OFPOF

İstanbul'un Tarihine Işık Tutan 7 Muhteşem Camii

-
305
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İstanbul'un Tarihine Işık Tutan 7 Muhteşem Camii
0 izlenme
-

İstanbul'un destansı tarihinde yer alan, önemli eserlerin başında gelen camiilerin tarihine bir göz atalım.

İstanbul yüzlerce yıldır birçok kültüre ev sahipliği yaparken konuklarına hep nazik davranmış ve içinde barındırdığı kültürlerin en güzel parçalarını bünyesinde saklamayı bilmiştir. İstanbul’un tarihinde birçok kültüre ait yapılar bulunurken önemli parçaları hiç kuşkusuz muhteşem mimarileriyle İstanbul Tarihi Camileri oluşturmaktadır.

İstanbul’daki bu tarihi camiler birer ibadethane olmakla birlikte, muhteşem mimarileriyle de her zaman ziyareçilerini etkilemeyi başarmıştır.

1. Hüseyin Ağa Camii (Yapılış Tarihi: 1596)

Hüseyin Ağa Camii (Yapılış Tarihi: 1596)

Günde binlerce insanın gelip geçtiği İstiklal Caddesi’ndeki az sayıda camiden biri olan Hüseyin Ağa Camii’nin yapılış tarihi 1596. Ahşap minberi ve zarif vaaz kürsüsü ile güzelliğini koruyan caminin bahçesindeki şadırvan da Mimar Sinan’ın imzasını taşıyor. Galatasaray ağalarından Hüseyin Ağa tarafından yaptırılmıştır.

2. Ahi Çelebi Camii (Yapılış Tarihi: 16. yy)

Ahi Çelebi Camii (Yapılış Tarihi: 16. yy)

Ahi Çelebi Camii Eminönü’nde, İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Zindanhane arasındadır. Bu cami Evliya Çelebi’nin rüyasına konu olması nedeni ile oldukça meşhurdur. Özetle, Evliya Çelebi Hz. Muhammed’i (s.a.v.) ve kendisini rüyasında görür ve “Şefaat ya Resülallah” diyeceğine “seyahat ya Resülallah” der.

Caminin banisi yani yaptıranı Ahi Çelebi Mehmed bin Tabip Kemal Ahi Can Tebrizi’dir. 1432 tarihinde doğmuştur. Fatih Sultan Mehmet, II. Beyazid, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde yaşamıştır.

3. Bayezid Camii (Yapılış Tarihi: 1506)

Bayezid Camii (Yapılış Tarihi: 1506)

Cami, medrese, hamam, kervansaray, tabhane ve sıbyan mektebinden müteşekkil olan külliyenin mimarının kim olduğu tam olarak netlik kazanmış olmasa da, külliyenin Mimar Hayreddin ya da Mimar Kemaleddin tarafından bina edildiği düşünülmektedir. Son dönemlerde yapılan araştırmalarla birlikte ise Yakupşah bin Sultanşah isminin ön plana çıkmaya başladığı görülür. İstanbul’da orijinalliğini koruyan en eski selatin camii olarak kabul edilir. II. Bayezid’in mezarı, caminin haziresinde bulunur. Sultan Bayezid Veli tarafından, Cümle kapısında Şeyh Hamdullah'ın yazdığı kitabeye göre beş yılda tamamlanmıştır.

4. Sultan Ahmet Camii (Yapılış Tarihi:1609)

Sultan Ahmet Camii (Yapılış Tarihi:1609)

İstanbul’un Eminönü ilçesinde, Ayasofya’nın karşısındadır. Mimarı, Mimar Sinan öldükten sonra baş mimarlığa getirilen Sedefkâr Mehmed Ağa’dır. I. Ahmet tarafından 1609 yılında büyük bir törenle yapımına başlanmış ve 1616 yılında tamamlanmış olan Sultan Ahmet Külliyesi, İstanbul’daki en büyük külliyelerden biri olma özelliğine sahiptir.

5. Eyüp Sultan Camii (Yapılış Tarihi: 1459)

Eyüp Sultan Camii (Yapılış Tarihi: 1459)

Kendi adını verdiği semtin merkezinde konumlanmış, İstanbul’un önde gelen ve en çok ziyaretçi çeken külliyelerinden biridir. Külliye’nin adı, Emevilerin İstanbul kuşatmasına katılan ve burada şehit olan Mihmandar-ı Resulullah Halid bin Ebu Eyüp el-Ensari’den gelmektedir ve külliyenin yapımına zatın medfun bulunduğu mekâna bir türbe inşa edilerek başlanmıştır.

Rivayete göre mübarek zatın medfun olduğu yeri Fatih’in Hocası Akşemseddin rüyasında görmüş ve Fatih de ilk iş olarak buraya bir türbe bina ettirmiştir. Cami, imaret, türbe, medrese ve hamamdan meydana gelen külliye; caminin bina edildiği yıl olarak bilinen 1459 yılını izleyen yıllarla birlikte ilk şeklini almıştır.

6. Fatih Camii (Yapılış Tarihi: 1459)

Fatih Camii (Yapılış Tarihi: 1459)

Fatih’te Fevzi Paşa Caddesi üzerinde bulunan ve geniş bir alan üzerine yayılan kompleks; Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra İstanbul’da inşa edilmiş ilk külliyedir. Cami, medrese, darüşşifa, hamam, çarşı, kütüphane ve türbelerin de içinde olduğu büyük bir külliye olma vasfını taşıyan mekân, 1463–1470 yılları arasında ilk inşa edildiği zamanki özgün biçimini büyük ölçüde yitirmiştir.

7. Ayasofya Camii (Yapılış Tarihi: 537)

Ayasofya Camii (Yapılış Tarihi: 537)

Eminönü’nde Sultan Ahmet Camisi’nin karşısında yükselen tarihi mekân, inşa edildiği ilk zamanlarda büyük kilise anlamına gelen “Megale Ekklesia” ismiyle anılmıştır. 1453 yılında İstanbul'un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.