OFPOF

İTÜ'de mi Okuyorsunuz? Allah Kurtarsın: 20 Maddeyle İTÜ Ansiklopedisi

-
45.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İTÜ'de mi Okuyorsunuz? Allah Kurtarsın: 20 Maddeyle İTÜ Ansiklopedisi
46.468 izlenme
Ofpofer
-

Sadece bir üniversiteden çok daha fazlası olan İTÜ hakkında birçok bilinen ve bilinmeyen..

Mühendishâne-i Bahrî-i Hümâyûn 1773'te, öğrencileri tersanelerde mühendis olarak yetiştirip donanmayı iyileştirmek amacı ile kurulmuştur.III.Mustafa tarafından Osmanlı Devleti döneminde kurulan Mühendishâne-i Bahrî-i Hümâyûn, günümüze kadar birkaç isim değişikliğinden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi adını almıştır.Fakat bugün konumuz İTÜ'nün tarihçesi değil. İTÜ'nün başarılarından veya ilklerinden de bahsetmeyeceğiz.Bugün sadece İTÜ'lü olanların bilip anlayabileceği, onlar hakkında bir içerik hazırladık. Ama bu maddelerin İTÜ'lü olmak isteyenlere de yardımcı olacağını düşünüyoruz."Gömleğin ütülüsü, mühendisin İTÜ'lüsü." Keyifle okumanız dileğiyle İTÜ'lüler ve İTÜ'lü olmak isteyenler...

1. Her şeyden önce zordur.

Her şeyden önce zordur.

Diğer üniversitelerdeki arkadaşlarınıza baktığınızda gezip tozduklarını, gülüp oynadıklarını görürsünüz ama muhtemelen o hafta 15 tane vizeniz vardır ve saçlarınız dökülmektedir. Öyle lisede düşünülen gibi bir üniversite hayatı sizi beklemiyor olacak. eski bir mezunun hesabına göre okulda bulunduğunuz günleri bütün ödev,proje,sınav,sunum gibi şeylerin sayısına böldüğünüzde 2-3 arası bir değer buluyorsunuz. Bu da demektir ki bir İTÜ'lü her iki üç günde bir bir şeylerden sorumlu oluyor. Genel kabul "İTÜ'yü beş yılda bitirirsen bir yılın boşa gider, dört yılda bitirirsen dört yılın.." şeklindedir bu zorluğundan dolayı.

2. Vize Haftası yoktur

Vize Haftası yoktur

Vize haftası olarak adlandırılıp derslerin tatil edildiği dönem İTÜ'de yoktur, zaten havuz dersleri dışında her dersin ikişer üçer vizesi olduğu için imkansızdır vize haftası olması. Dolayısıyla vizeler ya haftasonu sabahları, ya ders saatinde-ki en iyi ihtimal ders saatinde yapılmasıdır-, ya da çoğunlukla makina fakültesinde görülen bir biçimde haftaiçi akşam yapılır.Böylece ortalama bir İTÜ'lünün her hafta vizeye çalışıyor olması gerekir.(Tabii çalışmaz.)
 

3. Bir bakmışsınız ki sadece diplomayı hedefler olmuşsunuz..

Bir bakmışsınız ki sadece diplomayı hedefler olmuşsunuz..

Okula ilk geldiğinizde yaptığınız "Yatay geçiş, ÇAP, Yandal, Erasmus" muhabbetleri 1.sınıfın sonunda bırakılmıştır. Birçok insan daha ilk dönemden gözetim mağduru olmuştur.Bir aşamadan sonra sınava bir gün kala fark edersiniz ki ne okuduğunuz hakkında hiçbir fikriniz yok.
 

4. Makina hakkında söylenenler doğru arkadaşlar..

Makina hakkında söylenenler doğru arkadaşlar..

"Burası makina buradan çıkış yok." 
Evet, makina zordur; okulda fakülte binasından eski olup hala daha bitirememiş insanları görebilirsiniz.Evet, İTÜ Makina kız oranı en az olan bölümlerin bayrak tutanıdır, öyle ki bazı hocalar bütün sınıfa "Beyler" diye hitap eder.
Ve evet, akreditasyon kapsamında Makina Fakültesi'nin dersleri arasında Beden Eğitimi, Biyoloji ve Etik gibi dersler vardır.*MakinA şeklinde yazılmasının sebebi ise TDK'nın 1950'lerde "makinAyı" "makinE" olarak düzeltişinden önce kurulmuş bir fakülte olmasıdır arkadaşlar.

