OFPOF

Osmanlı Padişahları ve Meslekleri

-
42.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Osmanlı Padişahları ve Meslekleri
49.465 izlenme
Ofpofer
-

Osmanlı padişahları, padişahlık dışında çeşitli meslekler ve hobiler edinmişlerdir. Bu meslekler sayesinde para bile kazanmışlardır.

Osmanlı padişahlarının, neredeyse hepsinin birer mesleği veya hobisi vardı. Bahçıvanlık, kuyumculuk ve şair en çok bilinenleri. Bu meslekler sayesinde bazi padişahlar para kazanıp bu paraları yardıma muhtaç kişilere dağıtıyorlardı. Birgün 2. Mahmud'a, vazirlerinden biri; "Devletin hazinesi sizin hazinenizdir. Niçin böyle uğraşıp zahmet edersiniz?" diye sorar. 2. Mahmud ise "Milletin hazinesini millete sarfetmek gerekir. İnsanın çalışıp, alın teri dökerek kazandığı paranın zevki başkadır." diye cevaplar. Aslında sadece bu söz bile çoğu şeyi açıklamaya yetebilir.

1. Çelebi Mehmed (1. Mehmed)

Çelebi Mehmed (1. Mehmed)

Yay ve kiriş ustasıdır. Bu işte usta olduğu için kendisine "Yay gerdiren" anlamına gelen "Kürüşçü" denmektedir. Aynı zamanda avcıdır.

2. Fatih Sultan Mehmed Han ( 2. Mehmed)

Fatih Sultan Mehmed Han ( 2. Mehmed)

Bahçıvanlık yapmıştır. Aynı zamanda çok fazla kitap okumuş ve koleksiyoncudur. Haritalar üzerinde çalışmalar yaptığı söylenir. Ayrıca kemer tokaları ve kılıç kını imal edermiş. "Avni" mahlasını kullanan ünlü bir şairdir.

3. 2. Beyazıd

2. Beyazıd

Hattatlıkta ustalaşmış biridir. Ayrıca okçuluğa meraklı olduğu söylenmektedir. bu nedenle bütün ok imal edenleri İstanbul'da buluşturmuş. Marangoz olduğu da bilinmektedir.

4. Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim

Kuyumculuk yapmıştır. Ayrıca çok kitap okmuş ve kitap okumaktan gözleri bozulduğu için gözlük takan ilk padişahtır. İyi bir yay ustasıdır.

5. Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman

Kuyumculuk yapmıştır. İtalyan kuyumculuk sanatlarının örneklerini uygulayacak kadar işinin ustasıdır. Aynı zamanda kunduracıdır.

6. 2. Selim

2. Selim

Hacıların, Hac yolunda kullanmaları için hilal şeklinde asalar yatırıp bunları hacılara dağıtırdı. Aynı zamanda "Selimi" mahlasını kullanan şairdir.

7. 3. Murad

3. Murad

Ok yapmayı severdi ve hattattı. Ayrıca şairdir. Şiirlerinde "Muradi" mahlasını kullanmıştır.

8. 3. Mehmed

3. Mehmed

Kaşık ustasıydı. Aynı zamanda okçular için özel yüzükler imal ederdi. Yüzükçüler loncası üyesiydi.

9. 1. Ahmed

1. Ahmed

Kaşık ustasıdır. Okçuların kullandığı özel asalar yapardı. Bu sebeple kemankeşler loncası yani okçular loncası üyesiydi. Çerkes kamçıları işlemekte ustadır.

10. Genç Osman

Genç Osman

Saraççılığa ilgi duyardı. Bindiği atların eyerlerini kendi yapardı. Tahttan indirilip yeniçerilerin eline geçince son yolculuğuna eyersiz bir at üzerinde gönderilmiştir.

11. 4. Murad

4. Murad

güzel yazı yazan hattat ve şairdir. Okçulukta ustadır. Şiirlerinde "Muradi" mahlasını kullanırdı.

12. 4. Mehmed

4. Mehmed

Avcılığıyla ünlüdür. Bu nedenle "Avcı Mehmed" olarak da anılır. Şair ve bestekardır. Askeri marşlar yazardı. "Vefai" mahlasını kullanırdı.

13. 2. Mustafa

2. Mustafa

Şairdir, hattatlıkla uğraşmıştır. Ok atmada ustadır. Şiirlerinde "İkbali" mahlasını kullanırdı.

14. 3. Ahmed

3. Ahmed

Hattat ve şairdir. Onu diğer padişahlardan ayıran yönü ise gergef işlemeye meraklı olmasıdır. Şiirlerinde "Necib" ve "Ahmedi" mahlaslarını kullanırdı.

15. 1. Mahmud

1. Mahmud

Kantaşı üzerine mühür kazırdı. Abanoz ve fildişinden kürdanlar yapardı. Mücevher işleyip oymacılık da yapardı.

16. 5. Murad

5. Murad

Çok iyi bir piyanisttir. Bestekar ve ressamdır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.