OFPOF

Türklerin Kullandıkları Savaş Taktikleri

-
3.1b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türklerin Kullandıkları Savaş Taktikleri
1.067 izlenme
-

Türklerin en önemli özelliklerinden biri kazandıkları savaşlar ve savaş yetenekleridir. İşte tarih boyunca kullanılan savaş taktikleri.

-

Türklerin Kullandıkları Savaş Taktikleri

Her toplumun kendine has özellikleri vardır. Bu durum kültürel ve yaşayış tarzından kaynaklanmaktadır. Türklerin en öne çıkan bir özelliği ise savaş alanlarındaki yetenekleridir.

-

Türklerin Kullandıkları Savaş Taktikleri

Dünyaya savaş sırasındaki saldırı taktikleriyle hala sırrı çözülemeyen kilometrelerce uzaktaki savaşları dahi kontrol edebilen Komtuan Metehan nam salmıştır.

- KURT KAPANI

KURT  KAPANI

İslamiyetten sonra Hilal taktiğide denilen Kurt kapanı kurtların düşmanlarını güvensiz bölgeye çekmek için kullandığı yöntemdir. Savaş esnasında öncü bir birlik saldırır bir müddet sonra geri çekilir düşman askerlerinin bastırması ile sağ ve sol kısımlardan geri çekilen askerler saldırır ve çembere alırlar.

- SON SAVUNMA TAKTİĞİ

SON SAVUNMA TAKTİĞİ

Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş savaşında uyguladığı yöntemdir. 'Hattı müdafaa yoktur, sattı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.' sözlerinin nedeni ise bir birlik çekilse bile diğer birliklerin mevzisini koruyup sonuna kadar dayanmasıdır. Bu taktik ile Sakarya zaferi kazanılmıştır.

- SAD Planı

SAD Planı

Osmanlığı imparatorluğu zamanında uygulanan bu taktik kurandaki sad harfinden gelir. Harfin kuyruk kısmında süvariler düşmanın kaçmasını engellemek için güneyine ilk ordu doğusuna ise ikinci ordu yerleştirelerek  düşmanı sararak yok edilmesi amaçlanır.

- KEŞİF VE YIPRATMA PLANLARI

KEŞİF VE YIPRATMA PLANLARI

türk orduları genellikle kendinden büyük ordular ile savaşmıştır. Bu nedenle savaş taktiği planları düşmanın moreli üzerine kurulmuştur. Önce hızlı savaş atlı birlikleri ile düşmana saldırılır, korkutucu nağralar atılır ve keşif çalışmasıda yapılırdı.

- GECE BASKINLARI

GECE BASKINLARI

Türkler tarih boyunca göçebe yaşam sürmüştür. Bu nedenle atları en iyi kullanan millet olmuştur. Bu sayede gündüzleri gibi geceleri seferler düzenlenir beklenmedik saldırılar yaparlar ve avantajı ellerine alırlardı.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.