OFPOF

Medeniyetler Beşiği Ortadoğu Gözdesi Kültür Başkenti: Hatay

-
9.7b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Medeniyetler Beşiği Ortadoğu Gözdesi Kültür Başkenti: Hatay
42.857 izlenme
Ofpofer
-

Bilinen tarihten beri liman ve tarım kenti olmuş günümüzün kültür sentezi bir kente uğrayalım.

Medeniyetler beşiği, içerik resminden de anlayacağınız gibi her inanışa olan saygısıyla bilinen şehirdir Hatay. Yıllarca süren savaşlarda bile barış ortamında yaşamayı bilen, kültür sentezi oluşturmuş, kardeşlik kavramını tam anlamıyla doğru yaşamış bir halk düşünün. O halkın toprağıdır Hatay.

Habib-i Neccar Camii

Habib-i Neccar Camii

Bir türk-İslam kültürü olarak yeni fethedilen yerlerin tapınakları İslamiyete uygun olarak düzenlenmesinin en eski örneğidir. Pagan kültürüne ait olan bir tapınaktan camiiye çevrilmesi de ayrı bir ustalıktır.

Saint Pierre Kilisesi

Saint Pierre Kilisesi

Bulunduğu coğrafya dolayısıyla Hristiyanlığın ilk kiliselerindendir. Hatay'da Hristiyanlığı yaymak amacıyla döneminde gizli toplantıların yapıldığı kilisedir. Bu nedenle uzun tünellerden ve gizli bölümlerden oluşan bir yapısı vardır. Günümüzde Papa tarafından Hristiyanlığın kutsal hacı ilan edilmiştir.

Hz. Musa Ağacı

Hz. Musa Ağacı

Dini bir inanışa göre Hz. Musa ile Hz. Hızır (Hıdır)'ın Samandağı ilçesinde buluşması esnasında, Hz. Musa nehirden su içmeye gitmeden önce ünlü asasını yere dikmiş, döndüğünde ise asanın filizlendiğini görmüş ve asayı orada bırakmış. Aynı asanın Kızıldeniz'i ikiye böldüğünü unutmamak gerekir.

Titus Tüneli

Titus Tüneli

Titus Flavius Vespasianus tarafından yaptırılmaya başlanmış, bir asır boyunca yapımı sürmüş devasa büyüklükte muazzam bir yapıdır. Ayrıca bir iç liman özelliği göstermektedir. (Gizli bir askeri liman olarak düşünebiliriz.) Tüneller dere yatağında olduğundan sel baskını tehlikesini önlemek için tünel yapısı genişletilmiş ve sel sularının önlerine setler konulmuştur. Tünellerin sonunda ise beşikli kaya mezarlarına rastlanmıştır.

Saint-Simon Manastırı

Saint-Simon Manastırı

Bilinen manastırlardan en büyük farkı yukarıdan bakıldığında bir haç şeklinde olmasıdır. İçerisinde dört tane kilisenin kalıntısı bulunmuş olan bu manastır, uzun bir süre tapınak olarak kullanılmıştır. Sütun yükseklikleri ortalama 10-11 metre kadardır. Su kaynağına uzaklığından dolayı yağmur sularını depolayacak şekilde sarnıçların inşa edilmesi de ayrı bir mimari zeka örneğidir.

Bakras Kalesi

Bakras Kalesi

Kral Dakianus'un eşi için yaptırdığı söylenen kaledir. Tarihi çağlardan itibaren Ermeniler'den tutun da Eyyubiler'e kadar bir çok devlet tarafından ele geçirilmiş bir kaledir. Osmanlı'nın imparatorluk devrinde Yavuz Sultan Selim tarafından fethedilen kale imparatorluk sınırlarının ortasında kaldığı için önemini yitirmiştir (günümüzde harabe halindedir). Kalenin bulunduğu tepenin alt taraflarında kalenin yapım tarihlerinde kurulmuş bir köy bulunmaktadır.

Antakya Katolik Kilisesi

Antakya Katolik Kilisesi

Hristiyanlığın yayılma kollarından en önemli şehirlerin başında gelir Hatay. Kanıt olarak şehirdeki birçok kilise ve manastırı gösterebiliriz. Çanın ve minarenin bir arada olduğu bu fotoğrafı da birçok gezi arşivinde bulabilirsiniz. 31. Osmanlı Padişahı Abdülmecid zamanında yapımına izin verilmiştir. 1852 yılında yapımına başlanan kilise 2-3 yıl içerisinde bitirilmiştir. Kilisenin yapılış amacı ise bölgeye uzun bir aradan sonra yerleşen Katolikler'in ibadet edebileceği bir yer sağlamaktır. Kiliseyle beraber göç eden Katolik çocukları için okul da yaptırılmıştır.

Hilal, Haç ve Davud Yıldızı'nın bir arada savaşsız durduğu tek yer olarak gösterilebilir Hatay. İnsanlarının inanç ayrımı göstermeksizin herkese insanlık dersi verdiği, sokaklarında çan ile ezan sesinin birbirine karıştığı, tarihi anlamda eşsiz bir güzelliği olan şehir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.