca Plajı,Dalyandır.Çeşme merkezinde Çeşme Kalesi,Marina ve hediyelik eşya satan satıcıları bulabilirsiniz.Alaçatıda ise Rüzgar Sörfü yapabilirsiniz.Ilıca ise plajlarıyla ünlüdür.Denize girebilecek en güzel koyu Aya Yorgi koyudur. Dalyanda ise herhangi bir balık restoranına oturup  akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.