5. MED binası ve MED çimleri

MED binası ve MED çimleri

Açılımı Merkezi Derslik Binası olan MED, Mimarlar Odası'nın düzenlediği Ulusal Mimarlık Ödülü'nün sahibidir. Ana kampüsteki havuz derslerinin çoğu burada verilir, dolayısıyla birçok İTÜ'lü ister mutlaka derste ya da sınavda MED'de bulunmuştur.MED'in önündeki büyük çimlik alan ise baharın geldiğini oraya oturanlardan anlayabileceğiniz bir alandır. Ders aralarında oturup çay-sigara içenler çoktur.(İzmaritleri asla yere atmazlar.) MED çimlerinde frizbi, futbol oynayanlar da olabilir. Yamaç paraşütü yapanlar bile görülmüştür.Bir de MEDB vardır, konumu nedeniyle Gölet'te kalanlar ve Gemi İnşaatçılar tercih ederler.

6. FEB binası

FEB binası

Fen Edebiyat Binası'nın içinde kaybolacaksınız...Mecaz yapmıyorum, gerçekten kaybolacaksınız. Labaratuar dersleri burada olduğu için kendinizi bu tabelaların önünde hesap yaparken bulacaksınız. FEB, Hogwarts gibidir, binlerce merdiveni ve koridoru vardır, bazı merdivenlerin zaman zaman yer değiştirdiğini düşünürsünüz, labaratuarları da ne düşündüğünüze odaklanmazsanız asla bulamazsınız.Bunun haricinde FEB ayrı bir okul gibidir, Y kodlu amfilerinde birçok okul sakini havuz derslerini görür, çok büyük bir binadır.

7. Rektörlük Binası

Rektörlük Binası

Merkezi kampüste bulunan Rektörlük binası okulun idari bölümlerini ve tabii ki Rektörlüğü barındırır.Megastar Tarkan'ın, Rektörlük Binası'nın, teknokentin ve yemekhanenin önünde klip çekmesiyle adını ülkeye duyurmuştur.

8. Vize ve Finallerden Önce Dolup Taşan Fotokopiciler

Vize ve Finallerden Önce Dolup Taşan Fotokopiciler

Okulun belkemiğidir denebilir. Elektrik ya da su gitse fotokopicinin yokluğu kadar hissedilmez denebilir.Sınavlardan önce geçmiş sınav sorularını çözmek ya da ders notu satın alıp onlarla çalışmak İTÜ'lünün tek çaresidir, ya da tek çaresizliği. Ama faydası yadsınamaz, konuyu bilmeyen adama soru ezberletip dersten geçirir bu taktik.Sene sonlarında atılmayı bekleyen kağıt yığını oluşur.

9. Gölet

Gölet

Etrafında bulunan yurtlara adını vermiştir. Burada okuldaki öğrenciler tarafından inşa edilen teknelerden birkaçını görebilirsiniz. Aynı zamanda ördekler ve kurbağlar vardır.Görmüş olduğunuz fotoğraf Gölet Yurtları'ndan çekilmiştir. Dikkatli baktığınızda boğazı ve ikinci köprüyü görebilirsiniz.

10. Labaratuar Dersleri

Labaratuar Dersleri

FEB'i anlatırken bahsettiğimiz Fizik ve Kimya Labaratuar dersleri, birinci sınıf öğrencisini zorlayan şeylerden biridir. Çünkü ikisinde de gidip yaptığınız deneylerin puan ortalamaları doğrudan not olarak yansır. Kaçırdığınızda telafisi yoktur, notunuz düşer, iki ya da üç defa kaçırırsanız da dersten kalırsınız.Ama deneyleri takip ederseniz rahatlıkla AA getirebilirsiniz. (1 kredi 1 kredidir.)

11. Bir Efsane: Vadi Yurtları

Bir Efsane: Vadi Yurtları

Vadi yurtları hakkında söylenecek şeyler ayrı bir içerik konusu olabilir çünkü vadi sürprizlerle doludur.Kısaca bahsetmek gerekirse Vadi Yurtları 1400 kişilik erkek yurdudur. Kampüsün merkezine uzak olması vadilinin şikayet edeceği şeylerdendir çünkü bu yüzden derslere gitmeyip derslerden kalan çok fazla mağduru vardır.Yurtlar bünyesinde yemekhanesi, spor salonu ve kafesini de barındırır; bunlar da vadiliye avantaj sağlar.Vadili öğrenciler kendi aralarında bir ülke gibidir, sorunlarını kendi aralarında çözerler, kar yağdığında gölet yurtlarına yürümek gibi gelenekleri vardır, Game of Thrones'taki Ak Gezenler'in vadililerden esinlenilerek yazıldığını getirirler insanın aklına.

