OFPOF

Doğal Güzellikleriyle Muğla Gezintisi

-
486
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Doğal Güzellikleriyle Muğla Gezintisi
531 izlenme
-

Herkesin gidip görmesi gereken doğayla iç içe tatil beldeleri olan Muğla'nın dünya harikası yerleri.

İşten, güçten, dersten sıkılan kafa dinlemek isteyen kalabalık istemeyen kişilerin tercih etmesi gereken bir il Muğla.

1. Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, Muğla ili, Fethiye ilçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan vadi. Sahip olduğu endemik türler nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağdan biri olan Babadağ'ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995'de 1.derecede doğal sit ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. 350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan Vadi ismini, barındırdığı 80'den fazla kelebek türünden ve özellikle kaplan kelebeğinden almıştır.

2. İztuzu Sahili

İztuzu Sahili

Dünyada bir benzeri daha olmadığı söylenen İztuzu Sahili’nin neden bu kadar ayrıcalıklı olduğunu sahile gidince kendi gözlerinizle de göreceksiniz. Ancak gidemeyenler için kısaca anlatmak gerekirse; bir tarafı tatlı su, diğer tarafı Akdeniz’in serin suları ile çevrili olan bu sahil 6 kilometre uzunluğundadır. Kumları altın rengi ve incecik, suyu kristal gibi olan İztuzu Sahili aynı zamanda Caretta Carettaların yumurtlama mevsiminde tercih ettiği doğal bir mirastır. Uzmanlara göre sahil kumunun ince olması bu dev kaplumbağaların yumurtlamak için burayı tercih etme nedeni olarak gösteriliyor. 

3. Ölüdeniz

Ölüdeniz

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Ölüdeniz kumsalı %82 oyla 2006 yılında dünya'nın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, orta çağ'da "Uzak Diyar" olarak tanırır, Anadolu'nun güneybatısında yer alan Teke Yarımadası'nda bulunur. Türkiye'de bulunan lagün oluşumlarından biridir. Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz'de sadece çırpıntılar meydana gelir.

4. Saklıkent

Saklıkent

Saklıkent Kanyonu, Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı'nın kolu olan Karaçay'ın oluşturduğu kanyondur. Suyun kolayca aşındırabileceği Kalkerli arazide fay çatlaklarınında yardımıyla sarp ve derin bir kanyon oluşmuştur. Uzunluğu 18 km, yüksekliği 200 m'dir. En dar yeri 2 metreye kadar düşer. Kanyonun tabanı şiddetli akan suyla dolu olduğundan, su içinden geçmek imkansızdır. Giriş, kanyonun dik yamaçlarına demir çubuklarla tutturulan 200 metrelik tahta bir köprüyle yapılabilmektedir. Köprüden sonrasında oldukça soğuk olan güçlü karstik kaynaklar bulunur. Yaz mevsiminde piknik yeri olarak kullanılan alana yılda 180-210 bin turist gelmektedir.

5. Uyku Vadisi

Uyku Vadisi

Milas’tan Bodrum’a giden yolun 20.kilometresinde Uyku Vadisi’ne giden yolu bulabilirsiniz. İsminin neden Uyku Vadisi olduğunu vadi içine girince daha net anlayabileceğiniz bir mekândır burası. Derin bir vadi olan Uyku Vadisi, içinde akan çay ve çay etrafında sıralanmış doğal güzellikler ile su sesinin yankılandığı eşsiz bir doğal güzellik olarak dikkatleri üzerine çekmiş. Yılda 30 bin kişinin ziyaret ettiği bu yer 4 kilometrelik zorlu bir parkur sonunda ulaşılan bir mağara ile son buluyor. doğa yürüyüşü yapanların uğrak mekanları arasında yer alan bu eşsiz yerde aynı zamanda 500 metrelik bir mağara bulunuyor.

6. Hisarönü

Hisarönü

Hisarönü, Marmaris – Datça yolunun 22.kilometresinde Bozburun yoluna girildikten 1 km sonra karşınıza çıkacak olan bir köy ve aynı isme sahip bir körfezin uç noktası olarak bilinir. Marmaris’in kalabalık tatil mekanlarından çok farklı olan Hisarönü, sessiz sakin bir tatil geçirmek isteyenler için bulunmaz bir fırsat diyebiliriz.
Denizi oldukça sığ olan bu yerin kumu kiremit rengindedir ve havası ise Muğla’nın diğer ilçelerine ve tatil beldelerinin aksine nemsizdir. Bu yüzden astım ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin tatilini burada geçirmeleri onları sağlık yönünden de oldukça ileriye taşıdığı söyleniyor. 

7. Sedir Adası

Sedir Adası

Sedir Adası doğal güzelliklerin yanında tarihi de görmek isteyenler için oldukça uygundur. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Muğla’da eski anıtların ve evlerin bulunduğu nadir yerlerden olan Sedir Adası antik Kedrai kenti ile bilinir. Oldukça farklı bir kültürü bulunan Kedrai tarihi yapıları ile tatilde tarih koklamak isteyenler için ideal bir yerdir. Sadece tarihin bulunduğu bir yer olmayan Sedir adasında kumsalın da bir hikayesi vardır. Kleopatra Plajı olarak adlandırılan ve tarihte yaşamış en ünlü ve güçlü kadın olan Kleopatra’nın Roma komutanlarından Antonius ile bu adada buluşmak için Mısır’dan kumlar getirdiği rivayetinde bulunulmaktadır. Bunun nedeni kumların güzelliğinin Kleopatra’yı kıskandıracak kadar güzel olduğunu söyleyenlerde bu hikayenin doğru olduğunu savunanlarda vardır. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.