OFPOF

Dünyanın Kaderini Şekillendiren En Büyük Komutanlar

-
6.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünyanın Kaderini Şekillendiren En Büyük Komutanlar
1.571 izlenme
Ofpofer
-

Tarihin mimarları, ulusların kurucuları ve dünyanın kaderini değiştiren o büyük komutanlar.

Dünyanın en büyük askeri dehaları...

1. Timur

Timur

Dönemi:1336-1406

İsmini verdiği büyük Timur İmparatorluğunun kurucusudur. Kendisinin başında olduğu hiç bir savaşı kaybetmemiştir. Osmanlı,memlük,orda gibi birçok yenilmez devleti yenmiştir. Tarihin gördüğü en büyük askeri dehalardan biridir.

2. Selahaddin Eyyubi

Selahaddin Eyyubi

Dönemi: 1137-1193

Hittin muharebesi ile 88 yıldır devam eden hristiyan yönetimini sonlandırmıştır. 3. haçlı seferini ise etkisiz hale getirmiştir. Müslümanlığın en önemli komutanlarındandır. Avrupa'da ise adaleti ve savaş dehası sayesinde saygı gören bir liderdir.

3. Cengiz Han

Cengiz Han

Dönemi:1162-1227

Babası kabilede ihanete uğradıktan sonra çocuk yaşta sürülen Cengiz Han tüm moğol birliklerini toplayarak büyük Moğol İmparatorluğunu kurmuştur. Dahiyane savaş taktikleri ve silahlarıyla avrupayı bile fethetmiştir. dünya'nın birleşik sınırlı en büyük hükümdarlığını Cengiz Han kurmuştur.

4. Büyük İskender

Büyük İskender

Dönemi:M.Ö 356- M.Ö 323

Daha 20 yaşına basmadan Makedon kralı olan Büyük İskender 12 yıl boyunca hiçbir savaş kaybetmeden büyük egemenlikleri himaye altına almıştır. İssus savaşında Pers Kralı Darius'u yenmeyi başardıktan sonra Mısır'dan Hindistan'a kadar bütün Pers topraklarına egemen olmuştur. Amacı ise Yunan uygarlığını ve dilinin hakim olduğu büyük Yunan devletini kurmaktır.

5. Napolyon Bonapart

Napolyon Bonapart

Dönemi: 1769-1821

Devrim Fransa'sının askeri dehası Napolyon yüksek savaş taktikleri ve komuta stratejileri ile dünya'nın hiç görmediği yıkımlar yapmıştır. 200 yıldan bu yana kopyalanan stratejileri ile komutanlara ve liderle yön vermiştir. Günümüzde bile hala Napolyon'un geliştirdiği askeri sistemlerin birçoğu kullanılmaktadır

6. Jül Sezar

Jül Sezar

Dönemi: M.Ö 100 - M.Ö 44

Sezar sahip olduğu askeri deha sayesinde tarihçiler tarafından tarihin en büyük 7 askeri taktisyen ve stratejisti olarak gösterilmiştir.Gerek Galya savaşları sırasındaki,Gergovia savaşında gerek roma iç taktikleriyle göz alıcı zaferler kazanmıştır. Bir savaşta ise köyün girişinde ki kayaları deldirerek köye giden suyun yönünü değiştirip kendi askerlerine tahsis etmiştir ve köy bir süre sonra teslim olmak zorunda kalmıştır.

7. Halid Bin Velid

Halid Bin Velid

Dönemi:592-642

Seyfullah (Allah'ın Kılıcı) olarak bilinen müslüman komutandır. Müslümanlığı seçene kadar Kureyşlilerin saflarında daha sonrasında ise Müslümanlık uğruna savaşmıştır.
Uhud Savaşında Süvarilerine yaptırdığı askeri manevra ile müslümanların yenilmesini sağlamıştır. Yer aldığı 100'ü aşkın savaşta hiç yenilmeyen nadir komutanlardandır. Tarihin gördüğü en büyük komutan olarak nitelendirilir.

8. Hannibal Barca

Hannibal Barca

Dönemi: M.Ö 247 - M.Ö 183

Hannibal Dünyaca ünlü bir komutan ve strateji ustasıdır. Roma'nın en büyük düşmanı olarak tanınmıştır. Filleri içeren ordusuyla Alpler'den Kuzey İtalya'ya girmiş ve Romalıları birkaç önemli savaşta yenerek Roma'nın tüm askeri gücünü tamamen ortadan kaldırmıştır. Bazı tarihçiler tarafından stratejinin babası olarak bilinir.

9. Atatürk

Atatürk

Dönemi: 1881-1938

Atatürk, türk milletinin yetiştirdiği en büyük kumandanlardan biridir. 1. dünya savaşında sayıca üstün düşman kuvvetlerini bozguna uğratmış ve bir ulusun kuruluşunu inşa etmiştir. Hayatının büyük bölümünü savaş meydanlarında geçiren çoğu ülkede büstü olan Atatürk, siyasi ve askeri dehasıyla çoğu tarihçi tarafından Dünya'nın en büyük 3 komutanı arasında gösterilir.

10. Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet

Dönemi:1432-1481

Çağ açıp çağ kapatan hükümdar olarakta bilinen Fatih Sultan Mehmet İstanbulu fethederek 1000 yıllık Bizans imparatorluğuna son vermiştir. İstanbul'u fethetmek için gemileri karadan yürütmesi stratejik hareketlerinden sadece biridir. Savaş alanlarında savaşı geriden takip etmez ordularının en önünde kılıcıyla cenk ederdi.
Ordusunun ümitsizliğe kapıldığı her an insiyatifi eline alıp kendini öne atar ve ordunun morelinin yüksek kalmasını sağlardı.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.