OFPOF

Burdur İlimizin Sertifika Almış Güzellikleri

-
492
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Burdur İlimizin Sertifika Almış Güzellikleri
454 izlenme
-

Burdur İlimizde ki ödüllere laik görülmüş, gezilmesi, görülmesi ve bilinmesi gereken yerleri ve Burdur ilimize özel yorum.

Eğer tarihe merakınız var ise ve henüz yolunuz Akdeniz bölgesine düşmemiş ise şimdi valizleri hazırlayıp Akdeniz bölgesinin nadide şehirlerinden olan Burdur’a gitme zamanı gelmiş demektir. Giderken yanınıza fotoğraf makinenizi de almayı sakın unutmayın.

Tarihi mekânlara geçmeden önce yemekle arası iyi olanlar için de ayrı bir paragraf açmak gerekir. Güne keyifli bir kahvaltıyla başlamanız için şehirde birçok seçeneğiniz mevcut. Kendi topraklarında yetiştirdikleri taze mahsulleri kahvaltı tabağınızda görebiliyorsunuz. Hatta yolunuz Söğüt kasabasına düşerse gerçek serpme köy kahvaltısının ne olduğunu bu şirin kasabamızda öğrenebilirsiniz. Tamamen organik, dalından yeni koparılmış taze salatalıkları domatesleri köy biberleri ev yapımı peyniri reçeli köy yumurtası ile gerçek bir köy kahvaltısı ziyafeti çekebilirsiniz. Şehir merkezine geldiğinizde ise eğer meşhur Burdur Şişi yemeden giderseniz bu tatil programınızın en önemli kısmını atlamış olursunuz. Bu yörede yetişen besi hayvanları tamamen doğal ortamda beslendiği için etinin de lezzeti bambaşka oluyor. Meşhur Burdur Şişi işte bu doğal yolla beslenen hayvanın kaburga etinden çekilmiş kıymasından yapılmaktadır. Yemeğe ayrı bir ilgisi olan okuyucularımızın iştahlarının kabardığını hissedebiliyoruz. Bu lezzet fırtınasından sonra ise devamında yine yörenin meşhur ceviz ezmesinden de tatmanızı tavsiye ediyoruz.

Bugün birçoğumuz deniz tatili yapmak için Antalya’ya gitmişizdir ama Antalya’ya giderken güzergâhtaki birçok ili ilçeyi kasabayı köyü es geçmişizdir. Çünkü bir an önce rezervasyon yaptırdığımız otele ulaşmak, yerleşmek ve kendimizi serin sulara bırakmak için sabırsızlanmaktayız. Oysaki Burdur’da vereceğiniz kısa bir mola bile bundan sonraki tatil programınızı Burdur’da yapmanıza vesile olabilir. Burdur’un tarih öncesi geçmişi Paleolitik Çağ dönemine kadar uzanmış çok eski bir yerleşim birimi olarak karşımıza çıkmıştır. Farklı uygarlıklara tanık olmuş bu yörede o dönemlere ait birçok tarihi eser çıkartılmış Burdur Müzesi, Hacılar, Kuruçay, Höyücek Höyükleri, Boubon, Kibyra ve Sagalassos kazılarından çıkarılan, müsadere ve satın alma yoluyla kazandırılanlarla Türkiye’nin en zengin müzelerinden biri olmuştur. Mutlaka bu zenginliği görmenizi tavsiye ederiz. Özellikle tarih meraklılarına Hacılar Köyü’nü mutlaka ziyaret etmelerini tavsiye etmekteyiz. Zira tarih öncesi birçok buluntunun Hacılar Höyüğünde ortaya çıktığı görülmektedir. İnsanların göçebelikten yerleşik hayata geçtiği ve köy hayatının kurulduğu çanak çömlek yapımında ustalaştığı, tanrıça figürleriyle ile boyalı insan yüzlü çanak – çömleklerin yapıldığı arkeolojik bakımdan çok önemli bir yer teşkil etmektedir.

Kahvaltısıyla, yemekleriyle, höyükleriyle, müzeleriyle, kervansarayları, saat kuleleriyle, köprüleriyle ve çeşmeleriyle han ve hamamlarıyla size çok farklı damak zevki ve tarihi lezzetler sunan Burdur’u tatil programınıza almanızı tavsiye ediyoruz.

 

BURDUR'DA GEZİLMESİ GEREKEN YERLER

8. Dedikodu Kafe

Dedikodu Kafe

7. Milyos Antik Kenti

Milyos Antik Kenti

6. Susamlık Tepesi

Susamlık Tepesi

5. Burdur Anıtları

Burdur Anıtları

4. İncir Hanı

İncir Hanı

3. Saat Kulesi

Saat Kulesi

2. Kibyra

Kibyra

1. İnsuyu Mağarası

İnsuyu Mağarası

Bu güzel yerleri gezmenizi tavsiye ederiz...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.