OFPOF

Mimar Sinan'ın Eserlerinin Bilinmeyen Yönleri

-
7.1b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Mimar Sinan'ın Eserlerinin Bilinmeyen Yönleri
1.940 izlenme
-

Tarihimizin en ihtişamlı mimarı Mimar Sinan'ın yaptıklarını ve yaparken kullandığı üstün zekasına gelin bir de buradan bakın.

Mimar Sinan, tarihimizin inşa ve mimar tarihi olduğunun en büyük göstergesi. Onun eserleri hem büyük bir medeniyeti hatırlatır hem de derin bir estetik güzellik taşır. 99 yıllık hayatına cami, medrese ve kervansarayların da olduğu yüzlerce eser yapan Mimar Sinan, 9 Nisan 1588'te vefat etmişti. Gerisinde, kendini ölümsüz kılan eserler bırakarak adını tarihe yazdırmıştır. Eserlerini meydana getirirken kullandığı akıl almaz zekasını, eserlerinin dönemin teknolojisinin açıklayamadığı yapısını, ve hala hayretler içinde bırakan ilginç yönlerini bu yazı altında derlemeye çalıştık.

Selimiye Camii ve Mimar Sinan Zekası

Selimiye Camii ve Mimar Sinan Zekası

Mimar Sinan'ın Selimiye Camii'nin kubbesini o genişliğe oturtmak için 13 bilinmeyenli bir denklemi, matematiğin bilinen 4 ana işleminden farklı beşinci bir işlem yaratarak çözdüğü söylenir. Ayrıca minarelerin şerefelerine çıkanların yolda birbirlerini görmemeleri ise büyük bir bir dehanın ürünüdür. Almanlar aynı sistemi meclislerinin önündeki dev kürede kullanmışlardır. Mimar Sinan, bu sistemi 2 metre çapındaki minarelere yüzyıllar önce monte edebilecek bir dehadır.

O Zamanlar Nerede Bu Teknoloji?

O Zamanlar Nerede Bu Teknoloji?

Selimiye Camii’nin zemini gevşek toprakmış. Bu nedenle, minarelerinin yakın zamanda yıkılacağı farkedilmiş. Uluslararası bir grup bilim adamı toplanmışlar. Nasıl kurtarırız bu tarihi minareleri diye kafa kafaya vermişler. Sonuçta en son teknoloji olan metal kelepçelerle minarelerin temellerini sabitlemenin en iyi çözüm olduğuna karar vermişler. Minarelerin temellerini açınca, koymayı düşündükleri kelepçelerin aynısıyla karşılasmışlar. Meğerse Mimar Sinan, yüzyıllar önce aynı şeyi düşünmüş.

İleri Görüşlülük Bu Olsa Gerek

İleri Görüşlülük Bu Olsa Gerek

Birkaç yıl önce, Süleymaniye Camii'nin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı anlaşılmış. Eğer çözüm bulunamazsa, koca cami kısa bir zaman içinde yıkılacakmış. Caminin tüm taşıyıcı yükü kemerlerindeymiş. Bu kemerlerin ortalarında bulunan kilit taşları zamanla aşınmış ama elde yazılı bir proje olmadığı için nasıl değiştirileceği bilinmiyormuş. Hemen Türkiye’nin en yetkin mühendis ve mimarlarından oluşan bir heyet oluşturulmuş. Ortaya bir sürü fikir atılmış. Her kafadan bir ses çıkmış ama sonuç alınamamış. Tartışmalar sürerken caminin içinde büyük bir karmaşa sürüyormuş. Ülkenin çeşitli bilim kuruluşlarından bir sürü mimar, mühendis kemerleri inceliyormuş. Bu yetkililerden biri ortalarda dolanırken, kazara, gizli bir bölme bulmuş. Bölmede, üzerinde eski yazı olan bir not varmış. Uzmanlara inceletilen kağıdın orijinal olduğu belgelenmiş. Bu kağıt parçası bizzat Mimar Sinan’ın imzasını taşıyan bir mektupmuş. Mektupta yazılanlar eski Türkçe bilene okutturulunca ortaya şöyle bir metin çıkmış. "Bu notu bulduğunuza göre kemerlerden birinin kilit taşı aşındı ve nasıl değiştirileceğini bilmiyorsunuz." Koca Sinan, kademe kademe, kilit taşının nasıl değiştirileceğini anlatıyormuş. Bu oyuk içinde yer alan bir şişe ve şişe içindeki notta şöyle bir sey yazıyormuş: "Her kim bu taş eskidiğinde yenisiyle değiştirmek isterse; eski taşın yerine takılacak yeni kilit taşının iki tarafından yağlı iple taşı bir taraftan sokup öteki taraftan çeksin ve sonra ipin dışarıda kalan kısımlarını kessin." Heyet Sinan’ın söylediklerini aynen yapmış. Süleymaniye Camii böylelikle kurtarılmış. Bu mektup şu an Topkapı Sarayı’nda saklanıyormuş.

