OFPOF

Avşa Adası'nda Tatil Yapmak İçin 10 Sebep

-
635
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Avşa Adası'nda Tatil Yapmak İçin 10 Sebep
2.008 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Marmara Denizi'nde cennetten bir kara parçası olan Avşa Adası'yla ilgili bilgileri okumadan tatile çıkmayın!

Bayram tatili için plan yapmadıysanız bu içeriği mutlaka okumalısınız.

Avşa Adası hakkında bilgi vererek yazımıza başlayalım. Avşa Adası Marmara Denizi'nin güneybatısında yer alır ve Marmara Adaları olarak anılan takım adalardan biridir. İstanbul'a deniz otobüsüyle 2 saat 45 dakika, yakın tatil merkezi Erdek'e ise 2 saat uzaklıktadır. 

İlk çağlarda Kapıdağ Yarımadası'na bağlıyken bu topraklarda avcılık ve toplayıcılık yapıldığına dair bulgular mevcuttur. Küçük bir ada olması nedeniyle hiçbir zaman bağımsız olamamış, çevresindeki anakaraya hükmeden medeniyetin himayesinde olmuştur. Ortaçağ boyunca Hristiyanların din adamlarını sürgün ettiği bir yer olduğu için boş kalmıştır. Ada antik zamanlardan beri birçok defa isim değiştirerek son olarak Avşa Adası adını almıştır. 

Günümüzde daha çok turistik amaçla ziyaret edilen adanın yerleşik nüfusu resmi kayıtlara göre 2500 gibi bir sayı olsa da yaz döneminde yoğun geçen turizm dönemi nedeniyle 100000'e ulaşabilmektedir.

 

1. Kolay Ulaşımı ve Konumu

Kolay Ulaşımı ve Konumu

Ada'ya ulaşım; yukarıda da bahsettiğimiz gibi İstanbul, Bostancı ve Yenikapı'dan İDO hızlı feribotları ile 2 saat kırkbeş dakikada; Tekirdağ, Akport Limanı'ndan SS Erdek deniz motorlu taşıyıcılar kooperatifi ile ve Erdek'ten Gestaş arabalı feribotuyla iki saatte sağlanmaktadır.

2. Plajları

Plajları

Avşa Adası'nın kıyılarının hemen hemen hepsi plajlarla kaplıdır. Marmara Denizi çevresinde girilebilecek en temiz deniz Avşa Adası çevresindekidir. 
Çevresindeki Ekinlik ve Marmara Adaları ile arasındaki derinlik maksimum 60 metreye ulaşmakta olduğu için çevreleyen deniz sığdır.
Hatta Ekinlik ile arasındaki ince su altı bağlantısı durgun bir havada rahatlıkla görülebilir.
 

3. Şahin Tepesi

Şahin Tepesi

Muhteşem manzarası ile Şahin Tepesi de Avşa Adası'nda mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 
Arabayla ya da yürüyerek ulaşılabilen tepede güneşin batışını izlemek büyük bir keyiftir. 

4. Yiğitler Köyü ve Yiğitler Kalesi

Yiğitler Köyü ve Yiğitler Kalesi

Avşa Adası'nda geldiğinizde mutlaka Yiğitler Köyü'nü gezmelisiniz. Yiğitler Köyü, plajlarıyla ve otelleriyle misafirlere adada tatil imkanları sunan bir başka yerleşim yeridir. 
Köyde bulunan Ali Dede türbesi her sene özel günlerde yerli ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmektedir. 

5. Aya Yorgi Manastırı Kütüphanesi

Aya Yorgi Manastırı Kütüphanesi

Adada görülmesi gereken bir diğer mekan olarak Aya Yorgi Manastırı gösterilebilir. Manastırın kendisi Büyükada'dadır. Avşa Adası'ndaki kütüphanesi ise önemli eserlerin el yazmalarını bulundurduğu için çok önemlidir.
3 Ağustos 1638'de inşaatı tamamlanan Aya Yorgi Manastırı Kütüphanesi de adanın sembollerinden biri haline gelmiştir. 
 

6. Ada Şarapları

Ada Şarapları

Adada başta üzüm olmak üzere birçok çeşit kırmızı ve beyaz şaraplar, tatmak ve satın almak isteyen turistler için uygun fiyata satılmaktadır. 

7. Eğlenceli Aktiviteler

Eğlenceli Aktiviteler

Avşa Adası'nda geceleri oldukça renklidir. Çok sayıda bar, disko ve restoranda canlı müzik eşliğinde sınırsızca eğlenebilirsiniz.
Gündüzleri de başta Ekinlik ve Marmara Adası'na olmak üzere birçok gezi turuna katılabilir, gününüzü sosyal aktivitelerle doldurabilirsiniz. 

8. Koyları

Koyları

Aynı zamanda birçok koya sahip Avşa Adası, yaz boyunca yerli yabancı birçok turistin doğal ortamda denize girmesini sağlar. Koylara ulaşım botlarla yapılabildiği gibi bazılarına binek araçlarla da gidilebilir. 
Beyazsaray Koyu, Çınar Koyu, Mavi Koy, Değirmen Koyu, Kumtur Koyu, Manastır Koyu, Kumburnu Koyu ve Altınkum Koyu; Avşa Adası'nın başlıca koylarındandır. 

9. Yeme-İçme Noktaları

Yeme-İçme Noktaları

Başta midye dolma olmak üzere adada her çeşit lezzetli su ürününü bulabilirsiniz. Misafirler için birçok yeme-içme seçeneği barındıran Avşa Adası restoran ve cafeleri her bütçeye uygundur.
 

10. Konaklama İmkanları

Konaklama İmkanları

Avşa Adası'nda her bütçeye uygun Otel, Hostel ve Apartlar mevcuttur. Çok sayıda konaklama yeri bulunduran adada, aktivitelerle geçireceğiniz eğlenceli bir günün ardından masmavi denize karşı ayaklarınızı uzatıp dinlenebileceğiniz birçok tesis bulabileceksiniz. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.