12. Yemekhane ve Çorbaları

Yemekhane ve Çorbaları

Yemekhaneden bahsetmezsek olmaz.Her şeyden önce okulun nimetlerinden biridir, birçok öğrenci de faydalanır. Ancak öyle bir çorbalar yaparlar ki sanırsınız biri mutfağa "Şaşırt beni." demiş. Hiç duymadığınız tatmadığınız çorbaları tadacağınız yer İTÜ yemekhanesidir.Böfstragonof servis eden bir yemekhanedir İTÜ yemekhanesi... (Macar gulaş, julyen kebabı, arabiatta soslu makarna...)

13. İTÜ Hornets

İTÜ Hornets

Hiç duymadıysanız bile mutlaka okula geldiğiniz an birkaç arkadaşınız seçmelere gidecek, bunlardan birkaçı elenecek, birkaçının kolu ya da bacağı kırılacak, birkaçı da seçildikten sonra yoğun antrenmanlara vakit bulamayıp bırakacaktır.Ama kim ne derse desin, İTÜ Hornets okulun Amerikan Futbolu takımıdır, başarılardan başarılara koşmaktadır, okulun gururudur kısacası.
 

14. İTÜFest - İTÜ Stadyumu

İTÜFest - İTÜ Stadyumu

İTÜ stadyumu Metallica'yı ağırlamış bir stadyumdur her şeyden önce. Her yıl mayıs ayında baharın gelişi İTÜ'de coşkuyla İTÜFest ile kutlanır. Konserler İTÜ'nün stadyumunda gerçekleştirilir. Tarkan, Teoman, model, Athena, Şebnem Ferah; İTÜFest'te ağırlanmış yerli sanatçılarımızdandır."Bunun BÜT'ü yok." yazmışlar görsele ancak bu yıl yapılmayacağı gündemdedir.

15. BÜT demişken...

BÜT demişken...

2016 yılının bahar dönemindeki bütünlemelerin son bütünleme sınavları olacağı resmi olarak açıklanmıştır. Nedir bu İTÜ'lünün çektiği?

16. Kütüphane

Kütüphane

Fotoğrafı yakınlaştırırsanız oralarda ter döken bir sürü öğrenci göreceksiniz.
Mustafa İnan Kütüphanesi, adını Mukavemet Kürsüsü'nün kurucusu ve okulun en sevilen eski rektörlerinden olan merhum Mustafa İnan'dan almıştır.Vize ve final dönemleri hıncahınç dolu olunca kütüphaneye destek MED'in de 24 saat açık tutulmasıyla sağlanmaktadır. İstanbul'daki en güzel kütüphane desek abartmış olmayız sanırım. İçinde bulamayacağınız yayın yoktur. Bazı zamanlar da hayırsever arkadaşların gece ders çalışanlara karşılıksız olarak kek, dürüm, sandviç, çay, midye gibi ürünler dağıttığına şahit olmuştur bu kütüphane.

17. Ringler

Ringler

Kampüs içinde öğrencilerin ulaşımını sağlayan birimler olan ringler, çoğunlukla zamanında gelmez, hızını alamayıp İstinye çevresinde görüldüğü olmuştur.
Sabahları çok kalabalık olduğu için ".rar" uzantılı dosya gibi görürsünüz. 

18. Hazırlık (Lise 5)

Hazırlık (Lise 5)

Üniversiteyi yeni kazanmış olmanın getirdiği rehavetle birlikte bir yıllık bir alışma dönemidir.Bu bir yılın sonunda İngilizce namına bir şey öğrenilmez.Lisansa geçen arkadaşlarla dalga geçilir, bilinmez ki onlar hayatlarının bir yılını boşa geçirmekten kurtulmuşlardır. Ama ne olursa olsun hazırlık anıları güzeldir, arkadaş çevrenizi hazırlıktan edinirsiniz. Nişantaşı'ndan yürüme fırsatınız olur.
 

19. Kampüsteki Köpekler

Kampüsteki Köpekler

Köpekler kampüste büyük tartışma konusudur, mağduru çoktur her şeyden önce.
Bazıları çok sever, onlara karşı korumacıdır; bazıları ise köpekler tarafından saldırıya uğramıştır ve tahamülleri kalmamıştır.Sonuç olarak kampüsteki dostlarımızı okulun çoğunluğu sever.

20. Mezuniyet

Mezuniyet

Başaranlar için, İTÜ'den mezun olmak, alanında en yetkin olmaktır..

21. BONUS: İtü 2014 Mezuniyet Filmi

Duygulandınız biliyorum.. 
Herkesin güzel anılar biriktirerek mezun olması dileğiyle...
 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.