OFPOF

Eski Tarihte Amerika'nın Sadece Kadınlara Uyguladığı Yasaklar

-
33.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Eski Tarihte Amerika'nın Sadece Kadınlara Uyguladığı Yasaklar
68.547 izlenme
Ofpofer
-

Medeniyet beşiği olarak adlandırdığımız Amerika'nın 50 yıl önce kadınlara uyguladığı yasaklar...

1. Jüri

Jüri

1975 yılına kadar kadınlar mahkeme jürilerinde görev alamıyorlardı. Kadınların bu kritik kararları vermek için çok duygusal oldukları düşünülüyor, öte yandan da mahkemede geçirecekleri zaman boyunca ev işlerinden uzak kalmalarından korkuyorlardı.

2. Doğum kontrol hapı

Doğum kontrol hapı

1957 yılında doğum kontrol hapı çıktıktan sonra, bu hapın sadece zorunlu hastalık hallerinde kullanılmasına izin verilmişti. 1950'lerde bu yasak daha esnetildi ve sadece evli kadınların kullanmasına izin verildi. Sonra ise tamamen serbest bırakıldı.

3. Mayo

Mayo

1920'lerde kadınların belirli bir uzunluğun altında mayo giymesi yasaktı. Hatta sadece bu nedenden dolayı Avustralyalı bir profesyonel yüzücü amerika'da tutuklanmıştı.

4. Hamile kadınların çalışması

Hamile kadınların çalışması

1978'den önce hamile kadınların işte çalışması neredeyse yasaktı. İş verenler hamile kadınları sadece hamile oldukları gerekçesiyle işten atabiliyorlardı. 1978'de doğum izninin çıkması ile bu hak ortadan kalktı.

5. Sigara

Sigara

1908 yılında New York'ta kadınların halka açık yerlerde sigara içmesi yasaklanmıştı. Yani restoranlarda, otellerde ve barlarda sigara içmeleri yasaktı. Tabii ki bu sadece kadınlara özel bir yasaktı ve 1927 yılına kadar bu yasak devam etti.

6. Maraton

Maraton

1972 yılına kadar kadınların Boston maratonunda koşmaları yasaktı. Yine de 1966 yılında Roberta Bobbi Gibb bu yasağı çiğneyerek maratonda koştu ve resimde gördüğünüz tacizlere mağruz kaldı.

7. Astronot

Astronot

1979 yılına kadar astronot olmak için başvuran kadınlara NASA'dan "Kadınlar için ayrı bir programımız yok, böyle bir planımız da yok" şeklinde bir cevap geliyordu. 1979'dan sonra bu tutum kırıldı.

8. Dövüş izleme yasağı

Dövüş izleme yasağı

1930'larda kadınların dövüş olimpiyatlarını izlemesi yasaklanmıştı. Olimpiyatta dövüşen eşi olsa bile izleyemiyorlardı.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.