OFPOF

Osmanlı Padişahları ve Meslekleri

-
40.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Osmanlı Padişahları ve Meslekleri
49.465 izlenme
Ofpofer
-

Osmanlı padişahları, padişahlık dışında çeşitli meslekler ve hobiler edinmişlerdir. Bu meslekler sayesinde para bile kazanmışlardır.

Osmanlı padişahlarının, neredeyse hepsinin birer mesleği veya hobisi vardı. Bahçıvanlık, kuyumculuk ve şair en çok bilinenleri. Bu meslekler sayesinde bazi padişahlar para kazanıp bu paraları yardıma muhtaç kişilere dağıtıyorlardı. Birgün 2. Mahmud'a, vazirlerinden biri; "Devletin hazinesi sizin hazinenizdir. Niçin böyle uğraşıp zahmet edersiniz?" diye sorar. 2. Mahmud ise "Milletin hazinesini millete sarfetmek gerekir. İnsanın çalışıp, alın teri dökerek kazandığı paranın zevki başkadır." diye cevaplar. Aslında sadece bu söz bile çoğu şeyi açıklamaya yetebilir.

1. Çelebi Mehmed (1. Mehmed)

Çelebi Mehmed (1. Mehmed)

Yay ve kiriş ustasıdır. Bu işte usta olduğu için kendisine "Yay gerdiren" anlamına gelen "Kürüşçü" denmektedir. Aynı zamanda avcıdır.

2. Fatih Sultan Mehmed Han ( 2. Mehmed)

Fatih Sultan Mehmed Han ( 2. Mehmed)

Bahçıvanlık yapmıştır. Aynı zamanda çok fazla kitap okumuş ve koleksiyoncudur. Haritalar üzerinde çalışmalar yaptığı söylenir. Ayrıca kemer tokaları ve kılıç kını imal edermiş. "Avni" mahlasını kullanan ünlü bir şairdir.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.
Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.