OFPOF

Karun Kadar Zengin Lidya Kralı Krezus'un Görmeye Değer Hazineleri

-
4.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Karun Kadar Zengin Lidya Kralı Krezus'un Görmeye Değer Hazineleri
1.671 izlenme
Ofpofer
-

Doğu'da sahip olduğu zenginlik ve gösterişli yaşamı sebebiyle "Karun" sıfatıyla anılan Kral Kroisos'un eşsiz hazinelerini inceleyelim.

Kral Kroisos (Krezus) M.Ö. 560- M.Ö. 546 yılları arasında Lidya kralı olarak hüküm sürmüş antik dönem krallarından birisiydi. Lidyalılar ise Batı Anadolu'da egemenlik kurmuş tüccar ve zengin bir topluluk olarak tarihte yer edinmişlerdir.

Karun Kadar Zengin Lidya Kralı Krezus'un Görmeye Değer Hazineleri-o8s3hwptdf

Lidyalıların asıl merkezleri Menderes ve Gediz Nehirleri vadileriydi. Başkentleri bugün Manisa'nın Salihli ilçesi sınırları içerisinde yer alan Sardes kentiydi. Bu şehir, antik dönem Anadolu kentleri içerisinde en zengin kentler arasında yer alıyordu.

Karun Kadar Zengin Lidya Kralı Krezus'un Görmeye Değer Hazineleri-u3skbyaxez

Özellikle Mermnad hanedanının son üyesi Kroisos'un krallık tacını giymesinin ardından Sardes'te önemli ekonomik atılımlar sağlandı. Onun döneminde tarihte ilk defa Lidyalılar tarafından darp edilip kullanılan sikkelerin madeni altından basılmaya başlandı. Bu durum Lidya ekonomisinin ciddi anlamda geliştiğinin bir göstergesidir. 

Karun Kadar Zengin Lidya Kralı Krezus'un Görmeye Değer Hazineleri-xovh7gi9ed

Kroisos zamanında Sardes oldukça zenginledi. Kentin içerisinden geçen kaynağını Tmolos'tan (bugünkü Bozdağlar) alan Paktolos Irmağı'nın içerisinde altın ve gümüş metallerinin fazlaca oluşu ve Kroisos döneminde bu metallerden sikke darbında altının fazlaca kullanılması kentin zenginleşmesinin en önemli faktörüydü.

Karun Kadar Zengin Lidya Kralı Krezus'un Görmeye Değer Hazineleri-n3kg63cvvq

Kentin zenginliğinin bir başka nedeni ise Sardes'in ünlü Kral Yolu'nun başlangıç noktasında yer alıyor oluşuydu. Kral yolu Sardes'te başlayıp, İran'daki Susa kentinde son buluyordu ve bu yol üzerinden yapılan ticaret hem başkent Sardes'i hem de Lidya ülkesini zenginleştirmiştir. Ayrıca bu noktada batıdaki İyonya kent limanları üzerinden Hellas'taki Yunanlılar ile yapılan ticaretin getirisini de unutmamak gerekir. 

Karun Kadar Zengin Lidya Kralı Krezus'un Görmeye Değer Hazineleri-aps4a52l2f

Tabi Kral Krezus'un doğuda çok zengin anlamına gelen "Karun" şeklinde anılması ve başkent Sardes'in bu dönemde ulaştığı zenginlik seviyesi Lidyalıların bir anlamda sonunu da getirmiştir. M.Ö. 546'da kenti Büyük Kyros önderliğinde ele geçiren Persler, Krezus'un zengin saltanatına ve zengin Lidya Krallığı'na son vermişlerdir. 

Karun Kadar Zengin Lidya Kralı Krezus'un Görmeye Değer Hazineleri-lz5hgbxzkb

 

 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık