OFPOF

Bugünden Düne Bakış Piyalepaşa

-
387
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bugünden Düne Bakış Piyalepaşa
340 izlenme
Ofpofer
-

Geçmişinde, birbirine benzemezlikleriyle zenginleşen ögeleri barındıran İstanbul’da, bir hafta sonu gezisi için ilk akla gelen semtlerden birisidir.

Semtte küçük bir gezintiye ne dersiniz? Havanın, insana tatlı bir canlılık veren ısıya ve esintiye sahip olduğu bahar günlerinde size önerimiz, yanınıza atıştırmalıklar ve içeceklerinizi alarak, semti yayan gezmeniz.

eski ve yeninin birlikteliği semti gezenlere, günümüzden kopmadan geçmişin havasını solumanın mutluluğunu yaşatacak.

Bugünden Düne Bakış Piyalepaşa-5hhoig6pu1

Piyalepaşa‘nın Osmanlı’daki önemi, denizcilik ve ticaretin merkezlerinden biri olmasının yanı sıra, İstanbul’un kuşatması ve fethi sırasında, gemilerin karadan yürütüldüğü bölge olmasından da kaynaklanır.

“Tarihi sıraya göre gitmek isterim” diyenler, gezilerine Piyalepaşa Camii’nden başlayabilirler. Büyük Usta Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman devrinde Kaptan-ı Deryalık görevini yapmış olan Piyale Paşa adına inşa ettiği bu görkemli eserde, cami, medrese, mektep, tekke, çeşme ve hamam gibi yapılardan oluşan büyük bir külliye vücuda getirmiştir. Eserin yapısal bütünlüğü ve bir sanat eseri olan çinileri görülmeye değer.

Bugünden Düne Bakış Piyalepaşa-ktqe7dz4rl

Semt sınırları içerisinde bulunan Pera Müzesi ise, 1800’lü yıllarda otel olarak hizmet veren binasının renovasyonuyla günümüzde, müze görevinin yanında kültür merkezi olarak da hizmet veriyor. Müzede ziyaret tarihine göre, süreli sergiler veya koleksiyon sergileri görülebilir. Özellikle çocuklu ailelerin tercih edeceği atölye çalışmaları ise, eğlence temelli öğrenme yaklaşımına katkıda bulunur.

Semt sınırlarına içerisindeki İstiklal Caddesi ve Taksim ile Beyoğlu, İstanbul’a gelen veya yakınlarda gezmeyi planlayan herkes için görülmesi ve uğranması gereken noktadır. Tarihi yapılardan San Antuan Kilisesi ve Haşimi Emir Osman Camii yürüyüş mesafesinde gezilebilecek yerlerin başında gelir.

Bölgede bolca bulunan cafe-bar tipi mekanlarda oturup yorgunluğunuzu atarken, füzyon mutfağa ait lezzetlerle karnınızı doyurabilirsiniz. Bölgenin klasiği olan küçük esnaf lokantaları ise size, türk mutfağının çeşitli örneklerini, ucuzluğun ve tazeliğin ayrıcalığıyla sunar.

Bugünden Düne Bakış Piyalepaşa-dz997p3swb

İster içinde yaşıyor olun, ister ziyarete gelmiş olun, İstanbul’un 500 yıllık köklü geçmişe sahip olan semtlerinden Piyalepaşa’yı görmeden dönmemeniz gerekir. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık