OFPOF

Yüzyıllar Önce Yaşamış Bir Dahi: El-Cezeri

-
2.0b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yüzyıllar Önce Yaşamış Bir Dahi: El-Cezeri
1.805 izlenme
-

Hakkında yabancı mucitler kadar bilgi sahibi olmadığımız El-Cezeri, fizik, mekanik ve sibernetik alanda öncülük eden önemli çalışmalar yapmıştır.

El-Cezeri Kimdir? El-Cezeri'nin Tam adı "İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El-Cezeri'dir. 1136 yılında günümüzdeki Şırnak'ın Cizre ilçesinde dünyaya gelmiş ve 1206 yılında yine Şırnak-Cizrede dünyaya gözlerini yummuştur. Uyruğu Artuklu Beyliğindendir. El-Cezeri; fizik, mekanik ve sibernetik alanda öncülük eden önemli çalışmalar yapmıştır. Robotikle ilgili bilinen en eski yazılı kayıt, El-Cezeriye aittir. Onun yaptığı otomatik makineler, günümüzde yararlandığımız mekanik ve sibernetik bilimlerin temelini meydana getirmiştir. El-Cezeri, "El Câmi-u’l Beyn’el İlmî ve El-Amelî’en Nâfi fî Sınâ'ati'l Hiyel" Türkçesi : Makine Yapımında Yararlı Bilgiler ve Uygulamalar" isimli eşsiz  eserinde 50'nin üzerinde cihazın kullanım esaslarını, yararlanma yöntemlerini çizimlerle anlatmıştır. Ne yazıkki bu kıymetli eserin özgün kopyası günümüze kadar ulaşamamıştır. Fakat bilinen 15 kopyasından 10'u Avrupa'nın çeşitli müzelerinde ve 5 tanesi de Topkapı Süleymaniye Kütüphanesinde muhafaza edilmektedir. Bir bilim adamı olan El- Ceberi, keskin zekası sayesinde elektiriğe ihtiyaç duymadan yanlınızca su ve mekanik parçalar yardımıyla çalışabilen mükemmel niteliklere sahip makineler yapmış ve günlük kullanıma sunmuştur. Bilim ve teknoloji alanında yaptığı hayranlık uyandıran icatlar ve otomatlarla tanınan bir dahidir.

Yüzlerce yıl öncesinde El- Cezerinin muhteşem zekasıyla yapmış olduğu araçlardan bazıları şunlardır;

Filli Su saati

Mumlu Saatler

Suyu yukarı çıkaran aletler

Kayık Su saati

Tavus kuşlu ibrik

Kan alma teknesi

Açı ölçer

Kilit

Kendiliğinden ses çıkaran aletler

Amid şehrinin Kapısı

Su saatleri

eğlence amaçlı kullanım için yapılmış çeşitli otomatlar

Abdest almak için kullanılan otomatlar

1. Cezeri'nin harika buluşları

Cezeri'nin harika buluşları

Kapı kiltleri, kupa saati gibi pek  çok sayıda mükemmel keşfe imza atmış olan El-Cezeri dönemin yaşamış en çalışkan dahilerinden biridir. 

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.
Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.