OFPOF

Roma'nın En Zalim İmparatorları

-
3.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Roma'nın En Zalim İmparatorları
793 izlenme
Ofpofer
-

Roma İmparatorluğu'nun tarihteki görkemi kadar imparatorlarının kişilikleri de hep ilgi çekmiştir. İsterseniz bunları beraber bir inceleyelim.

 

Caligula 

Roma'nın En Zalim İmparatorları-v4nbarr6gp

İmparatorluk tarihinde Caligula; tuhaflığı, aşırı savurganlığı ve despotluğu ile anılmaktadır. Arenelarda sürekli kanlı gladyatör dövüşleri ve vahşi hayvan gösterileri düzenleten imparator, bu gösterilerden büyük haz alıyordu. Senatörleri her fırsatta küçük görüyor, kendisini herkesin ve her şeyin üzerinde hissediyordu. Caligula özellikle geçirdiği bir rahatsızlıktan sonra kendisini sürekli bir tehlike altında hissediyor ve çevresindeki hiç kimseye güvenemiyordu. İmparator bu korkusu yüzünden pek çok kişiyi öldürttü. Kardeşi Gamellus ve Praetor Prefectus'u (muhafız birliğinin kumandanı) Macro bunların başında geliyordu. 

Caligula'nın "Incitatus"(hızlı) adında bir de meşhur bir atı vardı. İmparator bu atı o kadar seviyordu ki onu senato üyesi ve hatta bir konsül bile yaptığı söylenir.

Nero

Roma'nın En Zalim İmparatorları-nuxi50npo9

Claudius'tan sonra imparatorluk tacını giyen Nero'nun imparator olma yolunda pek çok rakibinin suikastini organize ettiği söylenir. Fakat bu tam olarak ispatlanmış değildir. Yönetim'de oldukça etkin olan annesi Agrippina'yı ortadan kaldırmayı isteyen Nero, M.Ö. 59'da Mart ayındaki bir Minerva festivali'nden evine döndüğü sırada kadının bindiği geminin batmasına neden oldu. Daha doğrusu gemi zaten batacak bir şekilde inşa edilmişti. Fakat Agrippina yüzerek kendi villasına ulaşmayı başardı. Bunun üzerine Nero, muhafızlarını göndererek annesini villasında öldürttü. Bu olay Roma'da büyük tepki uyandırdı. Nero bundan böyle anne katili olarak kötü bir üne sahip olacaktı. 

Nero ile ilgili bilinen bir başka olay ise imparatorun Roma'yı gerçekten yakıp yakmadığı meselesidir. Tarihi kaynaklara göre M.S. 64'de Roma'da büyük bir yangın çıkmıştı. Yangın sırasında Nero, Antium kentinde bulunuyordu ve haberi alır almaz Roma'ya gelerek yangının söndürülmesi için yoğun çaba sarfetti. Ancak halk arasında yayılan söylentilere göreyse de imparator kendisi için inşa ettireceği meşhur Altın Ev'e (Domus Aurea) yer açmak için yangını bizzat kendisi çıkarmıştı. Hatta kentten alevler yükselirken imparatorun şehri yüksekten gören bir noktaya çıktığı ve Roma yanarken elindeki lir çalgısı ile kenti izleyerek şarkılar söylediği Roma'da halk arasında yıllarca konuşulan bir konu olmuştur. 

Roma'nın En Zalim İmparatorları-dufuhy8j5z

Caracalla

Roma'nın En Zalim İmparatorları-113nbdf4iw

Caracalla, geç dönem Roma İmparatorları'ndan olan Septimius Severus ile Iulia Domna'nın iki oğlundan büyük olanıydı. Gerçek adı Marcus Aurelius Antoninus idi. Caracalla ismini Roma'da sık sık giydiği caracallus denen bir gal pelerininden almıştır.

Septimius Severerus ölmeden önce iki oğlunu da halefi olarak hazırlamıştı. Ancak Caracalla, imparatorluğu kardeşi Geta ile beraber değil de tek başına yönetmek niyetindeydi. Bu sebeple kardeşini adamlarına öldürttü. Geta saldırı anında, Caracalla'nın da annesi olan Iulia Domnia'ya sığındı fakat annesinin kollarında öldürüldü. Caracalla bununla da yetinmedi kardeşine "Damnotia Memoriae" uygulanmasını emretti yani bu onun hatırasının lanetlenmesi anlamına geliyordu. 

Roma'nın En Zalim İmparatorları-s6rqow1blo

Fakat Mısır'daki Alexandria(bugünkü İskenderiye) kenti ahalisi, imparatorun bu emrine kardeşi Geta'yı öldürtmesine nefsi müdaafa şeklinde yanıltıcı bir açıklama yaptığı için uymadılar. Hatta bununla alay ettiler. Bunun üzerine Caracalla kendini aşağılanmış hissetti ve kente yaptığı bir gezi sırasında meydanlarda onun için toplanan herkesi öldürttü. Ayrıca askerlerine kentin yağması için birkaç gün izin verdi. Alexandria katliamı uzun süre hafızalardan silinmedi.

Commodus

Roma'nın En Zalim İmparatorları-kzj1t2y2k4

M.S. 31 Ağustos 161'de doğan Lucius Aurelius Commodus, stoacı bilge imparator Marcus Aurelius Antoninus'un oğludur. Her iki imparatorda hakimiyet sürelerince barbar toplulukların dışarıdan gelen saldırılarına karşı imparatorluğu savunmaya çalışmışlardır. Özellikle Commodus içeriden kendisine karşı olan saldırılar ve suikastlerle de uğraşmıştır.

Stoacı ve felsefik düşünceye büyük önem veren babası Marcus Aurelius'un aksine Commodus, özellikle son yıllarında psikolojik değişimler gösterip tuhaf davranışlar gösteriyordu. Kendisini Herkül'e benzeten imparator bazen onun gibi aslan başı post giyip elinde sopasıyla dolaşırdı. Öyle ki yılın aylarının adlarını bile kendi ünvanlarıyla değiştiriyordu. Ör : Ağustos Commodus, Eylül Hercules... Roma'da çıkan bir yangın sonrası kenti tekrar imar ettirdikten sonra koskoca Roma kentinin adını Colonia Commodiana olarak değiştirmeye kalktı.

M.S. 192 yılının sonlarındaki Kasım festivalinde yine Herkül kıyafetiyle gladyatör dövüşlerine katıldı. Arena'da aslan, fil, su aygırı gibi vahşi hayvanlarla bir gladyatör gibi savaştı. Öldürdüğü bir devekuşunu kendisini korkuyla izleyen senatörlere göstererek sonlarının aynı olacağını ima etti.

Roma'nın En Zalim İmparatorları-1k449fgoiz

Commodus'un bu hareketleri çevresindekilere büyük korku veriyordu. Nitekim imparator bu sebeple yakınları tarafından suikaste uğradı ve sonunda öldürüldü. Onun anısı Senato ve halk tarafından lanetlendi. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık