OFPOF

Bodrum Tatili İçin Gitmeniz Gereken 7 Mekan

-
849
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bodrum Tatili İçin Gitmeniz Gereken 7 Mekan
313 izlenme
-

Yaz sezonu başlamak üzere. Bu tatil için bodruma mı gitmeyi planlıyorsunuz? O zaman bu mekanlar tam size göre! Haydi bir göz atalım..

Herkes iyi bir tatil istiyor değil mi?

Kimileri bu tatil planını yurt dışına göre yapıyor, kimileri birbirinden güzel tatil şehirlerimizi seçiyor.

Bu yazımızda en güzel tatil şehirlerimizden Bodrum'u ele alıyoruz.

Olur da bu yaz Bodruma giderseniz bu mekanlara uğramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz..

1. Gümüşlük - Kral yolu

Gümüşlük - Kral yolu

Gümüşlüğe gittiniz mi daha önce? cevap hayırsa ruhunuzu dinlendirmek için tam size göre bir mekan olacağı kesin (:
Sular çekildiğinde Gümüşlük açıklarındaki tavşan adası'na giden antik Kral yolu su üstüne çıkıyor. Denizin icinde dizinize kadar gelen suyun içinde kral yolundan yürüyüp adaya ulaşmak mümkün. Gümüşlük en çok balıkçıları ile bilinir ama biraz pahalıdır cüzdan yakabilir (:
Küçük ara sokaklarında bolca tezgah bulabiliriz incikler boncuklar ne ararsanız var burada..

2. Bodrum'da bir cennet: "Gökova Körfezi"

Bodrum'da bir cennet: "Gökova Körfezi"

Deniziyle, kumuyla, birbirinden güzel koylarıyla eşsiz bir mavi yolculuk yaşamak istiyorsanız işte burası tam size göre (:

Ege bölgesi'nin kıyılarında yer alan Gökova körfezini, Keme Körfezi olarak da bilinir. Bodrum ve Datça Yarımadası'nın arasında yer alan bu körfezin en büyük adası Karaada olmak üzere; İncirliada, Gelibolu Adası, Sedir Adası ve Orak Adası önemli adaları arasındadır.

Tarihi kalıntılarının fazla olmasıyle bilinen Gökova Körfezi, güneydoğu kıyılarıyla ülkemizin en girintili çıkıntılı olan kesimidir. İlkçağdan kalan ve şu an Milas'ta olan Keramos Kendti en önemli tarihi kalıntılarındandır. Bu körfezde tatil yapmak oldukça ilgi çekici ve keyifli olacaktır (: 

Gökova körfezine nakış nakış işlenmiş bu koyları teker teker gezdiğinizde hiç birinden ayrılmak istemeyeceksiniz ve unutulmaz bir tatilin tadını doyasıya çıkarıcaksınız.
 

3. Bargilya

Bargilya

Güllük Körfezi'nin hemen yanı başında duran, hem tarihiyle hem de doğasıyla güzel bir gezi alanı olan Bargilya, eski bir yerleşim alanıdır. Cennetten bir köşe sunan Bargilya Antik Kenti, günümüzde Bargilya Köyü'nün yamaçlarında bulunuyor. Tepelerde binlerce yıllık tapınak, sütunlar, antik tiyatronun küçük bir parçası görebileceğiniz kalıntılar arasında. 

Kent, mitolojide adı geçen Bellerophon'un kanatlı atı Pegasus'u öldüren Bargylos'tan alır. Bargilya Antik Kenti'nin paralarında genellikle Pegasus basılmıştır. 

Köy ise turizmde yeni yeni ön plana çıkan bir bölge… Köyde lüks olmasa da samimi atmosfere sahip olan restoranlar bulunuyor. 

Bozulmamış bir doğaya sahip olan köy, hem dinlendirici saatler geçirmenizi hem de eski bir yerleşim alanından günümüze gelen kalıntıları arasında gezmenizi sağlayacak.

4. İasos Antik Kenti

İasos Antik Kenti

Bu antik kent, Milas'a yaklaşık 27 km uzaklıkta bulunuyor. Liman, tiyatro ve meclis gibi birçok kalıntıya rastlayabileceğiz bu bölgede Kıyıkışlacık ismindeki bir köy de bulunuyor. Hatta bu köyün bir bölümü antik kent ile iç içe. Aslında bir adadır fakat zamanla dolarak bir yarımada halini almıştır.

5. Bodrum Leleg Yolu

Bodrum Leleg Yolu

Bodrum'da 2 bin 400 yıllık Pedasa Antik Kenti'nin en önemli ticaret yollarından biri Leleg Yolu. Doğal ve tarihi güzelliklerle dolu olan bu yol, şimdilerde turizme kazandırılmak amacıyla projelendirildi. Bodrum Ticaret Odası (BODTO) tarafından gerçekleştirilen ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından da desteklenen proje kapsamında, 185 km'lik olan Bodrum Leleg Yolu'nun 22 km'lik olan bölümü açıldı.

Pedasa Antik Kenti'nden başlayan 185 km'lik yol, Muğla, Aydın ve Denizli illerini kapsıyor. Yürüyüş yolunun yanı sıra, 20 km'lik bisiklet yolu, kamp alanları ve seyir teras alanları da yer alıyor Bodrum Leleg Yolu'nda. 

spor, doğa ve macera turizmine hitap eden Bodrum Leleg Yolu'nda, çevre düzenlemeleri, levhalama ve işaretleme çalışmaları yapılıyor. Yolun bazı bölümleri ise tamamen doğal haline bırakıldı. Macera ruhlu, doğasever ve trekking tutkunlarının yeni gözdesi olan Bodrum Leleg Yolu'nu, en kısa zamanda sizin de görmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

6. Aspat Koyu

Aspat Koyu

Önemli bir tatil bölgesi olan Bodrum; koylarıyla, plajlarıyla ve tarihi güzellikleriyle turistlerin oldukça yoğun ilgisini görmektedir. 

