OFPOF

Mimar Sinan'ın Eserlerinin Bilinmeyen Yönleri

-
5.6b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Mimar Sinan'ın Eserlerinin Bilinmeyen Yönleri
1.940 izlenme
-

Tarihimizin en ihtişamlı mimarı Mimar Sinan'ın yaptıklarını ve yaparken kullandığı üstün zekasına gelin bir de buradan bakın.

Mimar Sinan, tarihimizin inşa ve mimar tarihi olduğunun en büyük göstergesi. Onun eserleri hem büyük bir medeniyeti hatırlatır hem de derin bir estetik güzellik taşır. 99 yıllık hayatına cami, medrese ve kervansarayların da olduğu yüzlerce eser yapan Mimar Sinan, 9 Nisan 1588'te vefat etmişti. Gerisinde, kendini ölümsüz kılan eserler bırakarak adını tarihe yazdırmıştır. Eserlerini meydana getirirken kullandığı akıl almaz zekasını, eserlerinin dönemin teknolojisinin açıklayamadığı yapısını, ve hala hayretler içinde bırakan ilginç yönlerini bu yazı altında derlemeye çalıştık.

Selimiye Camii ve Mimar Sinan Zekası

Selimiye Camii ve Mimar Sinan Zekası

Mimar Sinan'ın Selimiye Camii'nin kubbesini o genişliğe oturtmak için 13 bilinmeyenli bir denklemi, matematiğin bilinen 4 ana işleminden farklı beşinci bir işlem yaratarak çözdüğü söylenir. Ayrıca minarelerin şerefelerine çıkanların yolda birbirlerini görmemeleri ise büyük bir bir dehanın ürünüdür. Almanlar aynı sistemi meclislerinin önündeki dev kürede kullanmışlardır. Mimar Sinan, bu sistemi 2 metre çapındaki minarelere yüzyıllar önce monte edebilecek bir dehadır.

O Zamanlar Nerede Bu Teknoloji?

O Zamanlar Nerede Bu Teknoloji?

Selimiye Camii’nin zemini gevşek toprakmış. Bu nedenle, minarelerinin yakın zamanda yıkılacağı farkedilmiş. Uluslararası bir grup bilim adamı toplanmışlar. Nasıl kurtarırız bu tarihi minareleri diye kafa kafaya vermişler. Sonuçta en son teknoloji olan metal kelepçelerle minarelerin temellerini sabitlemenin en iyi çözüm olduğuna karar vermişler. Minarelerin temellerini açınca, koymayı düşündükleri kelepçelerin aynısıyla karşılasmışlar. Meğerse Mimar Sinan, yüzyıllar önce aynı şeyi düşünmüş.

Daha saymakla bitmeyecek ilginç ve bir o kadar da akıl almaz sırları Mimar Sinan'ın nasıl dahi bir kişiliğe sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.