OFPOF

Bolu'yu Hiç Bu Yorumla Dinlediniz mi ? İşte Bolu Hakkında Bilmedikleriniz

-
820
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bolu'yu Hiç Bu Yorumla Dinlediniz mi ? İşte Bolu Hakkında Bilmedikleriniz
495 izlenme
-

Bolu ilini bu yorumla okuduğunuz zaman hafta sonu hemen anlattığımız yerlere uçacaksınız. İşte Bolu hakkında bilinmeyenler.

Yorucu ve stresli bir işiniz mi var? Yoksa yoğun ders ve sınav programları size nefes mi aldırmıyor? Öyleyse sizi bir nebze bütün bu stresten uzaklaştıracak güzel bir tavsiyemiz olacak. Bol oksijen depolayabileceğiniz huzur veren doğasıyla, ruhunuzu dinlendirebileceğiniz gölleriyle çekim merkezi haline gelmiş Bolu’yu mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyükşehirlere oldukça yakın konumda olan bu eşsiz cennete yurdun her tarafından karayoluyla çok rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

Bolu’ya gitmeniz için sayabileceğimiz birçok neden var elbette. Ben; gürültüden uzak, sessiz sakin huzur bulabileceğim, biraz kendimi dinleyebileceğim nefes alabileceğim bir yer istiyorum diyorsanız ya da sevdiğinizle romantik anlar yaşamak ve aşkınızı tekrar tazelemek istiyorsanız. Abant’ta sabah uyandığınızda muhteşem bir göl manzarasıyla güne merhaba diyebilirsiniz. Abant’a  özgü meşhur serpme köy kahvaltınızı etrafı çam kokuları saran gölün etrafında keyifle yapabiliyor yine gölün etrafında faytonlarla dolaşmanız mümkün olabiliyor. Hatta balık tutmaya merakınız varsa belli bir ücret karşılığında gölde alabalık tutabiliyorsunuz. Uzun orman yürüyüşleri yapıp bol bol ciğerlerinize oksijen depolayabiliyorsunuz.

Abant Gölü dışında Yedigöller, Karamurat, Sülüklü Göl Çubuk ve Gölcük Gölü gibi yerler de tıpkı Abant gibi ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirebileceğiniz sessiz sakin doğayla iç içe kalabileceğiniz güzellikte yerlerdir. Ben; hem kafamı dinlemek istiyorum hem de bol bol aktivitelerde bulunmak istiyorum biraz da adrenalin lazım diyorsanız eğer, kesinlikle doğru adrestesiniz. Yamaç paraşütü, kampçılık, fotoğrafçılık, balık avcılığı gibi aktiviteler yurdun birçok yerinden meraklıları için hep ilgi odağı olmuştur bu bölge. Bölgeye hemen her dönem fotoğrafçılıkla ilgili turlar düzenlenmektedir. Eğer sizin de fotoğrafa ilginiz var ise kartpostallık çekimler yapabileceğiniz her yerde eşine kolayca rastlayamayacağınız manzaralar sizi bekliyor. Yine Abant yakınlarında kampçılar için çok ideal kamp alanları yer almaktadır. Tamamen  doğayla iç içe yapacağınız kamp aktivitesinde sizleri heyecanlı, coşkulu ve küçük bir survivor tadında keyifli anlar sizi beklemekte. Yiyecek, içecek ve gerekli ekipmanları yanınızda tedarik etmenizi tavsiye ederiz.

Abant’ta eşsiz göl ve doğa manzarası eşliğinde tandem yamaç paraşütü ile uçuş yapabilirsiniz. Deneyimli lisanslı pilotlar eşliğinde kuşbakışı bu eşsiz manzarayı ve deneyimi tadabilirsiniz. Kayak meraklıları için ise Aralık ayı ile Mart ayına kadar Kartalkaya Kayak Merkezinde kayak, kızak ve snowboard keyfini sürebilmektesiniz.

Bazı şeyler anlatılmaz yaşanır denildiğinde aklımıza ilk gelen yer olan Bolu’yu mutlaka gezi programınıza alınız ve bu güzellikleri doyasıya yaşayınız.

1. Abant Gölü

Abant Gölü
Bolunun doğa efsanesi olarak bilinen, Boluyu Bolu yapan o göl. Abant Gölü

2. Gölcük Gölü

Gölcük Gölü
Bolu ilimizde bir çok göl, akarsu ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Bu doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Bolu ilimizden bahsederken Gölcük Gölünü unutmak olmazdı. İşte Buyrun Gölcük Gölünün muhteşem görüntüsü.

3. Karamurat Gölü

Karamurat Gölü
Karamurat Gölü, Bolu ilimizde ormanların arasında kendine yer edinmiş ülkemizin doğal güzellikleri arasındadır.

4. Sülüklü Göl

Sülüklü Göl
Sülüklü göl kendine haz manzarası ve hiç bir yerde göremeyeceğiniz görüntüsü ile her yıl milyonlarca yerli, yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

5. Sülüklü Göl Ağaçlarının Hikayesi

Sülüklü Göl Ağaçlarının Hikayesi
Ağaç gövdelerinin suyun altında kalmasının öyküsü üç yüzyıl öncesine 1702 yılına kadar uzanır. Kapıorman Dağları’nın ormanlarla kaplı geniş bir vadisinden akan Tavşansuyu deresinin önü büyük bir heyelan sonucu kapanır. Vadide birikmeye başlayan sular gittikçe büyük alanlar kaplamaya, büyük bir göl oluşturmaya başlar. Su seviyesi heyelanın yüksekliğine erişince, 1050 metre yüksekliğinde bir set gölü, Sülüklügöl oluşur. Göl içinde kalan ağaçların üst kısımları zaman içinde yarı nemden dolayı çürüyerek düşer. Su içinde kalan gövdelerse günümüze kadar ulaşır. 
Bu alanda, Sülüklügöl dışında iki küçük set gölü daha bulunuyor. 809 hektar büyüklüğündeki bu özel alan Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 1987 yılında Tabiatı Koruma Alanı ilan edilerek koruma altına alındı. Özellikle günübirlik yürüyüşçülerin ilgisini çeken Sülüklügöl’ün ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor. 

6. Yedigöller

Yedigöller
Yedigöllerin muhteşem manzarasından bir kare

7. Bolu belgeseli

Yedigöller, Karamurat, Sülüklü Göl Çubuk ve Gölcük Gölü gibi yerler de tıpkı Abant gibi görülmesi, gezilmesi gereken yerler arasındadır. Boluya gittiğinizde bu yerleri şiddetle görmenizi tavsiye ediyorum...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.