Muğla Bodrum'da bulunan Aspat Koyu, antik çağlardan beri özelliklerini korumaktadır ve “'saban sürmek için uygun değil”' anlamına gelen Aspandas kelimesinin kısaltılmışıdır. 

Aspat Koyu Evliya Çelebi'nin Seyahatname isimli eserinde de geçmektedir ve aynı zamanda Bodrum'un bir halk türküsü olan Çökertme'de buranın adı geçer. Üzerinde Venedik Kalesi bulunmaktadır ve manzarası oldukça büyüleyicidir. Turkuaz renkli denizine her baktığınızda sizi davet edecek sularına. Kendinizi sıcak bir dostun kollarına bırakır gibi yüzerken her şey uçup gidecek aklınızdan.

7. Madnasa Antik Kenti

Madnasa Antik Kenti

Ülkemizin sayısız antik yerleşim alanları arasındaki Madnasa Antik Kenti, Bodrum'a bağlı bir tatil beldesi olanGöltürkbükü'nde yer alıyor.

Madnasa Antik Kenti'nin tarihinden ve kalıntılarından bahsedelim. Kent öncelikle bir Leleg kentidir. Madnasa'nın geçmişi hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor. Maussalos döneminde Halikarnassos'a göç edilmeye zorlanan halkın ardından kentin boş kaldığı biliniyor. Bölgede arkeolojik kazı çalışmaları da pek yapılmamış durumda. Bu sebepten dolayı günümüze gelen birkaç kalıntısından başka pek bir şey yoktur antik kenti. Bir de birkaç kaya mezarı dışında. Fakat detaylı bir kazı çalışması yapıldığı taktirde gün yüzüne çıkacak çok eser olacağı da kesin. 

Madnasa Antik Kenti, Türkbükü Koyu ile Gölköy sırtlarında bulunuyor. Eğer yolunuz Göltürbükü'nden geçecekse Madnasa Antik Kenti'ni ilk keşfedenlerden biri siz olabilirsiniz.

8. (BONUS) - Gümbet Barlar sokağı

(BONUS) - Gümbet Barlar sokağı

İşte geldik konunun en hareketli kısmına (:

Bodrum denince akla ilk gelen yer olan Bodrum Barlar Sokağı, gece hayatıyla ün yapmış bir yer. Bodrum, güzel tatil fırsatları sunmanın yanında gecelerinizi de dolu dolu geçirebileceğiniz harika bir tatil bölgesidir. Muğla'ya bağlıdır ve her yıl milyonlarca insanın tatil tercihleri arasında yer alır.

Harika bir atmosferi olan Bodrum Barlar Sokağı'nda ilk açılan mekan; 1974 yılında kurulan Hadigari Bar'dır. Buranın kurucusu, daha sonra birkaç barın daha açılışını yapmıştır. Ardından arka arkaya açılan yerlerle Bodrum Barlar Sokağı'nın oluştuğu şu anki bölge, ünlü isimlerin de uğrak yerleri arasındadır. Özellikle Halikarnas Night Club'ta eğlence fikri oldukça çekici bir seçenek olacak sizlere. Tatiliniz sürecinde her ülkeden insanlarla karşılaşabilir, denizin ve güneşin tadını çıkarırken gecelerinizi de eğlenceye çevirebilirsiniz.

Bu mekanları görmeden Bodrum'u gördüm demeyin lütfen (:

yetmedi diyorsanız bir dip not bırakayım (:

 

Halikarnas, Küba ve Catamaran en bilinen yerlerdir, Kule vardır Barlar Sokağı'nda. Yerliler genelde Mandalin (Barlar Sokağı'nda) veya Helva'yı tercih eder. Marina'da ise daha sakin bir müzik dinleyerek yemek yiyebilir, Fatih Erkoç gibi sanatçıları izleyebilirsiniz. Antik Tiyatro'da ise yazın konserler olur, bunları takip edip istediğiniz bir konser varsa gidebilirsiniz.

Sebzeli döner yiyin.. Bodrum döneri diye yapılır diğer büyük şehirlerde de zaten. Bunun dışında özellikle balıkçılarda kabak çiçeği dolması yiyebilirsiniz, Ege mezesidir, güzeldir. 

Zeki Müren'in Bodrum'da yaşadığı ev de müze haline getirildi, Zeki Müren Müzesi olarak ziyarete açık. 

Bodrum'da hiç otelde kalmadım, dolayısıyla maalesef otel tavsiye edemeyeceğim ama hem hareketli hem uygun bir yer istiyorsanız Bodrum merkezdeki küçük pansiyonlara bakabilirsiniz.
Eğer otelinizin çevresindeki hareketlilik çok önemli değilse, Torba'daki otelleri tercih edebilirsiniz. Torba dolmuşları Bodrum'a 10-15 dakikada varıyor ve sabah 5e kadar dolmuş var. Otelinizi dolmuş güzergahına yakın seçerseniz ulaşım probleminiz olmaz. Ancak Bodrum'da ulaşım maalesef pahalı, dolmuşlar 3 TL, taksiyi ise hiç önermem

 

Hadi iyi tatiller sağlıcakla kalın..


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.