OFPOF

Her Karışı Ayrı Bir Medeniyet: Geçmişten Günümüze Gelen Dev Eser Ayasofya ve Gizemleri

-
436
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Her Karışı Ayrı Bir Medeniyet: Geçmişten Günümüze Gelen Dev Eser Ayasofya ve Gizemleri
222 izlenme
Ofpofer
-

Bin yıldan fazladır İstanbul'u süsleyen Ayasofya kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Ayasofya ve tarihi hakkında bilgiler bu içerikte mevcuttur.

1. Ayasofya Tarihi

Ayasofya Tarihi

Bizans imparatoru 1.Jüstinyen tarafından 532-537 yılları arasında inşa ettirilmiştir. İnşaatında yaklaşık 10000 işçinin çalıştığı Ayasofya tarihi yarımadaki eski şehir merkezinde bulunmaktadır.Ayasofya tarihte 3 kez yıkılıp yeniden yapılmıştır.

2. Ayasofya Tarihi

Ayasofya Tarihi

Yapılışından 1453 yılına kadar bir katedral olarak kullanılan Ayasofya şehir 1453 yılında fethedilince dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1934 yılında ise müzeye çevrilmiş ve şu anda müze olarak hizmet vermektedir.

3. Ayasofya Adının Anlamı

Ayasofya Adının Anlamı

Aya kutsal veya aziz anlamına gelir. Sofya ise Eski Yunancada bilgelik sözcüğünden gelir. Ayasofya Ortadoks mezhebine göre Tanrı'nın 3 özelliğinden biri kabul edilen ilahi bilgelik ya da kutsal bilgelik anlamına gelir.

4. Ayasofya Mimarisi

Ayasofya Mimarisi

Ayasofya, mimari bakımdan, bazilika planı ile merkezi planı birleştiren, kubbeli bazilika tipinde bir yapı olup kubbe geçişi ve sistem özellikleriyle mimarlık tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak ele alınır. Günümüzde dünyanın en büyük ibadethanelerinden biridir. dünya'nın en uzun süre ibadethane olmuş yapılarından birisidir.

5. Fatih Sultan Mehmet ve Ayasofya

Fatih Sultan Mehmet ve Ayasofya

Fatih Ayasofya'ya ilişkin bir vakfiye yayınlamıştı. Bu vakfiyede Ayasofya'nın korunması ve cami olarak hizmet vermeye devam etmesini istediğini belirten cümleler yer alıyordu. İşin tehlikeli yanı Fatih Ayasofya'nın değiştirilmesi halinde değiştiren kişi veya kişilere kim olursa olsun çok ağır beddualar etmişti. merak edenler vakfiyenin tamamını internette kolayca bulabilirler.

6. Ayasofya'nın Gizli Dünyası : Kapıların Sırrı

Ayasofya'nın Gizli Dünyası : Kapıların Sırrı

Ayasofya'nın güney bölümünde açılmaz kapı denilen bir kapı var. Söylentilere göre İstanbul fethedilirken burda kapının önünde dua eden papaz kapıdan geçip gözden kaybolmuş.(kapının içinden geçmemiş elbette)Kapı bir daha açılmamış. Her paskalya bayramında kapının önünde yumurta kabukları bulunurmuş.Bir kapı miti daha var. Askerlerden biri bir kapıya öyle bir vurmuş ki kapı yere gömülmüş derler.

7. Ayasofya'nın Gizli Dünyası : Pençe İzi

Ayasofya'nın Gizli Dünyası : Pençe İzi

Ayasofya'nın güney cephesinde, ana kubbenin desteğinin tepesinde bir iz var. Bu iz yaklaşık 6 metre yükseklikte bulunuyor. Pençe ya da büyük bir ele benzetiliyor. Bu iz hakkında Fatih Sultan Mehmet Han'ın atı burada ürkünce depelenip yaptığı söylenir.Ancak bir atın bu yükseklikte bir yere biz izi nasıl bırakacağı muamma izin kendi kendine oluşmadığı da aşikar.

8. Ayasofya'nın Gizli Dünyası : Terleyen Direk

Ayasofya'nın Gizli Dünyası : Terleyen Direk

Ayasofya'da bir sütun var ve yaz kış nemli durumda.Bu konuda müslümanların ve bilim insanlarının üç farklı görüşü var. Müslümanların bir görüşü sütun yıkılınca zemzem suyunu harca katıp yeniden yapıldığı için yaz kış sütunun nemli olduğu yönünde. İkinci görüşleri ise Hızır Peygamber'in sütünda bulunan direğe parmağını sokup Ayasofya'nın kıblesini düzelttiği yönünde. Bilim insanları ise sütün gözenekli ve bu sayede temeldeki suyu emiyor bu yüzden direk terliyor diyorlar. Aklımıza bir soru geliyor. Eğer bilim insanlarının dediği doğru ise neden sadece bu sütunda gözenekli malzeme kullanılmış.

9. Ayasofya'nın Gizli Dünyası: Tabut

Ayasofya'nın Gizli Dünyası: Tabut

Ayasofya'nın orta  kıble kapısı üzerinde sarı pirinçten yapılmış Kraliçe Sofya'nın yattığı bir tabut var.Söylentiye göre bu tabuta dokununca bütün yapı sallanmaya başlıyormuş. Tabutun koruyucuları olarak dört bir yanına dört melek resmedilmiş.

10. İstanbul ve Ayasofya

İstanbul ve Ayasofya

İstanbul dünyanın Ayasofya ise İstanbul'un merkezidir. Binlerce yıldır İstanbul ve Ayasofya paylaşılamamıştır. Kuşkusuz bir dünya mirası olan bu şehir ve Ayasofya korunmalıdır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.