OFPOF

Hun Hükümdarı Tanrının Kırbacı: Attila

-
11.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Hun Hükümdarı Tanrının Kırbacı: Attila
36.290 izlenme
Ofpofer
-

395 yılında doğduğu İtil Nehri kıyılarından cihan hakimiyetliğine uzanan destansı hikayesiyle Attila...

Asya Hunlar'ı ile olan münasebetleri kanıtlandıktan sonra türk tarihinde önemli yer tutmaya başlayan, sadece kurduğu imparatorluğun değil tüm dünyanın saygı ve korku duygularını bir arada duyduğu bir şahsiyettir. Tarihsel gerçekliğiyle ve destanlarla bu önemli tarihsel şahsiyete bir göz atalım.

Attila ismini nereden almıştı?

Attila ismini nereden almıştı?

Attila'nın 395 yılında İtil (Volga) Nehri'nin yakınlarında doğduğu biliniyor. Adını İtil Nehri'nin eski Türkçe adı olan Atil'den aldığı tahmin edilmektedir.

Tarih sahnesine çıktığı bilinen ilk olay

Tarih sahnesine çıktığı bilinen ilk olay

Amcası Rua'nın ölümünden sonra tahta geçen Attila, Bizans tarafından yollanan elçileri at üstünde Konstantia Kalesi önünde karşılamıştı. Dış siyasette yerleşik düzene oturmuş ve kendisine güven Bizanslı elçiler, yeni yetme Attila'yı kolay lokma olarak görmüş, Rua döneminde verdikleri vergiden vazgeçtireceklerine emin Attila'nın karşısına çıkmışlardı. Fakat karşılarında her anlamda bilgili ve korkusuz bir imparator vardı. Düşündüklerinin tam aksine verdikleri vergi yapılan antlaşmayla iki katına çıkmış, üstüne bir çok ezici maddeler eklenmişti. Bu maddelerden biri de savaş esirleriyle ilgiliydi. Bizans'a sığınan Hunlar geri iade edilecekti. Geri iade edilen ilk Hunlar ise iki kabile reisi olan Mama ve Atlakam'dı. Bizanslı elçilerin önünde teslim edilir edilmez kılıçtan geçirilen bu iki kaçak, Attila'nın nasıl bir hükümdar olduğunu tüm dünyaya duyurmuştu.

Papa'nın yakarışları

Papa'nın yakarışları

Tarihteki en önemli olaylardan biri olarak bilinen, türlü türlü efsanelere konu olan Batı Roma'ya olan sefer. Sefer sonucu Papa 1. Saint Leon, İmparator Valentinien'in emri üzerine Attila'ya elçi olarak gönderilir. Aralarında geçen konuşmayla ilgi birçok bilinmezlik vardır. Fakat kesin olan tek şey Attila'nın taş üstünde taş koymayacak bir orduyla Vatikan'ın kapısından dönmesidir.

Cihan imparatoru olmasına rağmen mütavezıydı

Cihan imparatoru olmasına rağmen mütavezıydı

Attila'nın mütevazılığının en büyük kanıtı kendisine ait bir sarayın olmamasıdır. Elçilerden aktarılan bilgilere göre bir diktatör veya acımasız bir imparatorda değildi. Oldukça cömert ve açık fikirli kişiliğe sahipti. Gelen elçilere altın tabaklardan yemek yedirdiği, gümüş kadehlerden içkiler içirdiğini elçilerin yazdıklarından biliyoruz. Elçilere böyle hizmet sunulurken kendisi tahta tabaklardan yemek yer, tahta kadehlerde içkisini içermiş. Ayrıca bu yazılardan da Attila'nın tahtının ve tahtın bulunduğu yapının ahşap olduğunu aktarmışlardır.

Attila'nın dini inancı var mıydı? Varsa ne idi?

Attila'nın dini inancı var mıydı? Varsa ne idi?

Asya Hunlar'ı ile akraba olduğu için Gök Tanrı inancı ve bunun sonucu olarak Şamanizm inancı olması mümkündür. doğa olaylarını tanrının işareti olarak yorumlaması ve din bilginlerine danışması inançlı biri olduğunu göstermektedir. Papayla olan konuşmasından sonra Batı Roma'yı affetmesi ve konuşmadan sonra Hristiyan olduğu da söylenmektedir.

Attila'nın ölümünden sonra neler oldu?

Attila'nın ölümünden sonra neler oldu?

Yeni eşiyle olan düğün gecesi ölen Attila'nın ölüm nedeni vücudunda yara izleri bulunmadığı ve o gece aşırı alkol tükettiği için doğal sebepten sayılmıştı. Ölümü halka ve askerlere duyurulunca ülke genelinde büyük bir yas ilan edilmişti. Halkı ve askerleri, yasta olduklarını ve üzüntülerini belirtmek için saçlarını kesmiş, yüzlerinde derin yaralar açmışlardı. Başsız kalan halk üzüntülü, askerler ise telaşlıydı. 

Attila'dan sonra Avrupa Hun İmparatorluğu

Attila'dan sonra Avrupa Hun İmparatorluğu

Ölümünden sonra oğulları her türk devletinde olduğu gibi birbirleriyle savaştılar. Attila'nın oğulları ülke topraklarını bölüşmeyi kabul etti. Fakat bu antlaşmaya halk Cepit Kralı Ardarik öncülüğünde karşı çıktılar. Kendilerinin "Pazarda satılan bir esir" olmadığını söyleyen halk ile Attila'nın varisleri ve destekçileri Netad Nehri kıyısında savaştılar. Varisler yenilip Karadeniz kıyılarına doğru kaçtılar. Bu olaydan sonra Hunlar'ın hakimiyetindeki halklar bağımsız birer devlet kurmaya başlamışlardır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.