OFPOF

Atayurdumuz Olan Harika Ülke Kazakistan Hakkında Kısa Bilgiler

-
10.8b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Atayurdumuz Olan Harika Ülke Kazakistan Hakkında Kısa Bilgiler
25.520 izlenme
Ofpofer
-

Yiğit ve cesur atalarımızın yurdu olan Kazakistan Cumhuriyetinden, 7 maddede kısaca söz ettik.

Orta Asya halklarından olan, bizimde köklerimizin dayandığı Kazakistan Cumhuriyeti hakkında 7 bilgi.

1. Başkent Astana

Başkent Astana

Bütün ihtişamıyla resmen bizi Kazakistan'a davet eden başkent Astana , Alma-ata şehrinden sonra en büyük ikinci şehridir. 1998 yılında başkent olarak ilan edilen Astana, son 20 yılda bir çölden dönüştürelek inşa edilen yepyeni bir şehir. Tam bir ekonomi şehri olarak bütün iş adamlarının yakın takibinde.

2. Alma-Ata

Alma-Ata

Adını yüzyıllar önce elmaların atasından alan Alma-ata şehrinde, otobanda giderken bir çok yaban elma ağacı görebilirsiniz. harika bir şehir olan Alma-ata türk inşaat şirketlerininde ilgi odağı olmuş durumda. Bir çok yabancı firmaya ev sahipliği yapan şehir, Türkiye için İstanbul ne ise Kazakistan ve kazaklar için o.

3. Para Birimi: Tenge

Para Birimi: Tenge

Kazakistan Cumhuriyeti'nin kullanmış olduğu para birimi: Tenge. Bu para birimi hemen hemen türk lirasıyla eşit değerlerdedir. Ülkenin para birimi her ne kadar Tenge olsada bazı büyük pazarlıklar dolar ile yapılmaktadır.  (Resimde görülen 2000 Tenge, yaklaşık 20 Türk lirasına tekabül eder)

4. Nüfus ve Dil

Nüfus ve Dil

Yaklaşık 18 ila 19 milyon arasında tahmin edilen Kazakistan nüfusunun büyük bir bölümünü Kazaklar ve Ruslar oluşturuyor. Ülkede İki milletinde dilleri resmi dil olarak hükümet tarafından kabul edilmiş. Açılan bir çok üniversitede çok dilli eğitime şahitlik etmek mümkün. Ayrıca ülkede halen Kril alfabesi kullanılmaktadır.

5. Air Astana

Air Astana

Air Astana havayolu 2001 yılında kuruldu ve ilk uçuşunu 15 Mayıs 2002 tarihinde Alma-ata'dan ülkenin başkenti Astana'ya gerçekleştirdi. Şirketin hissedarlarını temsilen Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti adına Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve İngiltere kökenli BAE System PLC şirketi adına Sir Richard Evans Air Astana'nın ilk seferine katılan yolcular arasında yerlerini aldılar.

6. Yemek

Yemek

Kazakistan mutfağında bir çok lezzetli yemek bulunmaktadır fakat şehir merkezlerinde sürekli olarak hazır yemek yenildiğinden dolayı yerel yemek kültürü gittikçe azalmakta.

7. Konum ve Ekonomi

Konum ve Ekonomi

Orta Asya'nın en büyük yüz ölçümüne sahip Kazakistan, yaklaşık olarak Türkiye'nin 4 katı büyüklüğündedir. Gelecekte petrol ve doğalgaz zenginliği açısından büyük rol oynayacağı düşünülmektedir. Bu ülke binlerce yabancı şirkete de ev sahipliği yapmaktadır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.