OFPOF

Tek Bir Savaş Dahi Kaybetmemiş 7 Başarılı Antik Çağ Generali

-
1.0b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tek Bir Savaş Dahi Kaybetmemiş 7 Başarılı Antik Çağ Generali
0 izlenme
-

Tarihte Sezar, Hannibal, Attila gibi birçok ünlü ve oldukça şaşırtıcı antik generaller vardır. Fakat çok azı asla yenilmeyecek kadar iyiydi.

1. Büyük İskender (M.Ö 356 – M.Ö 323)

Büyük İskender (M.Ö 356 – M.Ö 323)

Kesinlikle bu listenin en ünlü şahsiyeti ve tarihte en çok tanınmış antik general. Sadece 20 yaşındayken Makedonya tahtının varisi oldu. Kısa ömürlü yaşamını, Yunanistan'dan Balkanlar'a Batı Asya'dan Hindistan'a götüren bir Dizi askeri seferde geçirdi. 30 yaşına geldiğinde o zamanın gördüğü en büyük imparatorluğu yarattı. En ünlü zaferleri Issus ve Gaugamela'nın savaşlarıydı. 33 yaşında bilinmeyen bir sebeple hayatını kaybetti.

2. Büyük Ashoka (M.Ö 304 – M.Ö 232)

Büyük Ashoka (M.Ö 304 – M.Ö 232)

Ashoka, bu listede yer alan antik generallerin en tuhafı olabilir, çünkü sadece büyük bir askeri lider değil, aynı zamanda daha sonraki hayatında savaşları reddeden tek kişidir. ​Mauryan Hanedanlığının Hint imparatoruydu. İlk 8 yıllık döneminde, kana susamıştı ve imparatorluğunu Afganistan'dan Assam'a kadar genişletti. Hint Yarımadası'nın egemenliği dışında kalan en güney ucu ele geçirdi. Bu, 100 bin asker ve sivilin ölümüne yol açan Kalinga'nın fethi ile sonuçlandı. Daha sonra pişmanlık duydu, bu yüzden kurallarını daha barışçıl yapmaya ve herhangi bir savaştan kaçınmaya karar verdi. Bu şekilde ölümüne kadar yenilmez kaldı.

3. Publius Cornelius Scipio Africanus (M.Ö 236 – M.Ö 183)

Publius Cornelius Scipio Africanus (M.Ö 236 – M.Ö 183)

Scipio, tüm zamanların en ünlü Romalı general ve politikacılarından biriydi. İber Yarımadası'na başarılı bir sefer yaptı. Sonrasında ise Zama savaşında Hannibal Barca'yı mağlup ederek Kuzey Afrika'ya yöneldi ve başarı sağladı. Bu nedenle Afrikanus takma adını aldı. 

4. Büyük Darius (M.Ö 550– M.Ö 486)

Büyük Darius (M.Ö 550– M.Ö 486)

Pers imparatorluğunun en güçlü olduğu dönemde hükümdarlık yaptı. dünya nüfusunun %44'üne hükmediyordu. ​Askeri kariyeri, Mısır'ın fethi ile tahtını güvence altına aldıktan hemen sonra başladı. Bundan sonra Afganistan ve Pakistan'a gitti, oradan da Indus Vadisi'ne devam etti. İskitler'i cezalandırmak için İstanbul Boğazı'ndan Avrupa'ya ilerledi. Trakya ve Makedonya'nın kontrolünü de ele geçirdi. 

5. Epaminondas ( M.Ö 418– M.Ö 362)

Epaminondas ( M.Ö 418– M.Ö 362)

Spartalı'ların yenilmezlik mitini kıran kişi Epaminondas adında bir Theban generaliydi. ​Önce, ana devletini Sparta'ya karşı savundu, sonra Spartalıları şimdiki ünlü Leuctra savaşında yendi. Sadece Spartan üstünlüğünü ezmekle kalmadı, aynı zamanda eski Yunanistan'da Thebes'i merkez güç haline getirdi.

6. Bai Qi (? – 257 BC)

Bai Qi (? – 257 BC)

İnsan kasabı olarak tanınan Bai Qi, Çin'in "savaşan devletler" döneminde en etkili generaldi. ​30 yıllık Qi komutanlığı sırasında 1 ila 2 milyon düşman askerinin ölümüne sebep oldu ve İnsan kasabı takma adını kazandı ve 73 şehri ele geçirmeyi başardı.

7. Thutmose III (1481 BC – 1425 BC)

Thutmose III (1481 BC – 1425 BC)

eski Mısır firavunu Thutmose III gerçek bir taktik dahiydi, yalan yok. ​20 yıllık saltanatı boyunca, hepsi başarılı olan 17'den fazla askeri sefere katıldı. ​Mısır’ın kuzeyindeki Fırat ve Suriye’ye, güneyde Canaan’dan Nubia’ya kadar yayıldı. ​Asur, Babil ve Hitit krallarını haraç ödemeye zorladı. Kendi egemenliği altında Mısır, kayda değer rakipleri olmadan gerçek bir süper güç oldu.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.