OFPOF

Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri

-
569
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri
574 izlenme
Ofpofer
-

Pamukkale UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan doğal bir bölgedir...

Pamukkale ülkemizin güneybatısında bulunan Denizli ilinde bulunur ve ülkemizin en ünlü turizm yerlerinden olan doğal bir bölgedir. Pamukkale, Menderes Nehri Vadisi’nde yer alır. Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Pamukkale termal kaynağı, bölgesel potansiyel içindeki bir ünitedir. Kaynak, antik dönemlerden beri kullanılmaktadır.

Termal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320 metre uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70 metrelik kısmi çökelmenin olduğu traverten katlarına dökülmekte ve ortalama 240-300 metre yol kat etmektedir.

Kaynaktan çıkan 35.6 0C sıcaklığında, içinde yüksek miktarda "kalsiyum hidrokarbonat" bulunan suyun havadaki oksijen ile olan teması sırasında karbondioksit ve karbon monoksit uçarak kalsiyum karbonat çökelmekte ve traverten oluşumuna sebep olmaktadır. Çökelti ilk etapta jel halindedir. Reaksiyon kimyasal olarak; Ca(HCO3)+O2 CaCO+CO2+CO+H2O şeklindedir. Kat kat havuzcuklarında ve kat kat seddelerinde, çökelmekte olan kalsiyum karbonat, başlangıçta yumuşak bir jel halindedir. Zaman içinde sertleşmekte ve traverten olmaktadır.

1.

2.

Doğa Mucizesi Pamukkale Travertenleri

Pamukkale UNESCO dünya Mirasları Listesi’nde yer alan doğal bir bölge. Travertenleri ile bilinen Pamukkale termalleri, antik kentleri, doğal güzellikleri ve tarihi bölgeleriyle de dikkat çekiyor. Ulaşım kolaylıkları ve konaklama çeşitliliği ile kaplıcalara gelen yerli ve yabancı turist sayısı her geçen yıl artıyor.

Jeotermal enerji açısından da sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı yerleri arasında olan Pamukkale, şifalı suları ile hastalıklara çözüm buluyor. Fay hattı nedeniyle şehrin farklı yerlerinde ortaya çıkan kaynak ve maden suları tedavilerde kullanılıyor.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.