OFPOF

Osmanlı'dan Günümüze Âdetler

-
904
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Osmanlı'dan Günümüze Âdetler
476 izlenme
Ofpofer
-

Osmanlı devleti hem askeri başarılarıyla hem de günümüze kadar etki eden âdetleriyle hayatımıza yön vermiştir. Gelin şimdi bu âdetlerimizi inceleyelim

Osmanlı devletinin yüzyıllarca ayakta kalmasının temel taşlarından biri olan âdet ve gelenekleri bilenlere tekrar hatırlatmak bilmeyenlere ise öğretmek istedik.

1. Sadaka Taşı

Sadaka Taşı

Eskiden İstanbul'un hemen her yerinde sadaka taşı denen 1,5 - 2 metre yüksekliğinde taşlar vardı. Orta yerlerinde, bir elin gireceği büyüklükte, çanağa benzer oyuklar bulunurdu. Sadaka verenler parayı buraya bırakırdı. "Eğer sadakaları gizler ve gizlice fakirlere verirseniz işte bu sizin için daha hayırlıdır (Bakara-271)." ayeti uyarınca, insanlar verdikleri sadakaların gizli kalmasına çalışırlardı. Ne parayı bırakan, alanı; ne de alan, bırakanı görürdü. İhtiyaç sahipleri geç saatlerde gelirler ve ihtiyaçları kadar parayı alırlardı.

2. Zimem Defteri (bakkal/borç defteri)

Zimem Defteri (bakkal/borç defteri)

Toplumsal dayanışmanın emsali olan bu âdetimizde zimem yani borç defterinde mahalle esnafına borcu olan ve ödeme gücü olmayan kimselerin borcu kimliğini gizleyen kişiler tarafından ödenirdi. Ramazan aylarında yoğun olarak yaşanan bu olayda borcu ödeyen kişi "Silin borçlarını... Allah kabul etsin" der ve borç defterindeki borçlarını sildirirdi.

3. Merdiven

Merdiven

Merdiven çıkarken erkek hem vücudu ifşa olmasın hem de düşerse tutabilsin diye hanımının arkasından çıkardı. İnerken yine aynı sebeple önden inerdi.

4. Kahve İkramı

Kahve İkramı

Misafir geldiğinde kahve ikram edilirken yanında da su verilirdi. -inceliğe bakar mısınız- Eğer misafir açsa önce suyu alır, toksa kahveyi alırdı. Ona göre ya yemek sofrası hazırlanır ya da meyve ikram edilirdi. Böylece kimse rencide edilmeden gönlü alınırdı.

5. Kapı Tokmağı

Kapı Tokmağı

Osmanlı döneminde kapı tokmağı çiftti. Biri tok çalar diğeri ince ses çıkarırdı. Buna göre gelen misafirin erkek mi kadın mı olduğu anlaşılırdı. İnce tokmak çalınırsa kadın misafir geldiği anlaşılır evin hanımı ev haliyle kapıyı açabilirdi. Kalın ses çıkarsa da kapı ya mahreme açtırılır ya da hanım giyinir öyle açardı kapıyı.

6. Pencere Önü Çiçeği

Pencere Önü Çiçeği

Pencerenin önünde sarı çiçek varsa "Bu evde hasta var. Evin önünde hatta bu sokakta gürültü yapma" anlamına gelirdi.Pencerenin önünde kırmızı çiçek varsa "Bu evde gelinlik çağına gelmiş, bekar kız var. Evin önünden geçerken konuşmalarına dikkat et ve küfür etme" anlamına geliyordu.

7. Kız İsteme

Kız İsteme

kız istemeye gelen damat adayının namaz kılıp kılmadığını anlamak için pantolonunun diz izine bakarlardı.

8. Arife Çiçeği

Arife Çiçeği

Osmanlı'da bayramların özellikle çocuklar için ayrı bir yeri vardı. Bayramlıklarıyla sokakta gezen çocuklara "arife çiçeği" denilirdi. Osmanlı'dan gelen 'Arife Çiçeği' kavramı, bayramdan birkaç gün önce yapılan alışverişin ardından çocukların sabırsızlanarak giysilerini bayramdan bir gün önce yani Arife günü giyerek dolaşması olarak adlandırılırdı.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.