OFPOF

Türkiye Tarihinin En Önemli Antlaşmalarından Lozan Antlaşmasının Maddeleri

-
1.1b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye Tarihinin En Önemli Antlaşmalarından Lozan Antlaşmasının Maddeleri
919 izlenme
-

2023 yılında geçerliliğini yitiren bir madde var mı? Gizli maddeler var mı? Neler kazandık, neler kaybettik?

24 Temmuz 1923'te İsviçre'nin Lozan kentinde; Fransa, Japonya, Romanya, İtalya, Birleşik Krallık, Yunanistan, Yugoslavya, Bulgaristan, Belçika, Portekiz ve TBMM temsilcileri arasında Beau-Rivage Palace'ta imzalanan,  6 Ağustos 1924 tarihinde yürürlüğe giren; sadece  Musul sorunu çözülemediği için Irak sınırımızı belirleyemediğimiz, boğazlar konusunda kapitülasyon vermediğimiz Lozan Barış Antlaşması, ülkemiz adına iyi ve kötü bir takım sonuçları beraberinde getirmiştir. Birinci dünya Savaşı'nda imzalanan barış antlaşmaları içerisinde geçerliliğini bugüne kadar koruyabilmiş tek antlaşma olan Lozan Barış Antlaşması'dır. Ülkemize faydaları ve zararlı hâlâ konuşulmakta olan Lozan için en çok konuşulan şey konu  takdir edersiniz ki 2023 yılında sona ermesidir. İşte lehimize ve aleyhimize olan maddeler.

1. Lehimize olan maddeler

Lehimize olan maddeler

Kapitülasyonlar kaldırılmıştır, bu ekonomik bağımsızlığın kapılarını aralamak anlamına gelmektedir.

2. Tüm savaş tazminatları iptal. Ancak...

Tüm savaş tazminatları iptal. Ancak...

Türkiye Cumhuriyeti, hiç bir devlete savaş tazminatı ödemek zorunda kalmamıştır. Sadece Yunanistan'a Karaağaç'ı vererek, oluşturulan zarar karşılanmıştır.

3. Azınlık sorunu için ilk üretilen çözüm

Azınlık sorunu için ilk üretilen çözüm

Türkiye Cumhuriyeti içerisindeki azınlıklar Müslüman olmayanlar olarak belirlenmiş, azınlıkların tamamı türk uyruklu kabul edilmiştir. Azınlıklara hiç bir şekilde ayrıcalık tanınmamıştır. Batı Trakya'da yaşayan Türklerle, İstanbul'da yaşayan Rumlar haricinde olan, Anadolu ve Doğu Trakya'da yaşayan Rumlarla, Yunanistan'da yaşayan Türklerin mübadele edilmesi kararlaştırılmıştır.

4. İtilaf devletleri ülkelerine geri döndü

İtilaf devletleri ülkelerine geri döndü

İstanbul'u işgal eden İtilaf devletlerinin burayı boşaltmasına karar verilmiştir.

5. Aleyhimize olan maddeler

Aleyhimize olan maddeler

Meriç nehri kıyısında yer alan Karaağaç ve Bosnaköy Yunanistan'a bırakılmıştır.

6. 12 Adalar'ın verilmesi

12 Adalar'ın verilmesi

Bozcaada ve Gökçeada özerk bir yönetimle Türkiye'de bırakılmış, diğer adalar İtalya'ya verilmiştir. türk sınırına yakın olan adaların silahsızlandırılmasına karar verilmiştir. Bu on iki ada 1945 senesinde müttefiklere, 1947 senesinde Yunanistan'a verilmiştir. Kaybedilen o 12 ada bir daha geri alınamadı.

7. Yabancılar için düzenlemeler

Yabancılar için düzenlemeler

Ortodoksların dini lideri olan Patrik'in İstanbul'dan taşınmasına izin verilmemiştir. Sadece siyasi yetkilerinin alınması kabul edilmiştir. Yabancı okullarda Türkiye Cumhuriyetinin kanunları ile eğitime devam edecekti.

8. Hafifletilmiş borç

Hafifletilmiş borç

Osmanlı Devleti'nin borçları, buradan ayrılmış olan devletler arasında paylaştırılmış, Türkiye Cumhuriyeti'ne düşen kısmı Fransız Frangı ile taksitlendirilmiştir.

9. Lozan'ın gizli maddeleri var mı?

Lozan'ın gizli maddeleri var mı?

Kafaları karma karışık eden Lozan Antlaşması'nın gizli maddeleri var mı?
 Kimisinin hezimet kimisinin zafer dediği Lozan Antlaşması'nın savaştan yorgun çıkmış emeklemekte olan bir Cumhuriyet için alınabilecek her şeyin alındığı, istenilebilecek her şeyin istendiği bir antlaşma olarak tarihte yerini bulduğu aşikâr. Tabii ki oraya ne şartlar altında gidildiğini karşınızda ki devletlere karşı dik durmanın çabasını her birimiz ancak tarih kitaplarından öğrenebiliriz. TBMM heyeti Lozan Antlaşması için gittiği İsviçre'de dik durmayı başarmış, bütün çetin şartlara rağmen; en az kayıpla ülkesine dönmeyi başarmıştır.  Lozan Barış Antlaşması'nın gizlenen maddesi yoktur.  Antlaşmadan sonra ilk yıllar da tv'de açık oturum yapılır uzun uzun konuşurlardı, sonra bundan vazgeçilip antlaşmanın her yıl dönümünde protokol mesajı ile yetinildi. Hukuki varlığı bu antlaşma ile belirlenmiş Türkiye Cumhuriyeti ayakta kalırken Lozan 1923'ten bu güne kadar değişmeden kalabilmiştir. Bu antlaşma özelliğini hâlâ korurken  Lozan da ki türk delegasyonunun son derece başarılı bir iş ortaya koyduğu açıkça görülmektedir. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.