OFPOF

Şanlı Tarihimizin Şanlı Kahramanları

-
528
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Şanlı Tarihimizin Şanlı Kahramanları
362 izlenme
Ofpofer
-

Unutulmayacak kahramanlıklar sergileyen ve bu vatan için şehit olan tüm vatan evlatlarını saygılarımızla anıyoruz...

1. Topal Osman

Topal Osman

Topal Osman 1883 yılında Giresun'da doğdu. 1912 yılında Balkan Savaşlarında bir ayağından ağır yaralandı. Özellikle Kurtuluş Savaşı yıllarında Karadeniz Bölgesindeki Rum çetelerle korkusuzca çarpışmış ve Rumların Pontus İmparatorluğu hayallerini suya düşürmüştür. Koçgiri isyanınıda başarı ile bastıran Topal Osman daha sonra Ali Şükrü Bey'in ölümünden sorumlu tutulmuştur. Tarihi Çankaya Baskını sırasında çatışma da hayatını kaybetmiştir.

2. Nene Hatun

Nene Hatun

Nene Hatun 1857 yılında Erzurum'un Çeperli köyünde dünyaya gelmiştir. 93 harbi sırasında Erzurum'da Azizi'ye savunmasına katılan kahramanımızdır. Savaşta gösterdiği gayretle ismi ile ünlenmiştir. Kendisine 1955 yılında Yılın Annesi ünvanı verilmiş Türkiye tarihindeki ilk kadındır. Nene Hatun aynı yıl hayatını kaybetmiştir.

3. Sütçü İmam

Sütçü İmam

Sütçü İmam Kahramanmaraş'ta dünyaya gelmiştir. Fransız ve Ermenilerin işgali altında bulunan bölgede yabancı askerlerin türk bacılarımıza peçelerini zorla çıkarttırması sonucu Çakmakcı Sait karşı çıkmış, silahsız olduğu için Sütçü İmam onu korumuş ve Ermeni askerini öldürmüştür. Daha sonra Ermeni asker için büyük bir cenaze töreni düzenleyen yabancı güçler Sütçü İmam'ın Kahramanmaraş'ta başlattığı diriliş hareketi ile bölgede birçok yerde işgallere karşı çıkmıştır. Daha sonra top atışı sırasında yaralanmış ve 1922 yılında hayatını kaybetmiştir.

4. Fatma Seher Erden (Kara Fatma)

Fatma Seher Erden (Kara Fatma)

Kara Fatma 1888 yılında Erzurum'da doğdu. Subay olan eşiyle beraber Balkan Savaşlarına katıldı. Kocasının ölümü üzerine memleketine dönen Seher Hanım burada Kurtuluş Savaşı'na öncülük etmiştir. Büyük Taaruz sırasında esir düşsede kaçmayı başarmıştır. Seher Hanım Kurtuluş Savaşı'ndan sonra ordudan Üsteğmen olarak ayrılmıştır. Kara Fatma 1955 yılında vefat etmiştir.

5. Yörük Ali Efe

Yörük Ali Efe

Yörük Ali Efe 1896 yılında Aydın'da doğmuştur. 1916 yılında Kafkas cephesine gönderilse de askerden kaçmış ve çete kurmuştur. Daha sonra çetecilikten vazgeçerek Kıllı Hüseyin Efe ile birlikte Yunan işgaline karşı önemli çatışmalara girmiştir. Aydın'ın Yunan işgalinden kurtulmasında çok etkili olmuştur. 1953 yılında hayatını kaybetmiştir.

6. Çerkez Ethem

Çerkez Ethem

Çerkez Ethem 1885 yılında Bandırma'da doğmuştur. Balkan savaşlarında ve I. dünya Savaşı'na katılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında önemli isyanları bastıran Çerkez Ethem Yunanlıları önemli Kuvay-ı Milliye taktikleriyle püskürtmüştür. Fakat daha sonralar düzenli orduya girmemek istemesi sebebiyle isyan etmiş ve kaçmıştır. 1948 yılında Ürdün'de hayatını kaybetmiştir.

7. Şahin Bey

Şahin Bey

Şahin Bey 1877 yılında Gaziantep'te doğmuştur. I. dünya Savaşı sırasında Arap Yarımadası'nın birçok yerinde savaşmıştır. Fransız işgali sırasında Antep'i savunmuştur. 100 kişiyle 2000 Fransız askerini püskürtmüştür. Şahin Bey 1920 yılında hayatını kaybetmiştir.

8. Yahya Çavuş

Yahya Çavuş

Yahya Çavuş Çanakkele'nin Ezine ilçesinde doğmuştur. Balkan Savaşı sırasında evine geri dönmüş ve annesi tarafından eleştirilmiştir. Yahya Çavuş daha sonra Çanakkale Savaşı'na katılmıştır. Burada kurduğu 64 kişilik Gönüllü Ordusuyla Seddülbahir'i savunmuştur. 3000 İngiliz askerine mezar olan Seddülbahir koyunu ölümüne savunmuşlardır. Daha sonra birkaç kişiyle geri çekilse de bir başka cephede şehit düşmüştür.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.