OFPOF

Anadolu'nun İhtişamlı Yeri Beyşehir'e Gelmek İçin Muhteşem Nedenler

-
383
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Anadolu'nun İhtişamlı Yeri Beyşehir'e Gelmek İçin Muhteşem Nedenler
0 izlenme
Ofpofer
-

Yüzölçümünün büyüklüğüyle bildiğimiz Konya'nın 31 güzel ilçesinden biri de beyler şehri Beyşehir'dir. Doğasıyla insanları kendine hayran bırakıyor.

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü ülkemizin en büyük göllerinden bir tanesidir. Aslında yakın zamana kadar ülkemizin en büyük ikinci gölü Tuz Gölü olarak gösterilmesine karşın Tuz Gölü'ndeki su azalışı ve aşırı su çekilmesi sebebiyle bazı kaynaklarda Beyşehir Gölü ikinci büyük göl olarak gösterilmektedir. Göl üzerinde yat turları yapılmaktadır. Aynı zamanda birçok su sporu da yapabiliyorsunuz.

Eşrefoğlu Camii

Eşrefoğlu Camii

Eşrefoğlu Camii, Beyşehir Gölü’nün 100 metre kuzeyinde, Eşrefoğlu Mahallesi’nde yer alır. Cami, 1299 yılında bir türbe, kervansaray ve hamam ile bir külliye şeklinde, Eşrefoğlu Emir Süleyman Bey tarafından yaptırılmıştır. Yapı, genel olarak Selçuklu geleneğini devam ettirmektedir. Kuzey-güney doğrultusunda uzanan yapının harim kısmı, mihrap duvarına dik 7 sahın oluşturacak şekilde ahşap direklerle tanzim edilmiştir. Orta sahın yan sahınlardan daha geniş tutulmuştur. Tavanın ortasında aydınlık feneri olarak da adlandırılan hem iç mekana ışık verdiği, hem de zemindeki havuza dolan kar sayesinde ahşap aksamın ihtiyaç duyduğu nemi sağladığı düşünülen bir boşluk yer almaktadır. Mihrap önü kubbesi türk mimari geleneğini yansıtır. Çini mozaik mihrap ve kündekari tekniğinde yapılmış minber caminin önemli süsleme unsurlardır. Camiyi, ünik kılan özelliği ise büyük ölçüde özgün olan ahşap aksamı ve bu yüzeylerin üzerinde örneklerinin en başarılısı ve gösterişlisi olan kalem işleridir.

Eflatunpınar Hitit Su Anıtı

Eflatunpınar Hitit Su Anıtı

Hititler, dünya uygarlık tarihinde yaklaşık bin yıllık egemenlik döneminde devlet yapısını, sosyal, ekonomik ve dini hayatı yansıtan çeşitli somut kültür varlıkları bırakmışlardır. Söz konusu kültür varlıklarının şekillenmesinde ihtiyaçlar ve inançlar en önemli faktörler arasındadır. Suyun bir merkezde toplanarak ihtiyaç oranında kullanılması, böylece iyi bir su rejiminin uygulanması tarım toplumlarında ekonomik hattın önemli bir parçası olup, Eflatun Pınar Hitit Su Anıtı, Hititler’den sonra da fonksiyonunu kaybetmeden bugüne kadar ayakta kalabilen bu sistemin en güzel örneğidir.

Yakamanastır Milli Parkı

Yakamanastır Milli Parkı

Dağın eteğine kurulmuş bir parkttır. Buraya çıktığınızda Beyşehir Gölü sanki ayaklarınızın altındaymış gibi hisseder ve anın keyfini çıkarırsınız. Beyşehir'e geldiğinizde uğramadan geçmemeniz gereken bir yer daha.

Kubadabad Sarayı

Kubadabad Sarayı

ünlü Selçuklu tarihçisi İbn Bibi'nin Selçuknamesi'nde sözünü ettiği, I. Alaeddin Keykubad'ın (1220-1236) emriyle yapılmış Kubad-Abad Saray Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Selçuklu saray yapısıdır. Anadolu Selçuklu devrinde, çevresinde aynı isimle anılan bir şehir teşekkül eden Kubad-Abad, sonraları terkedilmiş ve tarihin karanlıklarına gömülmüştür.

Gün Batımı

Gün Batımı

Türkiye'nin hemen hemen hiçbir yerinde bulunmayan bu doğal zenginliğin tadını çıkarmak isteyenlerin ilk adresi Beyşehir oluyor. Çünkü Beyşehir'de gün batımı bir başkadır.

"Cennet ya burasıdır ya da buranın altındadır."

Özetle Alaeddin Keykubat'ın "Cennet ya burasıdır ya da buranın altındadır." dediği şehir Beyşehir'dir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.