OFPOF

Sikke'nin Anadolu Dışındaki Yayılımını Sağlayan Faktörler

-
636
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sikke'nin Anadolu Dışındaki Yayılımını Sağlayan Faktörler
462 izlenme
Ofpofer
-

Lidyalılar tarafından icat edilen sikkenin dünya tarihi ve farklı coğrafyalardaki yayılışını sağlayan faktörler.

İlk sikkeler Lidyalılar tarafından darp edildi ve kullanıldı. Ancak Antik çağ'daki alışveriş düzenine yeni bir şekil verecek olan bu para şekli elbette sadece Lidya ülkesi ve pazarları sınırları içerisinde kalamazdı.

Sikke'nin Anadolu Dışındaki Yayılımını Sağlayan Faktörler-ed4070ksae

Özellikle Lidya pazarları antik dönemde ticari faaliyetlerin yoğun olarak işlediği, sadece Lidyalı tüccarların değil, çevredeki siyasi oluşumların tüccarlarının da yoğun uğrak yerlerinden biriydi.

Sikke'nin Anadolu Dışındaki Yayılımını Sağlayan Faktörler-fg1jadaebo

Ayrıca bu kentlerin Hellas(Yunanistan)'taki Hellen kent devletleri ile geçmişten beri süregelen yoğun irtibatları düşünüldüğünde sikke olgusunun Anadolu'daki Lidyalılar'dan Hellen coğrafyasına geçişini sağlayayanların büyük ihtimalle İonia kentleri olduğunu söylemek pek yersiz olmayacaktır.

Sikke'nin Anadolu Dışındaki Yayılımını Sağlayan Faktörler-v54bdn09z9

Sikkenin Hellen dünyasına ulaşmasını başka bir taraftan değerlendirecek olursak, o da Lidyalıların darp ettikleri bu sikkeleri tüccarları vasıtasıyla İonia kent limanları üzerinden geniş Hellen coğrafyasına taşıdıklarıdır. Bu tez de Kral Gyges'in Yunanistan'daki Delphi Apollon Kehanet merkezine göndermiş olduğu armağanlarla başlamış olan yoğun ilişkiler ile güçlendirilebilir. Kral Gyges burada krallığı için siyasi kazanımların yanında, ticari çıkarları da ön planda tutmaktaydı.

Sikke'nin Anadolu Dışındaki Yayılımını Sağlayan Faktörler-tdmxms88kh

Sikke olgusunun doğuya yayılışı ise Büyük Kyros önderliğinde M.Ö. 546 Lidyalıların başkenti zengin Sardes ele geçiren Persler sayesinde olmuştur.

Sikke'nin Anadolu Dışındaki Yayılımını Sağlayan Faktörler-l1xmk91umb

Lidyalılar son hükümdarları "Karun" kadar zengin Kral Kroisos(Krezüs) döneminde sikkeleri daha çok altın ve gümüşten basmaya başlamışlardı. Lidya ülkesinin ve başkent Sardes'in bu dönemde ulaştığı zenginlik seviyesi bir anlamda krallığın sonunu da getirmiştir. Kenti ele geçiren Persler bir müddet bu sikkeleri kullanmışlar ve bunların doğudaki diğer medeniyetlere de yayılımını sağlamışlardır.

Sikke'nin Anadolu Dışındaki Yayılımını Sağlayan Faktörler-iifmtta430

Bu noktada sonuç olarak diyebilirizki ilk sikkeleri darp edenler Lidyalılar'dır. Fakat sikke olgusunun yayılımının sağlanması noktasında Lidya'nın batısında yer alan İonia kentlerinin ve doğuda yer alan Pers monarşisinin de rolü büyüktür.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık