OFPOF

Tehlike Altındaki Unesco Dünya Mirasları

-
2.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tehlike Altındaki Unesco Dünya Mirasları
6.284 izlenme
Ofpofer
-

UNESCO'nun Dünya Mirasları listesinde yer alan ancak güvenli bir şekilde ziyaret edilemeyen mekanlar.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, UNESCO'nun dünya Mirasları listesinde yer alan ancak güvenli bir şekilde ziyaret edilemeyen 66 mekândan oluşan bir ''Kara liste'' hazırladı. İşte bu listeden bazı örnekler.

1. Yemen

Yemen

Yemen’deki Şibam antik kentinde kerpiçten yapılma, dünyanın en eski gökdelenleri olarak anılan, uzunlukları 30 metreye varan binalar yer alıyor.
 

2. Kenya

Kenya

Kenya’nın Lamu adasındaki Lamu antik kenti 1370 yılında kurulmuştu. Doğu Afrika’nın en eski ve en iyi korunan yerleri arasındaki bu antik kentte Riyadha Camii ve Lamu Kalesi de yer alıyor.

3. Rusya, Dağıstan

Rusya, Dağıstan

Rusya’ya bağlı Dağıstan’daki Derbent kenti, Kafkasya’nın kuzeyini güneyine bağlaması açısından önemlidir ve tarih boyunca geçişleri sağlamıştır. Derbent’te Rusya topraklarındaki ilk cami yer alıyor.
 

4. Lübnan

Lübnan

Lübnan’ın başkenti Beyrut’tan 80 km uzaklıktaki Baalbek kenti milattan önce Fenikeliler tarafından yapılmıştır. Bu antik kentteki bazı taş blokların ağırlığı 800 ilâ 1000 tona varıyor ve bölgeye nasıl getirildiği de henüz net olarak bilinmiyor.

5. Mali

Mali

Mali’deki Timbuktu kenti 12. yüzyılda Tuagregler tarafından bir kervan ticareti alanı olarak kurulmuştu.
 

6. Suriye

Suriye

Krak des Chevalier (Şövalyeler Kalesi) adıyla bilinen Suriye’nin Humus kentinden 65 km uzaklıktaki bu Haçlı kalesi, dünyanın günümüze kadar korunmuş en önemli kalelerinden biri. 11. yüzyılda Kürtlerin yerleştiği kale daha sonra Kürtlerin Kalesi anlamına gelen Hisn el Ekrad adıyla anılmaya başlandı.

7. Burkina Faso

Burkina Faso

Burkina Faso’nun güneyinde yer alan Loropeni antik kasabasının 11. Yüzyılda Lohron veya Koulango halkları tarafından kurulmuş olabileceği düşünülüyor.
 

8. Libya

Libya

Libya’daki Sabratha antik kenti, milattan önce 7. yüzyılda Fenikeliler tarafından kurulmuştu. Bu antik kent Akdeniz sahilinde 66 kilometrelik bir alana yayılıyor.
 

9. Tunus

Tunus

Tunus’taki El Jem antik tiyatrosu Roma İmparatorluğu’nun sembollerinden ve en büyük yapılarından biri. 3. yüzyılda inşa edilen yapı 35 bin seyirciyi aynı anda ağırlayabiliyor. Russel Crowe’un rol aldığı Gladyatör filmi burada çekilmişti.
 

10. Irak

Irak

Irak’ın başkenti Bağdat’ın 260 km uzağındaki Asur kentinde, milattan önce 3000 yılı ortalarında bile yerleşim yerleri vardı.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.