OFPOF

Tarihten Bu Yana İsmini Duymadığımız Önemli İnsanlar

-
1.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tarihten Bu Yana İsmini Duymadığımız Önemli İnsanlar
699 izlenme
Ofpofer
-

Aralarında belki bazılarının isimlerini duymuş olabilirsiniz, ama bazıları var ki yaptıkları icatlarla gerçekten çok şaşırtıyor...

Yaşamış olduğumuz yüzyıla kadar önemli bilim insanları geçmiştir, ama bunların ismini hiç duymadınız...

1. Grace Hopper

Grace Hopper

Bilgisayar programlama dili için ilk derleyiciyi icat eden kadındır. Debugging denilen programı hatalardan temizleme konseptinin de ilk kullanıcılarından.

2. Patirck Vincent Coleman

Patirck Vincent Coleman

Patrick Vincent Coleman, Halifax patlamasında iki geminin biribirine çarpması sonucunda çıkan faciada öldüğü zaman Nova Scotia'da bir tren hareket memuruydu. Gemilerden birisi cephane taşıyordu. Cephanenin alevle buluşması sonucunda devasa bir patlama meydana geldi. Tam bu sırada Patrick ise kıyıda görev yerini terk etmeyi reddetti. Üzerine gelen alevlere rağmen gelen trenleri uyararak yüzlerce insanın hayatını kurtardı. Fakat oracıkta kendisi de hayata veda etti. Trenlere verdiği son uyarı ise şöyleydi. "Trenleri durdurun. Mühimmat taşıyan gemi kıyıda alev alıyor ve yakında patlatacak. Sanırım bu size son mesajım olacak. Güle Güle çocuklar"

3. Clair Cameron Patterson

Clair Cameron Patterson

Kurşun zehirlenmesine karşı etkin rol oynayan Patterson, kurşunun petrolde kullanılmasını yasaklatan kişidir. Kurşunsuz benzin kavramı da buradan gelmektedir. Patterson ayrıca kurşun içeren bir teknik geliştirip dünyanın yaşını 4.55 milyar yıl olarak da ölçen kişidir.

4. Larry Tesler

Larry Tesler

Kopyala yapıştırı ilk icat eden kişi.

5. Ignaz Semmelweis

Ignaz Semmelweis

Alman asıllı bir Macar fizikçi olan Ignaz Semmelweis'in takma adı "Annelerin kurtarcısı"dır. 19. yy ortalarında Lohusalık ateşinden ölen anne adaylarının sayısı oldukça çoktu. Semmelweis, kalsiyum hipoklorit içeren antiseptikler kullanarak el yıkama uygulamasını önermiş ve ölüm oranlarını önemli ölçüde azaltmayı başarmıştır.

6. Harvey Hubbell

Harvey Hubbell

19. yüzyılıın başında prizi icat etmiş olan kişidir.

7. John Harington

John Harington

1596 yılında sifonlu tuvaleti keşfeden kişidir.

8. Claude Shannon

Claude Shannon

Şu anda herhangi bir elektronik aleti başka bir elektronik alete bağlayabiliyorsanız bu Claude Shannon'nın bilgi teorisi sayesindedir. Günümüzde kullanılan dijital bilgisayarların yapı taşı olan elektrik anahtarlarının kullanılmasının temeli bu teoridir.

9. Willis Carrier

Willis Carrier

Bu adama da çok şey borçluyuz. Özellikle yaz aylarında Willis Carrier olmasaydı erir giderdik. Evet tahmin ettiğiniz gibi Carrier, klimanın mucidi.

10. Alexander Fleming

Alexander Fleming

Penisilinin ve antibiyotiğin mucididir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.