OFPOF

Sovyetler’in Fırlatma Poligonundan Hiç Görülmemiş Fotoğraflar

-
433
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sovyetler’in Fırlatma Poligonundan Hiç Görülmemiş Fotoğraflar
183 izlenme
Ofpofer
-

Rusya Savunma Bakanlığı, Soğuk Savaş döneminde inşa edilen Kapustin Yar füze fırlatma poligonunun daha önce görülmeyen fotoğraflarını yayınladı.

Rusya'nın Astrahan bölgesindeki Kapustin Yar poligonu 13 Mayıs 1946'da inşa edilmişti. Bu poligon başta askeri testlerin yanı sıra meteorolojik ve jeofiziksel füzelerin fırlatılması için kullanılıyordu. Kapustin Yar poligonu 1962 yılından bu yana küçük uyduları fırlatma işlemlerinde ve askeri roket sistemlerinin testlerinde kullanılıyor. dünya tarihi açısından önemli pek çok denemeye ev sahipliği yapan fırlatma poligonundan ilk defa yayınlanan fotoğraflar.

1. Sovyetler'in ilk balistik füzesi

Sovyetler'in ilk balistik füzesi

Kapustin Yar poligonunda uydu ve sondaj füzeleri fırlatılıyordu. Bu poligondan 18 Ekim 1947 tarihinde Sovyetler Birliği’nin ilk balistik füzesi R-1 fırlatılmıştır.
 

2. Uzaya ilk uyduyu götüren roket

Uzaya ilk uyduyu götüren roket

Uzaya fırlatılan ilk uydu Sputnik’i götüren R-7 roketi de Kazakistan’daki Baykonur uzay üssünden fırlatılmadan önce Kapustin Yar poligonunda test edilmiştir. Fotoğrafta R-5M füzesi görülüyor.

3. İlk yapay uydu

İlk yapay uydu

Burada bir parantez açıp Sovyetler'in Sputnik programından bahsedelim. Sputnik programı, yapay uyduların uygulanabilirliğini deneyip göstermek için 1950' lerin son yıllarında Sovyetler Birliği tarafından yürütülmüş bir Dizi insansız uzay uçuşudur. Sputnik kelimesi Rusçada uydu veya yoldaş anlamındadır. 4 Ekim 1957 de fırlatılmış olan Sputnik 1 dünyanın ilk yapay uydusudur.

4. Uzayda ölen ilk hayvan

Uzayda ölen ilk hayvan

Sputnik 1'in başarısının ardında Sputnik 2, 3 Kasım 1957'de fırlatılmış ve Layka isminde bir köpek olan ilk canlı yolcuyu taşımıştır. Görevi planlayanlar, uzay aracının kendisi veya yolcusu için güvenli bir dönüş planlaması yapmamış, Layka uzayda ölen ilk hayvan olmuştur. 

5. Uzaya gönderilen köpekler; Rıjaya ve Damka

Uzaya gönderilen köpekler; Rıjaya ve Damka

R-2A füzesi, yanında Rıjaya ve Damka isimli köpeklerle birlikte 16 Mayıs 1957 tarihinde bilimsel bir deney için uzayın 210 kilometre derinliklerine gönderilmiştir. Fırlatma işlemi başarıyla tamamlanmış, köpekler de sağ salim geri dönmüştür.

6. 453 Km'lik rekor

453 Km'lik rekor

Sovyetler Birliği 27 Ağustos 1958’de R-5A roketini 453 kilometre yüksekliğe göndererek rekor bir fırlatma işlemi gerçekleştirmiştir.
 

7. İlk Sovyet nükleer balistik füzesi

İlk Sovyet nükleer balistik füzesi

Sovyetler Birliği’nin 21 Haziran 1956’da fırlattığı R-5M füzesi de ilk Sovyet nükleer balistik füzesi oldu. Fotoğrafta R-11 füzesi görülüyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.