OFPOF

Vladimir Lenin'in Hayatı Hakkında Bilgiler

-
1.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Vladimir Lenin'in Hayatı Hakkında Bilgiler
667 izlenme
Ofpofer
-

Tarihe yön vermiş çok önemli kişiliklerden biri olan Lenin'i tanımak için bu içeriğe göz atabilirsiniz...

Vladimir İlyiç Ulyanov, bilinen adıyla Lenin (22 Nisan 1870, Simbirsk - 21 Ocak 1924, Moskova) Rus sosyalist devrimci ve politikacı. Marksist-Leninist ideolojinin fikirsel önderi, Ekim Devrimi'nin lideri ve Sovyetler Birliği'nin kurucusu. Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin öncüsü olan Rusya Komünist Partisi (Bolşevik)'nin ilk lideri. Lenin aynı zamanda Marksist teorik ve felsefi yazıların yazarı olarak bilimsel sosyalizmin Marx ve Engels sonrası geliştiricilerindendir. Lenin'in en büyük amacı, kapitalizmin uzlaşmaz sınıf çelişkilerinden proleter bir dünya devrimi oluşturup toplumsal sınıf karşıtlıklarının olmadığı insan toplumunun tarihsel oluşumuna öncülük etmekti. Kendisi, Marksizm üzerine kurulmuş politik ve ekonomik bir teori olan Leninizm'in de kurucusudur. Leninizm, Marksizmin çağın gereklerine göre hem kuramsal hem politik hem de ekonomik alanda, temel ilkelere bağlı kalarak yeniden uyarlanması olarak anlaşılır. Leninizm kavramı, yeni olgular ve yeni bilimsel gelişmeler doğrultusunda Marksizmin yeniden üretilmesi gereği üzerinden değerlendirilir ve Marksizmin devrimci ve bilimsel özüne uygun olarak geliştirilmesi olarak anlaşılır ve genelde Marksizm-Leninizm olarak anılır. Lenin, ABD Kongre Kütüphanesi'ndeki eserler baz alındığında hakkında en çok eser yazılan 3. kişidir. 20. yüzyılda tüm dünyada sosyalist devrimlerin ve emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelelerinin yaşanmasında büyük etkiye sahip olması dolayısıyla pek çok yazar ve tarihçi tarafından dikkatle incelenmiş ve hakkında 2 bine yakın eser yazılmıştır. Dünya proleteryasının ve pek çok Komünist Parti'nin ideolojik önderi kabul edilmektedir. Ayrıca dünyada eserleri yabancı dile en fazla tercüme edilen kişidir.

1. Çocukluk ve gençlik dönemi devrimci faaliyetin başlangıcı

Çocukluk ve gençlik dönemi devrimci faaliyetin başlangıcı

Vladimir İlyiç Ulyanov (Lenin), 10 (22) Nisan 1870'de büyük Volga nehrinin kıyısında bulunan Simbirski'te (bugünkü Ulyanovski) doğdu. Ailesi, Rasnoşinzen intelijensiyasındandı. Lenin'in babası, İlya Nikolayeviç Ulyanov, Astrakan kentinde yaşayan yoksul bir küçük burjuva aileden geliyordu. Daha ilk gençlik yıllarında, Çarlık koşullarında halkın eğitim almasının zorluklarını yaşadı. Yoksulluğa rağmen, çalışkanlığı ve olağanüstü yetenekleri sayesinde Kazan Üniversitesini bitirmeyi başardı; daha sonra, Pensa ve Nişni-Novgorod kentlerindeki yüksek okullarda matematik ve fizik öğretti. Yıllar süren kusursuz hizmetleri karşılığında soylu ünvanını elde etti.

2. 1869'da öğretmenliği bıraktı

1869'da öğretmenliği bıraktı

İlya Nikolayeviç Ulyanov, yaşadığı döneme göre ilerici bir adamdı; 19. yüzyılın 60'lı yıllarının Rus aydınlanmacılarının düşüncelerine yakın duruyordu. Yüksek ideallere sahip olan bu adam, halka hizmet etmenin ve onu eğitmenin düşlerini kuruyordu. 1869'da öğretmenliği bıraktı, Simbirski Vilayetinin halk okullarında müfettiş ve daha sonrada müdür oldu. Halk eğitimine coşkuyla yaklaşan, tutkuyla işine sarılan ve tüm gücünü ve bilgisini halka adayan işini ehli bir pedagogdu.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.