OFPOF

Tarihe Adını Yazdırmış 15 Büyük İsim

-
2.7b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tarihe Adını Yazdırmış 15 Büyük İsim
0 izlenme
Ofpofer
-

Tarihte sağladığı faydalarla öne çıkan isimlerden çok küçük bir kısmı karşınızda. Umarız okurken hem eğlenir hem öğrenirsiniz.

Tarihe adını altın harflerle yazdırmış kişilerden bazılarını sizler için yayınladık ve sizin de bunlardan haberdar olmanızı istedik. Tarihte bilime ve sanata sağlamış olduğu katlılar sayesinde insanlığın ilerlerken büyük adımlar atmasını sağlayan o insanlar sayesinde bugün bu kadar rahat yaşayabiliyoruz.

1. William Shakespeare

William Shakespeare

Engin batı kültürü içinde, ondan etkilenmemiş, onu anmamış, onun bir cümlesini veya bir eserini kullanmamış bir tek sanatçı dahi yoktur. Resimden müziğe, romandan şiire, tiyatrodan sinemaya, heykelden mimariye, bütün sanatçıları, artistleri, icracıları, yaratıcıları hatta siyasetçileri bile derinden etkilemiş, her birine sanatsal yaratı gücü, ilham ve yeni fikirler vermiş, eserler yarattırmıştır.

2. Mozart

Mozart

Mozart, müzik tarihinin dahi çocuğu olarak tanınır. Çağlar boyu üstünlüğü tartışılmamış eşsiz bir bestecidir. Yansıttığı dönemde, Wolfgang Amedeus Mozart kadar adından söz ettirmiş, üstüne pek çok yazı yazılmış, film ve tiyatro konusu haline dönüşmüş başka besteci daha yoktur.

3. Mevlana

Mevlana

türk-İSLAM medeniyetinin yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerden biri olan Mevlâna Celâleddin-i Rûmî, yaşamı sırasında ve ölümünden sonra pek çok kişi ve topluluğu etkilemiş büyük bir mütefekkir ve mutasavvıftır. Gerek İslam coğrafyasında, gerekse dünyanın diğer yerlerinde Mevlâna kadar ilgiye, saygı ve sevgiye mazhar olan çok az kişi vardır.

4. Thomas Edison

Thomas Edison

1879'da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşalttı; çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular. Ayrıca sabır ve azmin de önemli bir örneğidir.

5. İsaac Newton

İsaac Newton

Bilimin öncülerini tarih sürecinde bir Dizi yıldız olarak düşünürsek, dizide konum ve parlaklığıyla hepsini bastıran iki yıldız vardır: Newton ve Einstain. Yaklaşık iki yüz yıl arayla, ikisi de fiziğin en temel sorunlarını ele aldılar; ikisinin de getirdiği çözümlerin madde ve enerji dünyasına bakışımızı kökten değiştirdiği söylenebilir.Newton, Galileo ile Kepler'in ; Einstain, Newton ile Maxwell'in omuzlarında yükselmiştir.Newton çok yönlü bir araştırmacıydı ; matematik, makanik, gravitasyon ve optik alanlarının her birindeki başarısı tek başına bir bilim adamını ölümsüz yapmaya yeterdi.Yüzyılımıza gelinceye dek her alanda bilime model oluşturan fiziksel dünyanın mekanik açıklamasını büyük ölçüde ona borçluyuz.

6. Albert Einstein

Albert Einstein

Albert einstein, özel görelilik ve genel görelilik kuramları ile iki yüzyıldır newton mekaniğinin hakim olduğu uzay anlayışında bir devrim yaratmıştır. sadece matematik hesaplamalar ve denklemler ile oluşturduğu kuramları sonradan deneysel olarak defalarca doğrulanmıştır. e = mc2 denklemi ile formüle ettiği kütle-enerji eşdeğerliği yıldızların nasıl enerji oluşturduğuna açıklama getirmiş ve nükleer teknolojinin önünü açmıştır. fotoelektrik etki ve brown hareketine getirdiği matematiksel açıklamalar, modern fiziğe diğer katkıları arasındadır. ömrünün büyük bir kısmını bütün kuramları birleştiren bir birleşik alan kuramı yaratmaya çalışarak geçirmiş ama bu çabaları sonuçsuz kalmıştır. einstein kuantum mekaniğinin bazı sonuçlarına, özellikle belirsizlik ilkesine oldukça şüpheci yaklaşmış fakat bu yaklaşımlar ileride geniş kabul görmüştür.

7. Beethoven

Beethoven
Ludwig van Beethoven 1770 yılında Bonn’da 8 oğlu olan, fakat bunların hepsinin de özürlü olduğu bir ailenin çocuğudur. İlk müzik öğretmeni ise babasıdır. Alkole karşı olan tutkusuyla bilinen Beethoven’ in babası Johann da sarayda müzisyendi.

