OFPOF

Anadolu'nun İhtişamlı Yeri Beyşehir'e Gelmek İçin Muhteşem Nedenler

-
329
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Anadolu'nun İhtişamlı Yeri Beyşehir'e Gelmek İçin Muhteşem Nedenler
0 izlenme
Ofpofer
-

Yüzölçümünün büyüklüğüyle bildiğimiz Konya'nın 31 güzel ilçesinden biri de beyler şehri Beyşehir'dir. Doğasıyla insanları kendine hayran bırakıyor.

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü ülkemizin en büyük göllerinden bir tanesidir. Aslında yakın zamana kadar ülkemizin en büyük ikinci gölü Tuz Gölü olarak gösterilmesine karşın Tuz Gölü'ndeki su azalışı ve aşırı su çekilmesi sebebiyle bazı kaynaklarda Beyşehir Gölü ikinci büyük göl olarak gösterilmektedir. Göl üzerinde yat turları yapılmaktadır. Aynı zamanda birçok su sporu da yapabiliyorsunuz.

Eşrefoğlu Camii

Eşrefoğlu Camii

Eşrefoğlu Camii, Beyşehir Gölü’nün 100 metre kuzeyinde, Eşrefoğlu Mahallesi’nde yer alır. Cami, 1299 yılında bir türbe, kervansaray ve hamam ile bir külliye şeklinde, Eşrefoğlu Emir Süleyman Bey tarafından yaptırılmıştır. Yapı, genel olarak Selçuklu geleneğini devam ettirmektedir. Kuzey-güney doğrultusunda uzanan yapının harim kısmı, mihrap duvarına dik 7 sahın oluşturacak şekilde ahşap direklerle tanzim edilmiştir. Orta sahın yan sahınlardan daha geniş tutulmuştur. Tavanın ortasında aydınlık feneri olarak da adlandırılan hem iç mekana ışık verdiği, hem de zemindeki havuza dolan kar sayesinde ahşap aksamın ihtiyaç duyduğu nemi sağladığı düşünülen bir boşluk yer almaktadır. Mihrap önü kubbesi türk mimari geleneğini yansıtır. Çini mozaik mihrap ve kündekari tekniğinde yapılmış minber caminin önemli süsleme unsurlardır. Camiyi, ünik kılan özelliği ise büyük ölçüde özgün olan ahşap aksamı ve bu yüzeylerin üzerinde örneklerinin en başarılısı ve gösterişlisi olan kalem işleridir.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.