Hijyende Bile Üstün Zeka

Hijyende Bile Üstün Zeka

Mimar Sinan'ın kalfalık eseri olan bu büyük yapı Süleymaniye Cami'nin restorasyon çalışmalarını yapan bir yetkili, hayretini gizleyemeyerek ''Koskoca camide bir tane örümceğe rastlamadık.'' demektedir. Süleymaniye Camii'nin avizelerine dikkatlice bakılırsa kandil çanaklarının aralarında kahverengiye dönüşmüş renklerde yumrular görülür. Bu yumruların devekuşu yumurtası olduğunu birçok kişi bilmemektedir. İşte örümceği camilerden uzaklaştıran dahiyane buluş bu yumurtalardır. Bir takım araştırmalar neticesinde örümceğin bu devekuşu yumurtalarının yaydığı kokudan rahatsız olduğunu keşfeden Büyük Mimar Sinan, bundan tam 400 yıl önce, uzak diyarlardan devekuşu yumurtaları getirterek, camileri koruma altına almıştır. Şu an bu yumurtalardan bir kısmının restorasyon çalışmaları sırasında kırıldığını, bir kısmınında çalındığını ve şimdi ise sadece 30-35 adet kaldığı ifade edilmektedir. Ayrıca bu yumurtaların Afrika'dan o tarihlerde Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından getirtilmiş olduğu söylenmektedir.

En İnce Ayrıntıları İtinayla Düşünlmüş

En İnce Ayrıntıları İtinayla Düşünlmüş

Caminin iç bölümündeki ses aküstik yapısı bir dünya harikasıdır. Hiçbir hoparlör konulmadan iç bölümün neresinde olursanız olun aynı sesi işitebilirsiniz. Mihrabın önünde el çırpın, tam mihrabın karşısındaki yani kuzey giriş kapısı önünden o sesi aynen işittirsiniz.

Yok Artık Dedirtecek Teknoloji

Yok Artık Dedirtecek Teknoloji

Mihrabın sağ ve solunda hemen hemen bir adam boyu büyüklüğünde bir eksenin etrafında döndürülebilen taşlar bulunmaktadır. Asırlardır bu taşların hala dönüyor olup olmadığı takip edilir. Şu anda taşlar hala ilk yapıldığı an gibi hereket ettirilebilmektedir. Şayet dönmez ise cami depremden etkilenmiş ve taş sıkışmıştır.

Her Şeyin Bir Anlamı Olmalı Değil mi?

Her Şeyin Bir Anlamı Olmalı Değil mi?

Süleymaniye'nin dört minaresi İstanbul'da yaşamış dört büyük hükümdarı; Fatih Sultan Mehmet, II. Bayezid, Yavuz Sultan Selim ve Kanunî Sultan Süleyman'ı ya da camiyi yaptıranın İstanbul'un fethinden sonraki dördüncü padişah olduğunu temsil eder. Minarelerin uzun ve kısa düzenlenişi, ana kütleyle beraber yapıya modüler sistemde piramidal bir görünüm kazandırır. Uzaktan bakıldığında, birbiri üzerinde göklere yükselen bir merdiven gibi duran bu orantı ustalığı, Hristiyan öğretide, "Yakub'un Merdiveni" ile anlam bulur.

Daha saymakla bitmeyecek ilginç ve bir o kadar da akıl almaz sırları Mimar Sinan'ın nasıl dahi bir kişiliğe sahip olduğunu gözler önüne seriyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.