OFPOF

Diriliş Dizisinde Adı Geçen Ahlat Neredir? Nasıl Bir Yerdir?

-
617
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Diriliş Dizisinde Adı Geçen Ahlat Neredir? Nasıl Bir Yerdir?
480 izlenme
-

Türkiye’de belki de tarihi eserleri açısından eşi benzeri olmayan bir belde konumundaki Ahlat’ın varlığı MÖ. 1500 yılına kadar uzanmaktadır.

Öncelikle bu isim nereden geliyor?

“Van Gölü’nün bu müstesna kıyısında hüküm süren Urartu Kıralı “Lat” Med’lerin saldırısına dayanamayınca şehir düşer ve hükümdar da ağır yaralar alır. Babasının başını dizine koyan hükümdarın kızı “ah!” çekerek ince ince göz yaşları dökmektedir. Kızın “ah! Lat , ah! Lat” diye yükselen feryadı, Med’lerin şehre girmesine kadar devam eder. Urartu Kıralı hayata gözlerini yummuş ancak bilmeyerek çok sevdiği bu şehre ismini vermiştir.” Şüphesiz bir efsane ama doğrusu hoş yakıştırılmış. Bunun yanı sıra ilçenin ismi islami literatürde “Hilat” olarak geçer.

1. Mezar Taşları

Mezar Taşları

Büyüklük ve yapılarıyla korkunç bir tesir uyandıran bu mezarlar, 900 senelik bir türk-İslam şehri olan Ahlat’ta toplanmışlardır.    

Meydanlık Kabristanı, Taht-ı Süleyman Mahallesi Mezarlığı, Kırklar Mezarlığı, Merkez (Erkizan) Mezarlığı, Harabeşehir Mezarlığı ve Kale Mezarlığı ile birlikte 6 mezarlık vardır.

2. Kümbetleri de Gözden Geçirelim!

Kümbetleri de Gözden Geçirelim!

Ahlat kümbetleri genel olarak iki katlıdır. Alt kat tonozla örtülmüş mezar odası, üst kat dua ve ibadet odası olarak düzenlenmiştir. Silindirik ve çokgen planlı gövdenin üzeri konik veya piramidal külah ile örtülmüştür.

3. Erzen Hatun Kümbeti

Erzen Hatun Kümbeti

Ahlat kümbetlerinin en süslüsüdür. Üzerindeki yazıta göre Karakoyunlu Emir Ali, kızı Erzen Hatun için 1396-1397’de yaptırmıştır. Kümbet  iki katlı olup altta kabirler, üstte ise türbedarların beklemesine ve duaya mahsus yer bulunmaktadır.

4. Keşiş Kümbeti

Keşiş Kümbeti

Halk arasında “Keşiş” yada “Tek Kümbet” diye anılır. Ahlat’ın en yalın yapıtıdır. Kitabesi olmadığı için, kimin için ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir.

5. Hasan Padişah Kümbeti

Hasan Padişah Kümbeti

Hasan Padişah Kümbeti adıyla anılan 1275 tarihli bu kümbet kitabesine göre, Büyük Emir Hüsameddin Hasan Aka b. Mahmud adına Ulu Kümbet’in sadeleştirilmiş bir benzeri olarak yapılmıştır.

6. Emir Bayındır Kümbeti

Emir Bayındır Kümbeti

sanat tarihi açısından Ahlat kümbetleri içerisinde en ilginçlerindendir. Kümbeti üstten çevreleyen kitabede eserin 1481’de ölen Melik Bayındır için yapıldığı yazılı olup onun yaşamı anlatılmakta, nitelikleri belirtilmektedir.

7. Hüseyin Timur - Esen Tekin Kümbeti

Hüseyin Timur - Esen Tekin Kümbeti

İkikubbe Mahallesine adını veren iki kümbetten eski Ahlat’a yakın olanıdır. Çifte kümbetin küçük olanıdır. Bu kümbetin kitabesinden anlaşıldığına göre 1279’da ölen Bugatay Aka’nın oğlu Hüseyin Timur ile 1280’de ölen Hüseyin Aka’nın kızı Esen Tekin Hatun için yaptırılmıştır.

8. Şeyh Necmeddin Türbesi

Şeyh Necmeddin Türbesi

Ergezen Mahallesindeki mezarlığın içinde yer alan bu kümbet kitabesindeki 1222 tarihiyle Ahlat’ın günümüze kadar gelebilen en eski yapıtıdır.

9. Emir Ali Türbesi

Emir Ali Türbesi

Tek katlı olan türbenin ana mekanı kare planlı olup bunun hemen doğusunda bir kapı ile avluya girilir. Türbe cephesinde yer alan kemer üzerinde mermerden, kırık bir tarihi yazıtı vardır. İç mekan kubbe ile, dıştan piramidal çatı ile örtülüdür.

10. Abdurrahman Gazi Türbesi

Abdurrahman Gazi Türbesi

Türbede, Hz. Ömer döneminde, İyaz Bin Ganem komutasındaki İslam Ordusu ile Doğu Anadolu'ya sefere çıkan Peygamber Efendimiz (S.A.V) sancaktarı Muaz bin Cebel'in oğlu Abdurrahman Gazi yatmaktadır. Abdurrahman Gazi Ahlat'ın ele geçirilmesi sırasında şehit düşer ve şehit olduğu yerde defnedilir.

11. Köprüler

Köprüler

Ahlat’ta 1164 yılında meydana gelen bir yangında pek çok ev ve 70 dükkan yok olmuştu. Akkoyunlu döneminde XV. yy'da yapıldığı tahmin edilir. Bu köprü Harabeşehir’de göle bakan küçük bir dere üzerinde yer almaktadır. Tek gözlü olan bu köprü,1954 yılında onarılmış olup halk tarafından hala kullanılmaktadır. Devrinin mimari özelliğini göstermesi bakımından önemli bir eserdir.

12. Osmanlı Kalesi

Osmanlı Kalesi

eski Ahlat adı verilen “Harapşehir” ile yeni Ahlat adı verilen şimdiki Ahlat merkezi arsında göl kenarında bulunan bu kale ismini Osmanlılar döneminde yapılmış olmasından dolayı alır. Kayıtlarda kalenin yapımına Yavuz Sultan Selim Han döneminde başlandığı, Kanuni Sultan Süleyman tarafından da bitirildiği ve Mimar Sinan’ın bir eseri olduğu belirtilmektedir.  Bazı kaynaklarda yapımının II. Selim döneminde bitirildiği yazsa da bu zayıf bir ihtimaldir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.