OFPOF

Cunda Adası'nda Tatil Yapmak İçin 11 Neden

-
711
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Cunda Adası'nda Tatil Yapmak İçin 11 Neden
2.189 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Tatil yapmanın zamanı geldi mi? O zaman farklı güzelliklere sahip Cunda Adası'ndan bahsetmekte fayda var.

Yaz geldi ve tatil yeri arayışları başladı. Bir de üzerine bayrama denk gelince birçok kişi farklı yerleri ziyaret etmek için araştırmalara koyuldu. Biz de sizler için biraz farklı tarih kokan ve farklı güzelliklere sahip Cunda Adası'nı tanıtmak istedik. İsterseniz hemen başlayalım. Cunda Adası Balıkesir‘in Ayvalık ilçesine bağlı Türkiye ‘nin 4. büyük adası konumundadır. Adanın nüfusu kışları 3000 civarı olurken yazın turistlerin gelmesi ile birlikte bu rakamın 25 binlere çıktığı görülmektedir. Cunda Adasının geçim kaynaklarını ele aldığımızda tabi ki en başta turizmin dikkat çektiğini görüyoruz. Turizm dışında ada sakinleri zeytincilik, balıkçılık ile geçimini sağlıyor. Zeytincilik demişken birazdan başlığımızda da belirttiğimiz üzere o nedeni okuyacaksınız. Şimdi gelin birlikte bu 11 nedeni tek tek ele alalım. 

1. Tarih

Tarih

Cunda adası tarihi yerler bakımından oldukça zengindir. Bu tarihi yerlere biraz göz attığımızda en dikkat çeken resim görülen Ayışığı Manastırıdır. Bu manastıra Ekşi Çeşme'nin solundaki yol izlenerek yarım saatte varılabilir. Zaten gidince ada sakinleri size oldukça misafirperver yaklaşacağından nasıl gidileceğini anlatmaya gerek yok. Manastır demişken tabi ki sadece Ayışığı Manastırı değil adada birden çok manastırı görmek mümkün ve bunlar aşağıdaki gibidir.

* Çamlı Manastır
* Koruyan Meryem Manastırı
* Ay Işığı Manastırı
* Ayos Apostolos Manastırı
* Tavuk Adası Manastırı 
* Güvercin Adası Manastırı 
* İlyas Peygamber Manastırı
* Kızlar Manastırı

Kısaca tarih için bile Cunda adasını ziyaret etmek başlı başına bir nedendir. 

2. Aşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi

Cunda Adası'na geldiniz biraz etrafı kestiniz ve bir tepe dikkatinizi çekti. Evet o tepe Aşıklar tepesi.. O güzel manzarası sizi mest edecektir. Aşıklar tepesinde gün batımını izlemenin de ayrı bir güzelliği vardır. Eğer yolunuz Cunda Adası'na düşer ise mutlaka Aşıklar tepesini ziyaret etmeyi unutmayın.

3. Lezzet

Lezzet

Lezzet sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer Cunda adası. Cunda Adası'nın en meşhur lezzetlerinden biri olan buzlu bademi mutlaka denemeniz gerekir. Peki sadece buzlu badem mi? Tabi ki hayır Cunda tostu ve Papalina yemeden olmaz. Sadece bu lezzetler için bile Cunda adası tatil yapmak için oldukça ideal bir yer.

4. Zeytinyağı

Zeytinyağı

Yukarıda bahsetmiştim ada sakinleri zeytincilik ile geçiniyor diye ve sizlere bir neden söylemiştim aşağıda yazacağım diye. İşte o neden zeytinyağı Türkiye‘nin sayılı zeytinyağı tatlarından biri de Cunda Adasında yapılıyor. Eğer yolunuz düşer ise meşhur Cunda Adası zeytinyağlarından birini almayı unutmayın zira nadir bulunan tatlardan bir tanesi olduğunu söyleyelim. 

5. Mosko Adası Koyu

Mosko Adası Koyu

Böyle bir güzellik son derece şaşırtıcı sanki filmlerden çıkma sahne gibi ama burası Cunda Adası'nda bulunan Mosko Adası Koyu. Kısaca buradan bahsetmek de yarar var. deniz, sakin ve dalgası kumu ise ince çakıllardan oluşmakta zira tam yüzülecek bir yer. Eğer yolunuz düşer ve yüzmeyi de seviyor iseniz mutlaka bu yere uğramanız gerekmekte. 

6. Despot Evi

Despot Evi

Cunda Adası'na geldiniz ise en eski en görkemli evlerden biri olan Despot Evini gezmeden olmaz bu ev Rumlar tarafından yıllar önce inşa edilmiş ve hala ayakta olan nadir evlerden biridir.

7. Kız Okulu

Kız Okulu

Cunda Adası kız Okulu 1800'lü yıllarda inşa edilmiştir. Günümüzde ise restore edilerek kültür merkezi olarak hizmet vermektedir. Bu eski görkemli yapıyı mutlaka ziyaret etmenizde fayda var.

8. Tekne Turları

Tekne Turları

Tekne turlarını seviyor iseniz zaten başlı başına harika bir yer olan Cunda Adası'nda bir tekne turuna çıkmak istersiniz. Farklı yerlere götüren tekne turlarının fiyatlarının oldukça makul düzeyde olduğunu söyleyelim.  

9. Dalış

Dalış

Cunda Adası'nın üzerini gezdiniz ve artık gezecek yer kalmadı mı? Bir de üzerine dalış yapmayı mı seviyorsunuz? O zaman Cunda Adası'nın denizin altındaki muhteşem güzelliklerini keşfetmek için dalış yapmayı unutmayın.

10. Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası

Tabi ki en meşhur yerlerden birine geldik "Şeytan sofrası". Burada karnınızı doyurabileceğiniz gibi Şeytan ayağının bulunduğu yere para atarak dilekte bulunabilirsiniz.

11. Cunda Adası Sokakları

Cunda Adası Sokakları

Birçok yeri gezdiniz sıra geldi Cunda Adası'nın sokaklarına... Evet sadece bu güzel dar sokakları gezerek de harika vakitler geçirebilirsiniz. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.