OFPOF

İTÜ'de mi Okuyorsunuz? Allah Kurtarsın: 20 Maddeyle İTÜ Ansiklopedisi

-
44.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İTÜ'de mi Okuyorsunuz? Allah Kurtarsın: 20 Maddeyle İTÜ Ansiklopedisi
46.468 izlenme
Ofpofer
-

Sadece bir üniversiteden çok daha fazlası olan İTÜ hakkında birçok bilinen ve bilinmeyen..

Mühendishâne-i Bahrî-i Hümâyûn 1773'te, öğrencileri tersanelerde mühendis olarak yetiştirip donanmayı iyileştirmek amacı ile kurulmuştur.III.Mustafa tarafından Osmanlı Devleti döneminde kurulan Mühendishâne-i Bahrî-i Hümâyûn, günümüze kadar birkaç isim değişikliğinden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi adını almıştır.Fakat bugün konumuz İTÜ'nün tarihçesi değil. İTÜ'nün başarılarından veya ilklerinden de bahsetmeyeceğiz.Bugün sadece İTÜ'lü olanların bilip anlayabileceği, onlar hakkında bir içerik hazırladık. Ama bu maddelerin İTÜ'lü olmak isteyenlere de yardımcı olacağını düşünüyoruz."Gömleğin ütülüsü, mühendisin İTÜ'lüsü." Keyifle okumanız dileğiyle İTÜ'lüler ve İTÜ'lü olmak isteyenler...

1. Her şeyden önce zordur.

Her şeyden önce zordur.

Diğer üniversitelerdeki arkadaşlarınıza baktığınızda gezip tozduklarını, gülüp oynadıklarını görürsünüz ama muhtemelen o hafta 15 tane vizeniz vardır ve saçlarınız dökülmektedir. Öyle lisede düşünülen gibi bir üniversite hayatı sizi beklemiyor olacak. eski bir mezunun hesabına göre okulda bulunduğunuz günleri bütün ödev,proje,sınav,sunum gibi şeylerin sayısına böldüğünüzde 2-3 arası bir değer buluyorsunuz. Bu da demektir ki bir İTÜ'lü her iki üç günde bir bir şeylerden sorumlu oluyor. Genel kabul "İTÜ'yü beş yılda bitirirsen bir yılın boşa gider, dört yılda bitirirsen dört yılın.." şeklindedir bu zorluğundan dolayı.

2. Vize Haftası yoktur

Vize Haftası yoktur

Vize haftası olarak adlandırılıp derslerin tatil edildiği dönem İTÜ'de yoktur, zaten havuz dersleri dışında her dersin ikişer üçer vizesi olduğu için imkansızdır vize haftası olması. Dolayısıyla vizeler ya haftasonu sabahları, ya ders saatinde-ki en iyi ihtimal ders saatinde yapılmasıdır-, ya da çoğunlukla makina fakültesinde görülen bir biçimde haftaiçi akşam yapılır.Böylece ortalama bir İTÜ'lünün her hafta vizeye çalışıyor olması gerekir.(Tabii çalışmaz.)
 

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.