OFPOF

Efsanevi 7 Mitolojik Yaratık Hakkında Bilgi

-
6.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Efsanevi 7 Mitolojik Yaratık Hakkında Bilgi
15.225 izlenme
Ofpofer
-

Yunan mitolojisinden Türk mitolojisine kadar en efsanevi 7 mitolojik yaratık hakkında bilgi.

1. Kiklop

Kiklop

Kiklop, Yunan mitolojisinde alınlarının ortasında tek gözleri bulunan devler. Uranüs ve Gaia'nın yani Gök ve Toprağın çocuklarıdır. Onlar tanrılardan korkmayan, zalim, insan etiyle beslenen yaratıklardır. Ancak iyi olanları da vardır: Zeus'a şimşeği ve Ateş'i verenler.

2. Kraken

Kraken

Kraken, İskandinav kökenli efsanevi deniz canavarıdır. Anlatılan efsanelere göre bir ada kadar büyük, bir gemiyi direk tepesine kadar uzanan kollarıyla devirebilen efsanevi deniz yaratığı. Yunan mitolojisinde de adı sıkça geçmektedir.

3. Simurg

Simurg

Bizim kültürümüzde bilinen adıyla Zümrüdü Anka kuşu. Pers mitolojisi kaynaklı olsa da neredeyse diğer tüm mitolojilerde de yer almıştır. Zümrüdü Anka kuşu kırmızı renkte büyük ve görkemli bir kuş olarak tasvir edilir. En büyük özelliği ölürken alev alarak küllerinden tekrar doğmasıdır.

4. İtbaraklar

İtbaraklar

İtbarak; eski türk destanlarında sözü edilen, Türklerin sürekli savaşa tutuştukları, o zamanki Türklerin kuzeybatısında yaşayan "köpek başlı insana benzer yaratıklar". Efsanelere ilk defa "Çok tüylü köpek" manasında geçmiştir. Oğuz Kağan destanlarına göre, "Itbarak'ların yurdu, kuzey-batıya dogru uzanan, karanlık ülkeleri içindeydi. Oğuz Han, İtbarak'lara karşı bir akın yapmış; fakat yenik ayrılıp, dağlar arasındaki bir nehrin ortasında bulunan, küçük bir adacığa sığınmak zorunda kalmıştı.

5. Fenrir

Fenrir

İskandinav mitolojisinde Fenrir, gökyüzünde zincirli halde bekleyen devasa boyutta bir kurttur. Kahinler tarafından Odin'i yutarak öldüreceği kehanet edildiği için zincire vurulur. zincire vurulduğu sırada dövüş tanrısı, Tyr'in sağ kolunu koparttığı söylenir. 

6. Vodyanoy

Vodyanoy

Çuvaş mitolojide su ruhu. Vodyanoy, efsanelere göre boğularak ölmüştür ve su cinine dönüşmüştür. Yarım insan görünümündedir. Bazen iki ayakları üzerinde insanlar gibi yürüdüğü söylenir. Büyük nehirlerde ve göllerde yaşar. Vodyanoy'un tıpkı insanlarla aynı yaşam tarzına sahip olduğuna inanılırdı. Onlarında aralarında yaşlı erkekler ve bebekler vardır, aileleri bulunur.

7. Siren

Siren

Yunan mitolojisinde Sirenler, Sirenum scopuli denen bir adada yaşadıklarına inanılan deniz yaratıklarıdır. Bu yerin tamamı uçurumlarla ve kayalıklarla çevrili olarak betimlenmiştir. Buralarda dolaşan denizciler, sirenlerin söylediği şarkıdan büyülenip gemilerini kayalıklara doğru sürmüşler ve sirenlere yem olmuşlardır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.