OFPOF

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent

-
1.7b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent
7.960 izlenme
Ofpofer
-

Antik dönemlerden bizlere miras kalmış, eşşiz güzellikleriyle de bizleri büyüleyen tarihi antik kentlerimizi birlikte inceleyelim.

1. Efes (Ephesos) Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-mlbqo73iwr

İlk yerleşimlerin Neolitik (Cilalı) dönemde olduğu Efes antik kenti, bugünkü İzmir'in Selçuk ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Daha sonraki dönemlerde önemli bir Roma kenti olan Efes, aslında muazzam güzellikteki bir antik Helen (Yunan) kentiydi. Efes, klasik Yunan döneminde İyonya'nın on iki şehrinden biriydi.

2. Bergama (Pergamon) Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-c9up2qs8jm

Pergamon, İzmir'in Bergama İlçesi'nde yer alan bir antik kenttir. Bu kent, M.Ö. 282 - M.Ö. 133 yılları arasında bölgeye hakim olan Pergamon Krallığı'nın başkentiydi. M.Ö. 133'de Pergamon'un son kralı III. Attalos'un vasiyeti gereği kent, Romalıların hakimiyetine girmiştir. Tarihi kaynaklar Attalos için tuhaf, garip bir kimse olduğu yorumunu yapmaktadırlar.

3. Aphrodisias Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-loprg303sv

Kent, adından anlaşılabileceği üzere Yunan güzellik tanrıçası Afrodit'e adanmış, bu yüzden şehre bu isim verilmiştir. Aphrodisias, Anadolu güneybatısında, eski Karia bölgesinde Aydın'ın Karacasu ilçesinde yer almaktadır. M.Ö. 5 yy.'da Likyalılar tarafından kurulan kent, daha sonra Romalılar tarafından geliştirilmiştir. Kent Afrodit tapınağıyla ve yine Afrodit adına yapılan törenler ile ün salmıştır.

4. Sardes Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-3fhe76k9oh

Sardes, Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Sart kasabasında bulunan antik dönemde Lidya Krallığı'na başkentlik yapmış bir antik kenttir. Kent, çok zengin bir yapıya sahipti. Bunun nedeni; şehrin içerisinden geçen Paktolos Irmağı'nın içerisinde taşıdığı altın ve gümüş parçacıklarıydı. Tarihin ilk sikkeleri bu kentte darp edildi ve Paktalos'un taşıdığı bu değerli metaller sikke basımında kullanıldı. Burası Karun kadar zengin, Lidya kralı Kroisos'un (Krezus) şehriydi.

5. Hierapolis (Pamukkale) Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-z1puprkhz5

Hierapolis Antik Kenti, Denizli'nin Pamukkale ilçesi içerisinde yer almaktadır. Kent'in tiyatrosu ve özellikle de doğal havuzu çok ünlüdür. Burada Mısır Kraliçesi ünlü Kleopatra'nın bile yüzdüğü söylenir.

6. Milet (Miletos) Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-4lstd0vmco

Miletos, Anadolu'nun batı kıyılarında yer alan bir liman kentiydi. Antik dönem İyonya kentleri arasında Efes ile beraber en ünlü şehirler arasında yer almaktaydı. Kent, şimdi Aydın'ın Didim ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. 

7. Bodrum (Halikarnossos) Pedasa Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-he5zsa5dis

Pedasa, bugünkü Bodrum yakınlarında yer alan bir antik kenttir. Bu kent efsanevi Leleg halkından, günümüze en iyi korunarak ulaşmış bir kenttir. Bugün buraya "Gökçeler" adı verilmektedir. 

8. Perge Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-viskcicxzc

Kent, Antalya'nın Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Perge, içerisinde klasik Helen ve Roma yapılarıyla eserlerini birlikte muazzam bir uyum içerisinde asırlarca barındırmıştır. Romalılar buraya geldiklerinde kentteki Yunan yapılarını yıkmayıp, bunlardan kendi yaşamlarında istifade etmişlerdir. Bu durum da Roma'nın eski grek kültürünü yadırgamadığı aksine onu içtenlikle benimsediğini açıkça görmemizi sağlamıştır. Perge Antik Kenti ayrıca antik Yunan döneminin ünlü matematikçilerinden Pergeli Apollonius'un memleketidir. 

9. Aizanoi Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-24xuwa4swg

Aizanoi, Kütahya'da Çavdarhisar ilçesinde bulunan bir antik kenttir. Aizanoi kültürel yapısıyla sanat çevreleri tarafından ikinci Efes ünvanını almıştır. Kentin hipodromu ve tiyarosu birleşik olarak inşa edilmiştir. Bu durum antik kentler arasında Aizanoi'yi eşsiz ve benzersiz kılmıştır. 

10. Knidos Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-geukdnui2d

Knidos antik kenti, Muğla'nın Datça ilçesinde yer alan bir antik kenttir. Knidos; bilim, sanat ve mimaride çok ileri bir kentti. Tarihin önemli gök bilimci ve matematikçilerinden Eudoksus, tabip Euryphon, meşhur ressam Polygnotos ve dünyanın yedi harikasından biri olarak gösterilen ünlü İskenderiye Feneri'nin mimari Sostaros bu kentte yaşamışlardır. Meşhur Geographika'nın (Coğrafya) yazarı Tarihçi Strabon kenti, sahilden akropolise doğru yükselen bir tiyatroya benzetmiştir.

11. Olympos Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-bwv5h9mu6m

Olimpos, bugünkü Antalya ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Kent, hellenistik dönemde kurulmuş, M.Ö. 78'de de Romalı komutan Servius Isauricus tarafından korsanlardan temizlenerek Roma egemenliğine girmiştir. Olympos, sahip olduğu eşsiz güzellikle pek çok yabancı turisti ve ülkemizin dört bir yanından gelen sırt çantalı birçok gezgin öğrenciyi kendisine çekmektedir.

12. Zeugma Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-77p51me5eb

Zeugma, M.Ö. 300 civarlarında Büyük İskender'in komutanlarından ve ölümünden sonra bölünen imparatorlukta İç Anadolu'dan Hindistan'a kadar uzanan coğrafyayı yönetme hakkını kazanan haleflerden, Selevkos I. Nikator tarafından kurulmuş bir antik kenttir. Şehir, Gaziantep'in Nizip ilçesinde bulunmaktadır. 

13. Hattuşaş Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-kuqff540n5

Hattuşaş, Hititlerin genç tunç çağı dönemindeki başkentleridir. Kent, sanat ve mimaride ilerleme göstermiştir. Hattuşaş, Anadolu'dan tarihteki en önemli kültür merkezleri içerisinde yer almaktadır. Kent, Çorum'un Boğazkale ilçesinde yer almaktadır. 

14. Çatalhöyük Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-ny2i4iqqcv

Çatalhöyük, Neolitik ve kalkolitik dönem yerleşkesidir ve aynı zamanda burası insanlık tarihindeki ilk yerleşimlerin olduğu yer olarak görülmektedir. Kent, günümüz Konya'sının Çumra ilçesinde bulunmaktadır. 

15. Laodikeia Antik Kenti

Ülkemizde Benzersiz Güzellikteki 15 Antik Kent-ci32m4n292

Laodikeia, Denizli ili sınırları içerisinde yer alan bir kenttir. Kent, M.Ö. 263 - M.Ö. 261 yılları arasında Selevkos kralı II. Antiokhos tarafından kurulmuş ve kral, kente eşinin adı olan Laodike'yi vermiştir. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık