OFPOF

İngiliz Futbol Takımı Portsmouth'u Sultan Abdülhamid mi Kurdu?

-
965
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İngiliz Futbol Takımı Portsmouth'u Sultan Abdülhamid mi Kurdu?
527 izlenme
Ofpofer
-

Osmanlı son döneminin büyük padişahı Sultan Abdülhamid, İngiliz Portsmouth takımını hangi amaçla kurmuştur. İşte cevabı...

1. 2. Abdülhamid

2. Abdülhamid

İngiltere Premier Lig'de mücadele eden Portsmouth Kulübü'nün, Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid tarafından kurulduğu ve bundan dolayı ambleminde “Ay yıldız” bulunduğu iddia edildi.

2. Spor kulübü

Spor kulübü

Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde İngiltere'nin Osmanlı topraklarında kültürel ve sportif faaliyetleri bahane ederek istihbarat çalışması yaptığını, dönemin padişahı 2. Abdülhamid'in de buna karşılık aynı yöntemle istihbarat çalışmaları için İngiltere'de Portsmouth Kulübü'nü kurdurduğunu ileri sürüldü.

3. İstihbarat

İstihbarat

Portsmouth Kulübü'nün bu yönünün bugüne kadar deşifre olmadığını aşikardır, “Portsmouth Kulübü'nden Osmanlı Devleti yeteri kadar faydalanmıştır. İngiltere bu ilişkiyi asla çözememiştir. Biz açıklayana kadar da fark etmemiştir. Burada istihbarat sadece adı anılan kulüp ile sınırlı değil, özellikle transferlerde de istihbarat çalışmaları devam etmiştir. Bir futbolcu gittiği takımda da istihbarat çalışmalarını sürdürmüştür. O yüzden Portsmouth, işin görünen yüzüdür”.

4. Neden Portsmouth?

Neden Portsmouth?

Böyle bir girişim için neden Londra'nın değil de Portsmouth kentinin tercih edildiğiyle ilgili olarak da, “Londra göz önünde bir şehirdi. Merkez olduğu için Londra seçilmedi. Gözlerden uzak bir yer seçildi. Portsmouth'un seçilmesinin diğer bir nedeni de, bu şehirde İrlandalılar'ın aktif olmasıdır. İrlandalılar'ın bu şehirde önemli yer tutması da bu konuda etkili olmuştur” ifadelerini kullandı.

5. Gemiler

Gemiler

Osmanlı Devleti'nin aynı dönemde eğitim amacıyla Portsmouth kentine gönderdiği donanma gemisinin de bu olayla bağlantısının olduğunu ileri süren Keleş, dönemin en etkili ulaşım araçlarının gemiler olduğunun altını çizdi.

6. Ay-yıldız

Ay-yıldız

Portsmouth'un resmi sitesinde yer alan kulübün amblemindeki ay-yıldızın 1189-1199 yılları arasında İngiltere'yi yöneten Kral 1. Richard'a ait olduğuyla ilgili iddiaların ise “Tamamen uydurma”.

7. Amblem

Amblem

3. Haçlı Seferi sırasında, 1191'de Bizans İmparatorluğu yönetimindeki Kıbrıs adasını alan İngiltere Kralı 1. Richard'ın burada gördüğü 1 ay ve 8 yıldızdan oluşan amblemi beğenerek Portsmouth kentinin de amblemini ay-yıldızlı hale getirdiği yönündeki bilgilerle ilgili olarak şunları kaydetti: “Kral 1. Richard'ın olayı tamamıyla uydurmadır. Bakın Sultan Abdülhamid Han'ın türbesine gidin, türbesinin duvarlarında taş kabartmalardan yapılmış o şeklin aynısını göreceksiniz. Kaldı ki, Sultan'ın örnek olarak verdiği materyallerin resimlerini de biz daha önce yayınladık.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.