OFPOF

Truva Savaşı Kimler Arasında Oldu?

-
4.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Truva Savaşı Kimler Arasında Oldu?
1.229 izlenme
Ofpofer
-

Akalarla Truvalılar arasında yapılan Truva savaşı, Yunanlı Paris'in Truvalı Helen'i kaçırması yüzünden çıktı ve on yıl sürdü.

1. Truva Savaşı kimler arasında oldu?

Truva Savaşı kimler arasında oldu?

Akalarla Truvalılar arasında yapılan savaş, Eskiçağ şiirlerinde destansı ve şiirsel bir anlatımla dile getirilmiştir. Bu savaş. Truva kralı Priamos'un oğlu Paris'in, Menelaos'un karısı Helena'yı kaçırması yüzünden çıktı ve on yıl sürdü. Yunanlılar, Agamemnon komutasında denizden Truva şehrine çıktılar. Aralarında Aias, Akhilleus, Diomedes, Odysseus, Nestor ile Philoktetes vardı. Truva'nın en önemli  kahramanları Hektor ile Aineias idi. Uzun süren çarpışmalardan sonra Akhilleus'un savaştan çekilmesi, Akaların durumunu sarstı.

2. Truva Atı

Truva Atı

Yunanlılar Odysseus'un önerisiyle bir tahta at yaptılar ve içine savaşçılar yerleştirdikten sonra, gemilerine binerek gider gibi yaptılar. Truvalılar bu tahta atı hiç düşünmeden kentin surlarından içeri aldılar. Ve gece olunca attan çıkan Yunanlılar kentin kapılarını açarak diğer arkadaşlarını da içeri aldılar ve kenti yerle bir ettiler.

3. Truva'nın konumu

Truva'nın konumu

Aineias hayatta kalabilen birkaç kişiyide yanına alarak şehirden kaçabildi. Destan geleneğine dayanan bu efsaneyi Truva harabelerinin bulunması doğrulamaktadır. M.Ö. 2000'e doğru Yunanlılar, Hellespontos geçidini elinde tutan ve geçiş iznini büyük bir para karşılığında veren Truva ile çatışıyordu. Altın, demir ve bronz kaynakları bakımından zengin olan Truva, Aiolis'liler ile Dardania'lılar için çekici bir hedef durumundaydı.

4. 1190-1180

1190-1180

1190-1180'e doğru, Agamennon'un emirleri üzerine bütün Akhaia kuvvetleri toplandı. Truva ise Trakyalılar ve Asyalıların yardımından yararlanıyordu. Savaşın kaçınılmazlığı iktisadi çıkarların büyüklüğünden ileri gelir. Şehir, kıyıda kamp kuran ve Limni adasından (Lemnos) beslenen Akhaia'lılar tarafından saldırılara uğradı. 

5. Truva'nın işgali

Truva'nın işgali

Güçlü savunmalarla korunduğu için yenilmesi imkansız gibi görünüyordu; buna rağmen açlık ve susuzluk baş göstermeye başladı ve şehir buna daha fazla dayanamadı. Ve Akhaia'lılar bunu fırsat bilerek saldırıya geçti, tüm hazineyi ve kadınları da yanlarına alarak götürdüler, götüremediklerini de yaktılar. Truva'nın alınması ile birlikte, Akhaia'nın genişlemesini durduran engel de ortadan kalkmış oldu.

6. Truva - Hisarlık

Truva - Hisarlık

7. Truva Efsanesi

Truva Efsanesi

Zamanımızdan yaklaşık 3200 yıl önce Çanakkale Boğazı yakınlarında ‘’Troya'’ isimli bir kent varmış. Troya veya Truva (Hititçe: Vilusa ya da Truvisa, Yunanca: Τροία [Troia] veya Ίλιον [İlion], Latince: Troia veya Ilium) Kaz Dağı (Antik İda Dağı) eteklerinde, Çanakkale il sınırları içinde yer alan tarihî kent. Homeros tarafından yazıldığı sanılan iki manzum destandan.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.