8. Walt Disney

Walt Disney

Walt Disney firmasının animasyon dünyası için en önemli yönü kaliteli eleman yetiştirmesidir. Animasyon sektörünün öncüsü konumunda olan PIXAR firmasında çalışan üst düzey yöneticilerin çoğu Walt Disney firmasında yetişmişlerdir.

Walt Disney ayrıca eğlence ve animasyon sektörünü de elinde tutmaktadır. Öyle ki geçtiğimiz senelerde Walt Disney firması PIXAR'ı satın almıştır. Bu satın alma PIXAR firmasını yok etmek yerine güçlerini birleştirmelerine sebebiyet vermiştir ve ikisi ortak amaçlar doğrultusunda çalışmaktadır.

9. Winston Churchill

Winston Churchill

Eksantrik kişiliği, tarihi şahsiyeti ve en olmadık yerde karşınıza çıkan siyasi becerisiyle geçtiğimiz yüzyıla damgasını vuran İngiliz devlet adamı Winston Churchill; 2015'te vefatının 50. yılında  anılıyor. Edebiyatçılığı, tarihçiliği ve ressamlığı her ne kadar siyasetçiliğinin gölgesinde kalsa da Winsiton Churchill bir yaşam düşkünü, dil ustası ve sadık bir aşık olarak da anılmayı hak etmektedir.

10. Nichola Tesla

Nichola Tesla

Nikola Tesla Sırp asıllı Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. 1856'da Hırvatistan'daki Smijlan'da doğar. Sıradışı bir hafızası vardır ve 6 dil öğrenir. Gratz'taki Politeknik Enstitüsünde matematik, fizik ve mekanik çalışarak 4 yıl geçirir. Dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla ‘kökünden’ değiştirebilecek birçok ‘kullanılan ve kullanılmayan’ deneye/buluşa imza atmasına rağmen ders kitaplarında adı nadiren geçer.

Radyoyu Marconi icat etti sanılır, X ışınlarını Röntgen'in keşfettiği, vakum tüp amplifikatörünü de Forest'in. Ayrıca Floresan lambayı, neon ışıklarını, hızölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, radarın temellerini, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını da Nikola Tesla'nın icat ettiğini bilen sayısı sınırlıdır.

Daha niceleri için küçük bir araştırma yeterlidir.

11. Charles Dickens

Charles Dickens

İngiliz yazar ve toplumsal eleştirmen. En unutulmaz kurgusal karakterlerden bazılarını yaratmasının yanında Victoria devrinin en iyi romancısı olarak kabul edilir. Yaşadığı sürede eserleri benzeri görülmemiş bir üne sahip oldu ve yirminci yüzyılda edebi dehası eleştirmenler ve ilgili kişiler tarafından kabul gördü. Romanları ve kısa öyküleri dünya çapında tanınmaya devam ediyor.

12. Elvis Presley

Elvis Presley

ABD'li şarkıcı, müzisyen, aktör. dünya çapında Rock'n Roll'un kralı ya da kısaca kral olarak tanınır. Diğer lakabı olan Elvis The Pelvis ise 1950'li yıllarda kendisine takılmıştır. Böyle söylenmesinin nedeni ise ilginç dansı olduğu kadar argo bir ifade ile o zamanların tutucu toplumunda yakışıklı ve seksi olduğunu ifade etmek amaçlı uygun bir argo söylem daha doğrusu modern bir deyim olmasıdır. Presley'in sahip olduğu en büyük avantajlardan biri ise sesiydi. Zenci ve beyaz tonlarını rahatlıkla kullanabiliyordu. Kilise müziğinden, popüler müziğe; Rock'n Roll'dan Blues tarzına kadar çok çeşitli türlerde eserler verdi. It's Now or Never gibi opera tarzında yakın parçalar seslendirdi. My Way gibi bazı cover çalışmalarının şöhreti asıllarını dahi geride bıraktı.

13. Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün türk tarihinde, kendi dönemini olduğu kadar, sonrasını da derinden etkileyen, çığır açıcı bir yeri vardır. Onun Türk tarihi içinde son derece seçkin bir yere sahip olması hiç şüphesiz vatan kurtaran, millî bir kahraman olmasından ileri gelmektedir.

Yurdun dışardan ve içerden amansız saldırılara uğradığı, milletin artık yaşama gücünün giderek tükendiği bir dönemde, korkusuzca ortaya atılan Büyük Önder, Türk milletinin hür yaşama arzusuna ve vatan toprağı sevgisine güvenerek Millî Mücadele’yi hiç bir şeyden yılmayan iradesiyle organize etmiştir. Bitip tükenmeyen enerjisi, ileriyi görme ve sezme kabiliyeti, pratik zekâsı, kararlı hareketleri, üstün komutanlık ve teşkilatçılık özellikleri, hayallere yer vermeyen gerçekçi tutumu, zaman mekân ve imkân faktörlerini en iyi birleştirme yeteneği ile Birinci dünya Savaşı’nın galipleri olan istilacı devletleri Anadolu topraklarında boğarak son bağımsız Türk devletini yok olmaktan kurtarmış milli bir kahramandır. Sadece bu muazzam hizmet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk tarihinde emsalsiz bir yere sahip olması için yeterlidir.

14. Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet

İstanbul’un fethinin türk tarihi açısından önemi ve sonuçları kısaca şu şekilde özetlenebilir:

1. Osmanlı Devleti toprak bütünlüğünü sağlamıştır. Asya ve Avrupa’daki toprakları birleştirmesi neticesinde Osmanlı Devleti’nin bölgedeki otoritesi artmış, hem Anadolu’da hem de Balkanlar ve Avrupa’da hareket imkanını ve denetim kolaylığını sağlamıştır.

2. Boğazlar bölgesi tamamen Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiş boğazlar bölgesinin savunulması kolaylaşmıştır.

3. Boğaz bölgesinin ele geçirilmesi ile Akdeniz ve Karadeniz arasındaki suyolları Osmanlı Devletinin eline geçmiştir. İstanbul’un fethi ile Doğu ve Kuzey Avrupa’dan gelen ticaret yolları tamamıyla Osmanlı Devleti’nin denetim ve kontrolü altına alınmıştır.

4. Yapılan diğer gelişmelerle birlikte, Osmanlı Devleti merkeziyetçi bir İmparatorluk haline gelmiştir.

5. İstanbul Osmanlı Devletinin yıkılışına kadar devlet merkezi olacak şekilde Osmanlı topraklarının başkenti olmuştur.

6. Osmanlı Devleti ve Venedikliler ile ilişkiler giderek bozulmaya başlamıştır.
7. Osmanlı Devleti ve halkı açısından sanat, ilim, ticaret ve ekonomi alanlarında hızlı ve büyük gelişmeler yaşanmıştır.

8. Osmanlı Devleti için Kuruluş Dönemi (1299-1453) sona ermiş, yeni bir dönem (Yükselme Dönemi 1453-1579) başlamıştır.

İstanbul’un fethedilmesi ile Bizans imparatorluğu ortadan kalkmıştır. Fatih Sultan Mehmet Han tahta geçmesinden hemen sonra, 30 yıl 3 ay sürecek olan saltanat sürecinin hemen başlarında, böyle büyük bir galibiyet alması neticesinde; derhal Mora Despotları ve Trabzon Rum İmparatorluğu üzerlerine seferler düzenlemeye karar vermiştir. Olası bir karışıklık halinde Osmanlı İmparatorluğu için sıkıntılar yaratması muhtemel bu iki devletin Bizans’ı yeniden diriltme gayretine girişebilecekleri endişesi üzerine 1460 tarihinde Mora Despotluğu, 1641 tarihinde ise Trabzon Rum İmparatorluğu ortadan kaldırılmıştır.

15. Micheal Jackson

Micheal Jackson

"Pop'un Kralı" olarak tanınan Afro-Amerikalı şarkıcı, müzisyen, besteci, söz yazarı ve dansçı.

Jackson ailesinin dokuz çocuğunun yedincisi olarak dünyaya gelen Michael Jackson, babasının kurduğu Jackson 5 grubunda 1964 yılında henüz 6 yaşındayken müzik yaşamına atılmıştır. Daha sonra Off the Wall (1979), Thriller (1982), Bad (1987), Dangerous (1991), HIStory (1995) gibi milyonlarca satan solo albümlere imza atan Jackson, büyük bir şöhret kazanmış ve “Popun Kralı” (İngilizce: King of Pop) olarak anılmaya başlanmıştır. Albümleri tüm dünyada 140 milyon üzerinde satmıştır. Michael Jackson sadece stüdyo albümleri olarak 125 milyon albüm satışı ile stüdyo albümleri dünyada tüm zamanların en çok satmış müzisyenidir. Thriller albümü 55 milyon üzeri ile dünyada en çok satan 1. albümdür, ayrıca ABD'de en çok satan 1. albümdür. Dünyanın en çok satan albümleri listesinde beş albümü ile listeye en çok girmiş 1. kişidir ve Thriller ile 1 numaradadır. Tamamen kendine ait dans tarzı ile, dansa yeni bir soluk getirmiş, herkesi etkilemiş, dünyaca ünlü R&B müzisyenlerin danslarında Michael Jackson figürleri görmek klasik hale gelmiştir, R&B kliplerindeki birçok dans hareketinin orijini Michael Jackson'a aittir, dünyanın en iyi dansçılarından biri olarak gösterilir. Guinness Rekorlar Kitabı'na da girmiştir.

Daha niceleri olan altın isimler sadece bu kelimelerle ifade edilemezler. Hayatımızdaki bu kolaylıkların hepsini onlara borçluyuz. Bilime ve sanata katkıları pahabiçilemezdir.

Ölenleri saygı ve rahmetle anıyoruz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.