OFPOF

Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri

-
574
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri
574 izlenme
Ofpofer
-

Pamukkale UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan doğal bir bölgedir...

Pamukkale ülkemizin güneybatısında bulunan Denizli ilinde bulunur ve ülkemizin en ünlü turizm yerlerinden olan doğal bir bölgedir. Pamukkale, Menderes Nehri Vadisi’nde yer alır. Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Pamukkale termal kaynağı, bölgesel potansiyel içindeki bir ünitedir. Kaynak, antik dönemlerden beri kullanılmaktadır.

Termal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320 metre uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70 metrelik kısmi çökelmenin olduğu traverten katlarına dökülmekte ve ortalama 240-300 metre yol kat etmektedir.

Kaynaktan çıkan 35.6 0C sıcaklığında, içinde yüksek miktarda "kalsiyum hidrokarbonat" bulunan suyun havadaki oksijen ile olan teması sırasında karbondioksit ve karbon monoksit uçarak kalsiyum karbonat çökelmekte ve traverten oluşumuna sebep olmaktadır. Çökelti ilk etapta jel halindedir. Reaksiyon kimyasal olarak; Ca(HCO3)+O2 CaCO+CO2+CO+H2O şeklindedir. Kat kat havuzcuklarında ve kat kat seddelerinde, çökelmekte olan kalsiyum karbonat, başlangıçta yumuşak bir jel halindedir. Zaman içinde sertleşmekte ve traverten olmaktadır.

1.

2.

Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri

Pamukkale UNESCO dünya Mirasları Listesi’nde yer alan doğal bir bölge. Travertenleri ile bilinen Pamukkale termalleri, antik kentleri, doğal güzellikleri ve tarihi bölgeleriyle de dikkat çekiyor. Ulaşım kolaylıkları ve konaklama çeşitliliği ile kaplıcalara gelen yerli ve yabancı turist sayısı her geçen yıl artıyor.

Jeotermal enerji açısından da sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı yerleri arasında olan Pamukkale, şifalı suları ile hastalıklara çözüm buluyor. Fay hattı nedeniyle şehrin farklı yerlerinde ortaya çıkan kaynak ve maden suları tedavilerde kullanılıyor.

3.

Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri

Uçak ile ulaşım;
Pamukkale’ye uçakla gitmek isteyenler Denizli Çardak Havalimanı’ndan yararlanacaklar. Pamukkale’ye yaklaşık 72 km uzaklıkta olan havaalanından transfer hizmetleri, taksi ve minibüsler ile termal merkezlere ulaşılabilir.

Denizli merkeze giden belediye otobüslerinden de yararlanılarak önce şehre ardından Pamukkale’ye geçilebilir. Termal tesislere ulaşımı sağlayan minibüsler ve taksiler bulunabilir. Ayrıca özel araç kiralayarak daha rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.

4.

Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri

Otobüs ile ulaşım;
Denizli Otogarı Pamukkale’ye 18 km uzaklıkta yer alıyor. Yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk sonucunda terminalden otobüs, minibüs ve taksi seçeneklerini kullanarak Pamukkale’ye gidebilirsiniz. Ayrıca terminalden hemen hemen Türkiye’nin her iline bilet bulmak mümkün.

5.

Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri

Tren ile ulaşım;

Pamukkale’ye tren ile gelmek isteyenler öncelikle Denizli’ye gelmek zorundalar. İstanbul – Denizli (Pamukkale Ekspresi) tren seferlerinden yararlanarak kente gelmek isteyenlere yardımcı oluyor. Yaklaşık 12 saatlik yolculuktan sonra Goncalı Tren İstasyonu’na ulaşılıyor.

Goncalı Tren İstasyonu, Pamukkale’ye 11 km mesafede bulunuyor. 20 dakikalık bir yolculuktan sonra termal bölgeye ulaşmak mümkün. Minibüs, otobüs ve taksi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

6.

Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri

Kendi aracınız ile ulaşım;

Kendi aracınızla Pamukkale’ye gitmek istiyorsanız farklı otoyol seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. İzmit, Adapazarı, Bursa, Ankara, Kütahya, Afyon otoyollarını kullanabilir, Denizli’ye ulaşabilirsiniz.

İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerinin ulaşım güzergâhında yer alan Denizli’ye zorlanmadan ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan

İstanbul’dan Pamukkale’ye gelecek olanlar Anadolu ve Avrupa Yakası’ndan yola çıkarak İzmit Otoyolunu takiben Sapanca, Bilecik, Sandıklı, Dinor, Çardak, Karşıyaka’yı takiben yaklaşık 9 saatlik bir yolculuk yaparlar.

Ankara’dan

Ankara’dan Pamukkale’ye gelecek olanları ise 473 km’lik bir yolculuk yapacaklar. E96 (Ankara – Afyon) güzergahında ilerleyerek Eskişehir – Konya otoyolundan Konya – Denizli mevkiine devam edecekler. Ardından Afyon – Denizli yolundan kent merkezine ulaşabilirler. 25 dakikalık mesafede bulunan Pamukkale’ye tabelaları takip ederek gidebilirler.

Pamukkale’nin diğer iller ile arasındaki mesafeler:

• Muğla Pamukkale arası yaklaşık 162 kilometre(km)
• Aydın Pamukkale arası yaklaşık 130 kilometre(km)
• İzmir Pamukkale arası yaklaşık 249 kilometre(km)
• Antalya Pamukkale arası yaklaşık 243 kilometre(km)
• Manisa Pamukkale arası yaklaşık 198 kilometre(km)
• Balıkesir Pamukkale arası yaklaşık 279 kilometre(km)
• Ankara Pamukkale arası yaklaşık 484 kilometre(km)
• Eskişehir Pamukkale arası yaklaşık 382 kilometre(km)
• İstanbul Pamukkale arası yaklaşık 664 kilometre(km)

7.

Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri

Denizli’nin kuzeyinde yer alan ve antik kent Hierapolis ile iç içe olan Pamukkale, kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta. Bergama Kralı II. Eumenes tarafından kurulan kent, kutsal olarak nitelendiriliyor. Hz. İsa’nın havarilerinden St. Philip’in burada öldürülmesi ve onun adına anıt mezar yaptırılması inanç turizmi açısından da önem arz ediyor. Ancak en önemli turizm aracı olan kaplıcalar her sene binlerce kişiyi ağırlıyor.

8.

Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri

Pamukkale kaplıcaları farklı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Ancak her zaman olduğu gibi yine doktor izni ile.

İçme ile

• Sindirim sistemi,
• Özellikle mide, bağırsak, karaciğer, safra yolları fonksiyon bozuklukları,
• Hipostenik dispepsiler,
• Safra pigmentlerinden stazları,
• Safra kesesi ve safra yollarının kronik iltihapları,
• Şişmanlık, diabet, gut gibi hastalıklar tedavi ediliyor.

Banyo kürleri ile:

• Dolaşım sistemine ait hastalıklar,
• Kalp, beyin ve etraf atar damarlardaki iskemik sendromlar,
• Damar sertliği,
• Tansiyon değişimi,
• Bronşiyal astım vakaları,
• Osteoartroz sınıfına giren ve alt ekstremitlerde yerleşen romatizmal sendromlar,
• Akut devresini geçirmiş ve stabilize durumdaki artritis sendromlarında etkilidir.

9.

Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri

10.

Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri

11.

Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.