OFPOF

Gizemin Kadını: Theodora

-
13.7b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Gizemin Kadını: Theodora
41.613 izlenme
-

Theodora (Teodora ya da Teo), İmparator Justinian'nın eşidir. Soylu olmadığı halde İmparatoriçe olan, aşk ve cinselliğin sembolü olmuş birisidir.

İmparatoriçe Theodora ,28 Haziran 548 tarihinde, yaygın kabule göre, kanserden ölmüştür. Naaşı İstanbul'dakiHavarium Kilisesi'ne gömülmüştür. İstanbul'un Fethi'nden sonra kilise yıkılarak yerine Fatih Camii yapılmıştır. Havarium Kilisesi'ndeki lahitler bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmekteyse de Theodora'nın lahti kayıptır.Theodora, eşi ve Bizans İmparatorluğu'nun imparatoru olan Justinianos'a devlet işlerinde destek çıkmış, bazen da onu kendi yönüne çekerek etkilemeyi başarmıştır. Theodora'nın bu özelliğine en iyi örnek Nika ayaklanması'dır. Bu ayaklanma sonucunda Justinianos sarayının arkasından kaçmaya çalışırken Theodora onu durdurmuş kendilerine yakışan en güzel kefenin mor renkte olduğunu yani imparatorluğun renginde olduğunu söyleyerek Iustinianos'u yaptığı hatadan geri döndürmüştür. Daha sonra Justinianos asileri Hippodrom'a kapatıp katlettirmiştir.

1.

Gizemin Kadını: Theodora


Kıbrıslı olduğu bilinen Theodora (Teo, Teodora) inançlı bir ailede büyümüş ve uzun bir süre yoksulluk içinde yaşamıştır. Küçük yaşlarda ailesiyle birlikte sirklerde çalışmış olan Teodora, büyüdükçe bu gösterilerde vücudunu kullanmaya başlamıştır. Kimi kaynaklarda ise babası subay annesi pagan rahibesi olarak geçmektedir. Yoksullukları ise babasının ölmesiyle başlamış diye bilinir. Teodora'nın sirkteki işinden dolayı adı çıkmış ve kendisinin ahlaksız, fahişe olduğu düşüncesi yayılmıştır.

2.

Gizemin Kadını: Theodora


527-565 yılları arasında Bizans İmparatoru olan I. Justinianos -Türkçe olarak- Jüstinyen, imparatorluğa en parlak dönemini yaşatmıştır. Fakat Theodora'ya aşık olmuş bir imparatordur ki kendisi, o dönemler üst makam birisinin adı uygunsuz şekilde çıkan birisiyle evlenmesi yasaktır.

3.

Gizemin Kadını: Theodora

Bunun üzerine yasa çıkaran hükümdar sonrasında Teodora'yla evlenebilmiştir. Soylu olmadığı halde imparatoriçe olan Theodora, yaşadıklarını unutmamış ve kötü yola düşen tüm kadınların sığınması için kurumlar açmıştır (tövbe etmeleri için manastır açtığı da bilinmektedir). Teodora hakkındaki söylentiler uzun süre bitmemiştir ama bunların önüne geçen en önemli şeyler; Theodora'nın insanlara yaptığı yardımlar, eşinin vebaya tutulduğunda dahi yanından ayrılmaması ve o dönem imparatorluğu başarıyla yönetmesi, yolsuzlukları engellemesi, iktidara cesaret vermesi ve en önemlisi de günümüzde feminist hareketlerin başını çekerek boşanmalarda kadına tanınan haklar, tecavüz suçlululara ağır cezalar verdirmesi olmuştur. Theodora yokluktan gelmiş ve sırtını dayayacak kimsesi olmadığı için sağduyuyla hareket ederek güçlü olabilmiştir ki, bu yüzden gücü nesilden nesile aktarılarak anlatılmaktadır. 

4.

Gizemin Kadını: Theodora

İstanbul'da (günümüzde) 532 yılında çıkan "Nika Ayaklanması" sırasında imparator Jüstinyen kaçmayı düşünmüş ama Teodora "tahttın en güzel mezar olduğunu" söyleyip sadece imparator ve eşinin giydiği erguvan rengindeki pelerinin kefen rengi olarak çok yakışacağını dile getirmiştir (ilginç bir not olarak Goldaş, Theodora'nın bu cesaretinden dolayı bir koleksiyon çıkarmış ve dönemin birçok eşyasını,simgesini,rengini takılarında simgelemiştir). Ayrıca bu ayaklanmayı bastırmasındaki etkisi çok büyüktür. Kanserden ölene kadar pelerinini üzerinden çıkarmayan Theodora aynı zamanda tüm dedikodulara inat kadınlar ve yönetim için ölene kadar çalışmış, adına ve makamına da leke getirmemiştir.

5.

Gizemin Kadını: Theodora

"Nika!... Nika!... Nika!..."
Bunun tam kelime anlamı "Belki kazanırsın,"dı. Ancak burada mecaz vardı, belki daha doğru bir ifadeyle imparatora, "Hiç şansın yok!..." denmekteydi.
dünya'nın en büyük ayaklanmalarından biriydi.

6.

Gizemin Kadını: Theodora

Ayaklanmanın en şiddetli anlarında geçen bir olaydıe .Theodora, Jüstinyen'e doğru döndü ve devam etti.
"Bir insan dünyaya geldikten sonra elbet bir gün ölecektir. İmparatorum, kendinizi kurtarmayı düşünüyorsanız, zaten bu zor değil. İşte deniz orada, geminiz orada, hazineniz orada. Ama kaçışınız size ölüm kadar şeref getirmeyecektir... Eskilerin deyimiyle son olarak ben derim ki; 'Erguvan rengi pelerinim, bana en iyi kefen olacaktır...'"
Konuşma bitmişti. Bu müthiş kadının, bu gerçek imparatoriçenin karşısında herkes donup kalmıştı. Jüstinyen, Theodora'nın kendisiyle gelmeyeceğini anlamıştı. Müşavirlerine döndü: "Bundan böyle ne yapılacağına imparatoriçe karar verecek. Onun emirlerine uyulsun," dedi.

7.

Gizemin Kadını: Theodora

527-548 tarihleri arasında Bizans kraliçesi olan Teodora bir hipodrom bekçisinin kızıyken güzelliği ve aşk maceraları ile ün yaptıktan sonra zamanının Bizans imparatoru Justinyen'in metresi olmuş ve bir süre sonra İmparatorla evlenmişti. güzel olduğu kadar hırslı ve zeki olması sonucu kocasının Bizans'ın en kudretli yöneticilerinden biri olarak tarihe geçmesine katkıda bulunmuştur: 530 tarihinde çıkan Nika isyanının bastırılması onun Justinyen'i,İstanbul'da kalıp mücadele etmeğe ikna etmesi sonucu gerçekleştirilmiştir.
Zamanında kadınlarla ilgili, evlenme, boşanma, ırza geçme gibi konuları kapsayan bazı kanunların kabul edilmesinde de rol oynamıştır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.