OFPOF

Hukuk Tarihimizin İlk Olağanüstü Zaferi: Bozkurt-Lotus Davası

-
682
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Hukuk Tarihimizin İlk Olağanüstü Zaferi: Bozkurt-Lotus Davası
231 izlenme
Ofpofer
-

1926 yılında Midilli açıklarında Fransız Lotus gemisi ile Türk Bozkurt gemisinin çarpışması ile başlayan hukuk savaşımız.

Cumhuriyeti henüz kurmuş ve gelişmekte olan genç Türkiye 1926 yılında Midilli açıklarında Fransız Lotus ile türk Bozkurt gemilerinin çarpışması sonucu kendini amansız bir hukuk savaşı içerisinde bulmuştur. 

1. Kazanın gelişimi

Kazanın gelişimi

1926 yılında yılında Ege Denizi'nden Marmara'ya doğru seyreden Fransız gemisi Lotus, Midilli açıklarında türk gemisi Bozkurt'a çarpmış ve Bozkurt gemisi batmış, 8 Türk mürettebatı hayatını kaybetmiştir. Lotus gemisi geriye kalan 10 Türk mürettebatı kurtarmış ve İstanbul'a getirmiştir. Olayın duyulmasının ardından Lotus'un kaptanı İstanbul'da tutuklanmıştır. 

2. Fransızların büyük tepkisi

Fransızların büyük tepkisi

Bu olay Fransızların büyük tepkisine yol açmıştı ki Fransızlar yüzyıllardan beri kapitülasyonlardan elde ettikleri haklar ile Türkiye'de oldukça serbest bir yaşama alışmışlardı ve tepkileri biraz da yeni düzene idi. Türkiye'nin kendi topraklarında bir suçluyu yargılamasını reddediyorlar ve Türkiye'nin gösterdiği en küçük bir güç emaresinden endişe duyuyorlardı. 

3. Mahmut Esat Bey'in devreye girmesi

Mahmut Esat Bey'in devreye girmesi

Taraflar karşılıklı olarak anlaşamayınca her iki tarafta konuyu Lahey Adalet Divanı'na götürdü. Dönemin Adalet Bakanı Mahmut Esat bey, Mustafa Kemal Atatürk'ten bu davayı savunmak için özel izin istemiş ve hatta başarısız olma durumunda bir daha memlekete adım atmayacağını söylemiştir, Atatürk bu isteği kabul etmiş ve Lahey'de Türkiye'yi Mahmut Esat Bey temsil etmiştir. 

4. Fransız tezinin ustaca çürütülmesi

Fransız tezinin ustaca çürütülmesi

Davanın seyrine en büyük katkılardan birini Mahmut Esat Bey'in "Türkiye kaptanı tutuklamak ile devletlerarası hukuka uygun hareket etmiş midir?" olan dava metnini "Türkiye kaptanı tutuklamak ile devletlerarası hukuka aykırı hareket etmiş midir?" olarak değiştirtmesi sağlamıştır. Çünkü, metnin bu şekli tezi ispat sorumluluğunu türk tarafına değil Fransız tarafına yüklemekteydi. Oldukça zekice yapılan bu hamle ile Fransa zor durumda kalmıştır. 

5. Davanın Lahey'de görülmesi ve büyük Türk zaferi

Davanın Lahey'de görülmesi ve büyük Türk zaferi

Her iki tarafın iddialarını dinleyen mahkeme kararı oylamaya sunar ve yargıçlar tarafından bir oylama yapılır fakat sonuç eşitlikle sonuçlanır. Son oy ise mahkeme başkanı Max Huber'indir. Huber oyunu Türkiye lehine kullanınca Türkiye bu davadan hiç kimsenin ummadığı bir şekilde büyük bir zaferle ayrılmıştır. Davanın ardından Fransa sonuca razı olmuş ve genç Türkiye kapitülasyoncu zihniyete adeta çok sert bir tokat indirmiştir. 

6. Mahmut Esat Bey'in Bozkurt soyadını alması

Mahmut Esat Bey'in Bozkurt soyadını alması

türk tarafını savunan Mahmut Esat Bey'e soyadı kanunu ile bizzat Atatürk tarafından Bozkurt soyadı verilmiştir. 

7. Atatürk'ün Bozkurt'u

Atatürk'ün Bozkurt'u

Lahey Adalet Divanı'da bir Bozkurt heykeli yaptırarak Atatürk'e hediye olarak yollamıştır. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.