OFPOF

Gizemin Kadını: Theodora

-
11.9b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Gizemin Kadını: Theodora
41.613 izlenme
-

Theodora (Teodora ya da Teo), İmparator Justinian'nın eşidir. Soylu olmadığı halde İmparatoriçe olan, aşk ve cinselliğin sembolü olmuş birisidir.

İmparatoriçe Theodora ,28 Haziran 548 tarihinde, yaygın kabule göre, kanserden ölmüştür. Naaşı İstanbul'dakiHavarium Kilisesi'ne gömülmüştür. İstanbul'un Fethi'nden sonra kilise yıkılarak yerine Fatih Camii yapılmıştır. Havarium Kilisesi'ndeki lahitler bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmekteyse de Theodora'nın lahti kayıptır.Theodora, eşi ve Bizans İmparatorluğu'nun imparatoru olan Justinianos'a devlet işlerinde destek çıkmış, bazen da onu kendi yönüne çekerek etkilemeyi başarmıştır. Theodora'nın bu özelliğine en iyi örnek Nika ayaklanması'dır. Bu ayaklanma sonucunda Justinianos sarayının arkasından kaçmaya çalışırken Theodora onu durdurmuş kendilerine yakışan en güzel kefenin mor renkte olduğunu yani imparatorluğun renginde olduğunu söyleyerek Iustinianos'u yaptığı hatadan geri döndürmüştür. Daha sonra Justinianos asileri Hippodrom'a kapatıp katlettirmiştir.

1.

Gizemin Kadını: Theodora


Kıbrıslı olduğu bilinen Theodora (Teo, Teodora) inançlı bir ailede büyümüş ve uzun bir süre yoksulluk içinde yaşamıştır. Küçük yaşlarda ailesiyle birlikte sirklerde çalışmış olan Teodora, büyüdükçe bu gösterilerde vücudunu kullanmaya başlamıştır. Kimi kaynaklarda ise babası subay annesi pagan rahibesi olarak geçmektedir. Yoksullukları ise babasının ölmesiyle başlamış diye bilinir. Teodora'nın sirkteki işinden dolayı adı çıkmış ve kendisinin ahlaksız, fahişe olduğu düşüncesi yayılmıştır.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.
Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz!
Sitemizden yararlanabilmek için reklam engelleyicileri kapatmanız gerekmektedir.