OFPOF

Dünya Tarihinin İlkleri

-
22.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dünya Tarihinin İlkleri
21.454 izlenme
Ofpofer
-

Dünyanın gelişiminde kırılma noktasına sahip buluşlar ve siyasi hareketlerin ilklerini sizlere sunuyoruz.

1. Dünyanın İlk Otomobili

Dünyanın İlk Otomobili

Karl Benz tarafından üretilmiştir. Dolayısıyla da ilk benzinle çalışan otomobili icat eden kişi olarak Karl Benz kabul edilmektedir.

2. Dünyanın İlk Okulu

Dünyanın İlk Okulu

Yunan bilgeleri, filozofları belirli çevrelerde yerleştiler. Ders vermek amacıyla dolaşmaktan vazgeçtiler. Şimdiki anlamıyla okula yakın kurumlar açtılar. Büyük Yunan Filozofa Eflatun, devamlı olarak üç, dört yıllık süreyle, kurslar halinde ders verdiği bir yer kurup, bunu “Akademi” diye isimlendirdi. Bunlar tarihteki ilk okul olarak isimlendirilebilir.


 

3. Dünyanın İlk Parası

Dünyanın İlk Parası

Tarihteki ilk madeni para basımının M.Ö VII. Yüzyılda Anadolu’da Lidyalı’lar tarafından yapıldığı bilinmektedir. Tarihteki ilk madeni para olma özelliği taşıyan Lidya parası, darp suretiyle basılmıştır. Sabit bir alt kalıp üzerine konan madeni pula hareketli bir üst kalıp yerleştirerek, bir çekiçle vurmak suretiyle darp gerçekleştirilmiştir. 

4. Dünyanın İlk Bilgisayarı

Dünyanın İlk Bilgisayarı

Bu bilgisayar bir oturma odası duvarı büyüklüğünde ve bir tonunun üzerindeki kilosuyla oldukça görkemli bir cihazdır. Dünyanin ilk bilgisayarı basit matematik işlemleri için kullanılmıştır. 3 saniye içinde çarpma, bölme ve karekökü işlemlerinin üstesinden gelmesiyle o günün şartları için oldukça faydayalı bir cihaz olarak beğeni kazanmııştır. Fakat bilgisayarın kapasitesi 64 kelime ile sınırlandırılmıştır.

5. Dünyanın İlk Filmi

Dünyanın İlk Filmi

İlk sinema filmi tren istasyonlarıyla ilgili bir belgesel filmiydi. Belgeselin ilk gösterimi Garden Cafe isimli bir yerde, 33 kişiden oluşan bir izleyici topluluğuna 28 Aralık 1895 yılında yapıldı. Bu gösterim sırasında 17 kısa film daha gösterilmiştir. “Fabrikadan Çıkan İşçiler” yine bu kısa filmlerden biriydi. Bu yeni icadı izleyenlerin çoğu, Lumiere Kardeşlerin yaptığının bir sihir olduğunu düşünüyordu. Efsaneye göre filmi izleyenler, trenin ekrana doğru geldiği sahnede çığlıklar atıp salondan kaçmaya çalışmışlar.

6. Dünyanın İlk Gözlüğü

Dünyanın İlk Gözlüğü

İlk gözlüğü, Salvino Degli Armati(1245-1317) adlı bir İtalyan fizikçinin 1280'de yaptığı düşünülmektedir. Bu gözlük, cisimleri büyüterek görülmelerini kolaylaştıran bir çift dışbükey mercekten oluşuyordu.

7. Dünyanın ilk Fotoğrafı

Dünyanın ilk Fotoğrafı

Dünyanın ilk fotoğrafını görüyorsunuz. Le Gras’ın penceresinden görünüş isimli bu fotoğraf 1826 da çekilmiş. Fransız fotoğrafçı Joseph Nicéphore bu fotoğrafını basım işlemine ‘heliography’ adını vermiş. Bu fotoğrafın basılması tam 8 saat sürmüş.

8. Dünyanın İlk Kadın Başbakanı

Dünyanın İlk Kadın Başbakanı

1956'da başbakan olan kocası Solomon Bandaranaike 1959'da bir suikast sonucunda öldürülünce, kocasının kurduğu Sri Lanka Özgürlük Partisi'nin (SLFP) başına geçti. Parti 1960'ta yapılan genel seçimleri ezici bir çoğunlukla kazanınca başbakan oldu. Kocasının sosyalist ve uluslararası ilişkilerde tarafsızlık politikalarını devam ettirdi. 

9. Dünyanın İlk Televizyonu

Dünyanın İlk Televizyonu

Televizyon 1923 yılında, John Logie Baird tarafından Birleşik Krallık'ın Hastings kasabasında icat edilmiştir. İlk televizyon görüntüsü ise yine Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır. Başlangıçta noktalar halinde ve titrek olan görüntülerin kalitesi Baird tarafından geliştirilmiştir

10. Dünyanın İlk Telefonu

Dünyanın İlk Telefonu

Cep telefonunun mucidi o dönemde bir firmada mühendis olarak çalışan Martin Cooper’dır. 1973 yılında ilk cep telefonunu geliştirmiştir. İlk cep telefonu 1 kgdan fazla ağırlıktaydı ve tam dolu batarya ile 20 dakikalık bir görüşme yapılabiliyordu. Martin Cooper yıllar sonra bu telefon için “Telefonun uzun süre elde tutulmaması açısından iyiydi.” demiştir.

11. Dünyanın İlk Moteli

Dünyanın İlk Moteli

California’nın San Luis Obispo kentindeki Motel Inn, dünyanın ilk moteli. 1925’te Los Angeles’lı mimar Arthur Heineman tarafından inşa edildi. Heineman aynı zamanda motor otel anlamına gelen “motel” kelimesinin de mucidi. Motel Inn, bugün hala hizmet veriyor. 

12. Dünyanın İlk Motosikleti

Dünyanın İlk Motosikleti

Alman mucitler Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach tarafından, 1885’te Stuttgart’ta icat edildi.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.