OFPOF

Çok Ürkütücü Pistlere Sahip Olan 10 Havaalanı

-
397
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Çok Ürkütücü Pistlere Sahip Olan 10 Havaalanı
532 izlenme
Ofpofer
-

Portekiz'den Antartika'ya kadar Dünya'nın en tehlikeli uçak pistlerini bu listede topladık.

Günümüzde en hızlı ve neredeyse en güvenilir taşımacılık yolu kuşkusuz hava taşımacılığı. Geçmiş yıllara göre uçaklar daha kaliteli, havaalanları çok daha kullanışlı ve fiyatlar çok daha uygun. Seyehatten uzun zaman önce alınan biletler neredeyse otobüsle aynı fiyata denk gelebiliyor. Bu yüzden havayolları çok daha fazla tercih edilmeye başlandı. 

Önceden biletinizi alıyorsunuz, seyehat saatinizden yaklaşık 2 saat önce havaalanına geliyorsunuz, bilet işlemlerinizi yaptırıp, bagajınızı teslim ettikten sonra uçağınıza biniyorsunuz ve arkanıza yaslanıyorsunuz. Arabayla çok uzun saatler alacak olan yolculuklar uçakla yalnızca bir kaç saate iniyor, size de emniyet kemerinizi bağlayarak manzaranın tadını çıkarmak kalıyor. Uçuş boyunca güler yüzlü personeller adeta size hizmet etmek için yarılıyor, pilotunuz sizlere uçuş hakkında bilgi veriyor ve inmenize yakın yine bilgi alıyorsunuz, açık olan kemerlerinizi yeniden bağlıyorsunuz ve inişe geçiyorsunuz.

 Keyiften gevşemiş bir şekilde inmeyi bekliyorsunuz. Evet çoğunlukla uçuşlarda böyle bir manzara vardır. Uçağınız iner, bagajdan eşyanızı alır ve gideceğiniz yere ulaşmak için yeniden yola çıkarsınız ancak dünyada öyle havaalanları var ki gördüğünüzde korkudan dudağınız uçuklayabilir ve rahatça gelinen onca yol size zehir olabilir. 'Allah'ım nasıl ineceğiz? Sen bize yardım et.' dualarıyla bir an önce yeryüzüne inmek isteyebilirsiniz. Ya da belki biz biraz abartmış olabiliriz ancak tabi ki buna ancak kendiniz bakıp karar verebilirsiniz. O halde bu 'dudak uçuklatıcı' 10 havaalanı hakkında bilgi verelim sizlere. 
NOT: Sıralamayı rastgele yaptığımızın altını baştan çizmemiz gerek.
 

1. Antartika'da bulunan Sea Ice Pisti

Antartika'da bulunan Sea Ice Pisti
 Buz ülkesi Antartika'nın pisti de elbette buzdan olacaktır. Aksi düşünülemez. Bu nedenle de dünyada başka eşi benzeri yoktur. Pistin tamamen buzdan oluştuğu bu yerde pist uçağın ağırlığıyla çatlayabilir. Haydi onu geçtik, sıcaklıklar arttığında ve buzlar erimeye başladığında ortada iniş yapacak bir pistin kalmaması da cabası. Bu durumda uçak ne yapar onu pek bilemiyoruz. 

2. St. Marteen'de bulunan Princess Juliana Uluslararası Havaalanı

St. Marteen'de bulunan Princess Juliana Uluslararası Havaalanı
Buradaki pist aslında uçakta bulunanlardan çok karadakileri korkutuyor. Çünkü güneşlenen ve denize giren insanlar var. 'Eee... Ne alaka?' diyorsanız, havaalanının hemen plajın kenarında olduğunu söylemeyi unutmuş olabiliriz. Evet gerçekten uçaklar inişe geçtiklerinde hemen kıyıda güneşlenen kişilerin çok yakınında geçerek iniş yapıyor.

3. İskoçya'da bulunan Barra Havaalanı

İskoçya'da bulunan Barra Havaalanı
 Buraya sürekli sefer yok desek yanılmış olmayız çünkü pilotlar gel giti hesaplamak durumunda. Pist tamamen kumsaldan oluşuyor ve piste iniş yapmak için denizin çekilmiş olması çok daha güvenli olacaktır bu durumda. 

4. Butan'da bulunan Paro Havayolu Pisti

Butan'da bulunan Paro Havayolu Pisti
Butan'ın tek havayolu pisti olan Paro'da zorluklar bitmiyor. Ülkenin tek havaalanı olduğu gibi, sıfır seviyesinden 7.000 feet yüksekte ve aynı zamanda Himalaya dağ kütlesi ile çevrili. E bu durumda buraya inebilecek babayiğit pilotlarun sayısı da birazcık azaldığı için Paro Havayolu iyice yalnızlaşıyor. 

5. Cebelitarık'ta bulunan Cebelitarık Uluslararası Havaalanı

Cebelitarık'ta bulunan Cebelitarık Uluslararası Havaalanı
Paro Havaalanının aksine Cebelitarık Uluslararası Havaalanı şehrin neredeyse en işlek caddesine inşa edilmiş. Bu durumda pek yalnızlık çekmiyor ancak her uçak inişinde ve kalkışında cadde trafiğe kapandığı için muhtemelen orada yaşayan insanlar tarafından pek sevilmiyor. Düşünsenize trafikte hareket eden uçaklar var. 

6. Saba Adası'nda bulunan Juancho E. Yrasquin Uluslararası Havaalanı

Saba Adası'nda bulunan Juancho E. Yrasquin Uluslararası Havaalanı
 1.300 feet ile oldukça kısa bir piste sahip olan bu havaalanının etrafı da rüzgarlı dağlarla çevrili. Rüzgardan kurtulduğunuz ancak hızınızı kesemediğinizde okyanusa dalma ihtimaliniz oldukça yüksek. 

7. Fransa'da bulunan Courchevel Havaalanı

Fransa'da bulunan Courchevel Havaalanı
Courchevel Havaalanı bir kaç pist gibi 1.788 feet ile oldukça kısa bir uzunluğa sahip ancak olumsuz özelliği bununla bitmiyor. % 18,5 eğimi ile dünyadaki en dik pistlerden biri. 

8. St. Barths'da bulunan St. Barths Havaalanı

St. Barths'da bulunan St. Barths Havaalanı
Burası da pist uzunluğu bakımından oldukça fakir ve pistin bittiği yerde turistler güneşleniyor. 

9. Afrika Lesotho'da bulunan Malekene Air Strip Havaalanı

Afrika Lesotho'da bulunan Malekene Air Strip Havaalanı
Malekene Air Strip Havaalanı adeta kuşlara uçmayı öğretmek için bir antrenman sahası. Çünkü uzunluğu sadece 1.300 feet ve sonundaki boşluğun yüksekliği ise tam olarak 2000 feet. 

10. Portekiz'de bulunan Madeira Havaalanı

Portekiz'de bulunan Madeira Havaalanı
Buradaki pist de oldukça kısa ve rüzgarlı. Bu nedenle Madeira Havaalanına iniş yapacak olan pilotlar dağ zinciri ve okyanus arasında ince çizgiyi çok iyi yakalamak zorunda. Atlantik Okyanusu'na girmemek için son saniye kala uçağı sağa kırarak pist rotasına sokmak zorundalar.  
 

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.