OFPOF

İstanbul'un Popüler Olmuş 10 Semtinin İsim Tarihçesi

-
4.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İstanbul'un Popüler Olmuş 10 Semtinin İsim Tarihçesi
5.604 izlenme
Ofpofer
-

İstanbul'da yaşıyoruz fakat semtimizin ismi nereden geliyor hiç merak ettik mi acaba?

Bir ömür boyu gezerek bitiremeyiz belki de. İster İstanbul'un içinde yaşa ister dışında. İster merkezinde, ister merkezin dışında bir ilçede. Peki yaşadığımız semtin ismi nereden gelir? Hepsini şimdilik bilmesek de popüler olan 10 adet İstanbul ilçesinin ismini araştırdık. Buyrun birlikte bakalım.

1. Bakırköy

Bakırköy
İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Bakırköy'ün tarihi Roma İmparatorluğu'na kadar dayanmakta. Semtin en eski ismi Hebdomon imiş. Bizans İmparatorluğu'nun uzatmaları oynadığı dönemde ise bazı kaynaklara göre uzunköy anlamına gelen "Makro Hori", bazı kaynaklara göre ise uzak köy anlamına gelen "Makri Köy" adıyla anılmaktaymış.1925 yılında Türkçeleştirilen yerler arasında olduğundan semt şu an Bakırköy adıyla anılmakta.

2. Bebek

Bebek
bebek hakkında iki rivayet bulunmakta. İlk rivayete göre, Fatih Sultan Mehmet bu bölgeye koruması için bir bölükbaşı göndermiş. Bölükbaşının lakapı ise "Bebek" miş.
2. rivayete göre ise, şehzadenin semtin bahçesinde gezerken yılan görerek korkması üzerine padişah şehzadeye korkak anlamında bebek demiş ve bahçenin adının bebek bahçesi olarak kalmış. Şu an ise "Bebek" olarak anılmakta.

3. Caddebostan

Caddebostan
Osmanlı döneminde Bostancı'dan Göztepe ilçesine kadar olan bölgeye suçlular yerleştirilmiş. Bu nedenden dolayı bölgenin ismi "Cadı Bostanı" olarak anılmış. Bölgedeki suçlulardan arındırıldıktan sonra ise ismi "Caddebostan" olarak değiştirilmiş.

4. Eminönü

Eminönü
Bu bölgede Fatih Sultan Mehmet döneminden bu yana Gümrük Eminliği binası bulunmakta olduğundan halk arasında bölgenin ismi uzun süre "Eminlik Önü" olarak anılmış. Günümüzde ise "Eminönü" olarak anılmakta.

5. Moda

Moda
İsminin nereden geldiğini tahmin etmesi o kadar da zor değil aslında. moda semtinin ismi bildiğimiz her sene değişen modadan geliyor. Bu bölgeye Lale Devrinden sonra gayrimüslimler ve levantenler yerleşmiş. Bu arkadaşların Batı modeli yaşam tarzını benimsemesi ve Avrupa modasına olan merakları ve takipleri bölgeye ismini vermiş.

6. Nişantaşı

Nişantaşı
Nişantaşı semtinin adı da Osmanlı Dönemine dayanmakta. Padişahlar ava çıktıklarında ya da ok atma yarışlarında rekor sayılabilecek uzak mesafelere düşen okların bulunduğu yerlere anıtsal anlam taşıyan nişantaşları dikilmiş. Şu an semtin sınırları dahilinde 5 adet anıtsal nişantaşı bulunmakta.

7. Ortaköy

Ortaköy
Bölgeye ilk yerleşim Kanuni Sultan Süleyman döneminde başlamış. Dere vadisinin ortasında olduğundan dolayı köye "Ortaköy" ismi verilmiş.  

8. Taksim

Taksim
Meşhur Taksim Meydanı 15. yüzyılda mezar olarak kullanılmaktaymış. Bu dönemde Beyoğlu ve Galata semtlerinin su sorunu olduğundan dolayı bölgeye maksem inşa edilmiş. Maksem, gelen suyu çevreye taksim eden bir yapı olduğundan bölgenin ismi "Taksim" olarak anılmış.

9. Üsküdar

Üsküdar
Bizans döneminde bölgede "Skutari" denilen asker kışlaları yer almaktaymış Bu sebeple semtin ismi "Skutarion" olarak anılmaktaymış. Zamanla semtin ismi Üsküdar olarak anılmaya başlanmış.

10. Yeşilköy

Yeşilköy
Yeşilköy'ün ismi ünlü yazar Halit Ziya Uşaklıgil'in önerisi üzerine şu anki adıyla anılmakta. Osmanlı döneminde rumların yaşadığı bir balıkçı köyü olan Yeşilköy o zamanlar Ayastefanos adıyla anılmaktaymış.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.