OFPOF

Osmanlı'dan Günümüze Âdetler

-
823
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Osmanlı'dan Günümüze Âdetler
476 izlenme
Ofpofer
-

Osmanlı devleti hem askeri başarılarıyla hem de günümüze kadar etki eden âdetleriyle hayatımıza yön vermiştir. Gelin şimdi bu âdetlerimizi inceleyelim

Osmanlı devletinin yüzyıllarca ayakta kalmasının temel taşlarından biri olan âdet ve gelenekleri bilenlere tekrar hatırlatmak bilmeyenlere ise öğretmek istedik.

1. Sadaka Taşı

Sadaka Taşı

Eskiden İstanbul'un hemen her yerinde sadaka taşı denen 1,5 - 2 metre yüksekliğinde taşlar vardı. Orta yerlerinde, bir elin gireceği büyüklükte, çanağa benzer oyuklar bulunurdu. Sadaka verenler parayı buraya bırakırdı. "Eğer sadakaları gizler ve gizlice fakirlere verirseniz işte bu sizin için daha hayırlıdır (Bakara-271)." ayeti uyarınca, insanlar verdikleri sadakaların gizli kalmasına çalışırlardı. Ne parayı bırakan, alanı; ne de alan, bırakanı görürdü. İhtiyaç sahipleri geç saatlerde gelirler ve ihtiyaçları kadar parayı alırlardı.

2. Zimem Defteri (bakkal/borç defteri)

Zimem Defteri (bakkal/borç defteri)

Toplumsal dayanışmanın emsali olan bu âdetimizde zimem yani borç defterinde mahalle esnafına borcu olan ve ödeme gücü olmayan kimselerin borcu kimliğini gizleyen kişiler tarafından ödenirdi. Ramazan aylarında yoğun olarak yaşanan bu olayda borcu ödeyen kişi "Silin borçlarını... Allah kabul etsin" der ve borç defterindeki borçlarını sildirirdi.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.