OFPOF

Dünyaya Nam Salmış 10 Kudretli Türk

-
47.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünyaya Nam Salmış 10 Kudretli Türk
50.106 izlenme
Ofpofer
-

Bu yazımızda dünyada nam salıp Türk halkını yücelten 10 büyük ecdadımızı tanıyacağız.

1. Oğuz Kağan

Oğuz Kağan

Türklerin atası olarak bilinir. İlk türk devletinin kurucusudur. Destana göre olağanüstü özelliklere sahiptir. Çin topraklaranı karşı akınlar yaparak Çinlileri büyük hezimete uğratmıştır. Çinliler bu yüzden uzaydan bile görünebilen Çin seddi'ni inşaat etmek zorunda kalmıştır.

2. Atilla

Atilla

Avrupa Hun Devleti'nin imparatorudur.Doğu ve Batı Roma'ya seferler düzenlediği için ''Tanrının Kırbacı'' olarak anılır. Bir rivayete göre son eşi İldiko tarafından öldürülmüştür. Mezarının nerede olduğu bilinmemektedir. Cenazesine katılanlar, mezarın yerinin bilinmemesi için öldürülmüştür.

3. Alp Arslan

Alp Arslan

Alp Arslan'ın Türkler için önemi büyüktür. Çünkü Türklerin Anadolu'ya giriş bileti olan Malazgirt Muharebesinin baş mimarıdır.

4. Osman Gazi

Osman Gazi

Kendisi üç kıtaya yayılmış, 624 yıllık bir Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusudur. Türbesi Bursa'da yer almaktadır.

5. Timur

Timur

Timur, Timur İmparatorluğu'nun kurucusudur. Tarihin gördüğü en büyük askeri ve siyasi dehalardan biri olarak kabul edilmiştir.1402'de yapılan Ankara Savaşı'nda Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid'i mağlup edip esir alarak Anadolu'ya hakim oldu. Timur, 18 Şubat 1405 tarihinde, Çin’e sefere giderken Otrar’da 69 yaşında öldü.19 Haziran 1941'de Sovyet antropolog Mikhail Gerasimov, Timur'un bedenini inceledi. Ancak Timur'un mezarını açmadan önce protestolarla karşılaşmıştı ve mezarın lanetli olduğuna dair bir inanış vardı. 

6. Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim ilk türk İslam halifesidir. Selim, tahta, babası II. Bayezid'e karşı darbe yaparak çıkmıştır. Tahtı devraldığında devletini sınırlarını 8 yıl gibi kısa bir sürede 2.5 kat genişletmiştir.

7. Fatih Sultan Mehmet Han

Fatih Sultan Mehmet Han

İstanbul'un fethine nail olan güzel komutandır. Bu fethiyle bir açağı kapatıp bir çağı açıp, dünya tarihine adını altın harflerle yazdıran bir komutandır.

8. Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı İmparatorluğu'na tarihinde en zirve anlarını yaşatmıştır. Adeletinden dolayı Kanuni lakabını almıştır. Saltanatının 10 yıl 1 ayını seferde geçirmiştir.Avrupa'da birçok yeri İslam sancağına almıştır.

9. Barbaros Hayreddin Paşa

Barbaros Hayreddin Paşa

Osmanlı İmparatorluğu tarihinin ünlü türk denizcilerinden, Kaptan-ı Derya olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk kaptan paşası ve büyük amirali. Akdeniz’de Osmanlı egemenliğini pekiştirdi, öyle ki bu deniz bazı tarihçilerce bir "Türk Gölü" olarak anıldı. En büyük zaferi Türk denizcilik tarihininde en büyük zaferi olan Preveze Deniz savaşıdır.

10. Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk

1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Kurtuluş savaşımızın önderi ve cumhuriyetimizin kurucusudur. Modern Türkiye'yi oluşturan devrim ve reformları gerçekleştirmiştir. Atatürk tarihte oynadığı önemli rolden dolayı pek çok yazar ve tarihçi tarafından incelenmiş ve hakkında 379 eser yazılmıştır. 10 Kasım 1938 yılında vefat etmiştir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.