OFPOF

Çocuk Yaşta Tahta Çıkmış 8 Hükümdar

-
1.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Çocuk Yaşta Tahta Çıkmış 8 Hükümdar
653 izlenme
Ofpofer
-

Birçok dönemde çocuk yaşta tahta çıkmak zorunda kalmış hükümdarlar olmuştur. Ancak bunlardan bazıları tarihin akışına yön verdi.

Bunlardan bazıları kendi iradesiyle, bazıları anneleri yada naiplerinin kontrolünde verdikleri kararlar neticesinde tarihe yön verdiler. Bizde tarih meraklısı okurlarımız için bu çocuk hükümdarlardan bazılarını derledik.

1. Tutankamon

Tutankamon

Mısır Firavunu IV. Amenotep'in oğlu olarak MÖ.1341 yılında doğdu. MÖ.1332 yılında yani 9 yaşındayken taç giyerek Mısır Firavunu oldu. Asıl ismi Tutankhaton olmasına rağmen sonradan Tutankamon ismini aldı. Nasıl öldüğü tam olarak bilinmemekle birlikte kafasında bulunan bir yaradan dolayı çok sevdiği araba yarışlarında bir kaza sonucu öldüğü tahmin ediliyor. Generali Horemheb'in iktidarı ele geçirmek için kafasına sert bir cisimle vurarak Tutankamon'u öldürdüğü ve sivrisinek ısırması sonrası bulaşan bir hastalıktan öldüğüde diğer rivayetlerdir. 18 yaşında hayata veda eden Tutankamon'un mezarı krallar vadisindedir. Mezarı, İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından bulunduktan sonra Howard Carter'in fakirlik içinde ölmesi ve mezara giren kişilerin çeşitli sebeplerle teker teker ölmesi Tutankamon'un mezarının lanetli olduğu söytentisine yol açtı. Tutankamon'un lahitinin üzerinde hiyeroglif yazısıyla ''Firavunun mezarına her kim dokunursa ölümün kanatları onu saracaktır.''  yazmaktadır.

2. II. Theodosius

II. Theodosius

Doğu Roma İmparatoru Arcadius'un oğlu olarak 401 yılında Konstantinopolis'te doğdu. Babasının 408 yılında ölmesi üzerine 7 yaşındayken tahta çıktı. Ülkeyi bir süre Doğu Roma İmparatorluk Muhafızlarının lideri Anthemius, II. Theodosius'un naibi olarak yönetti. II. Theodosius bugün Ayasofya'nın yerinde bulunan ve Nika ayaklanması sırasında yıkılan bazilika planlı bir klişe (II.Ayasofya) inşa ettirmişti.  Doğu Roma'nın başkenti Konstantinopolis'e inşa ettirdiği kendi adını taşıyan surlarla ve kendi ismini verdiği kanunlarıyla tanınır. Döneminde ki bir diğer önemli olay ise ikinci Efes Konsili. İmparataron çağırısıyla 449 yılında toplanmıştır. II. Theodosius'un ölümü hakkında çok bilgi olmamakla beraber, sadece bir av sırasında atından düşerek öldüğü bilinir.

3. Romulus Augustus

Romulus Augustus

463 yılında doğdu ve 475 yılında tahta çıktı. Tahta çıktığında 12 yaşındaydı. Batı Roma İmparatorluğu'nun son hükümdarı olarak kabul edilir. Saltanatı Gercem şefi Odoacer tarafından tahttan indirilene kadar on ay kadar sürdü. Tahttan indirildikten sonra ne olduğu bilinmemektedir. Batı Roma İmparatorluğu'nun yıkılması Orta Çağ'ın başlangıcı olarak kabul görür.

4. VI. Mithridates

VI. Mithridates

MÖ.134 yılında doğdu. 14 Yaşında tahta çıktı. Pontus kralı olarak Anadolu’da MÖ. 120 ila MÖ. 63 yıllarında hüküm sürdü. Roma'nın baş belası olarak bilinir. Çünkü Roma’nın Asia eyaletine tamamen hakim oldu. 80.000 Roma vatandaşını idam ettirdiği söylenir. Küçük yaşta öz annesinin kendisini zehirlemek istemesinden dolayı çeşitli zehirler geliştirmiştir. İlk zehir bilimci sayılır.

5. XIII. Ptolemaios

XIII. Ptolemaios

MÖ 51 yılında tahta çıktığında 11 yaşındaydı. Mısır'ın son Helenistik hanedanı olan Ptolemy Hanedanı'na mensuptur. Babası Firavun XII. Ptolemaiostur. Tahta çıktığında ünlü kız kardeşi 7. Kleopatra ile evlendi. Daha sonra Kleopatra ile Mısır'da iç savaşa girişti. Roma İmparatoru Sezar'ın desteğiyle Kleopatra tarafından tahttan indirildi.

6. Elagabalus

Elagabalus

203 yılında doğdu ve 218 yılında, 15 yaşındayken taç giydi. En tartışmalı Roma İmparatoru olarak tanınır. Elagabalus devrinde Roma'nın dini gelenekleri ve cinsel tabuları saygısızlığa uğradı. kadın kıyafetleri giydiği ve erkeklerle ilişki yaşadığı rivayet edilir. Kadınların girmesinin yasak olduğu senatoya annesini sokarak siyasi sınıfı aşağılamaya çalıştı. 4 yıllık kısa hakimiyeti ölümüyle son buldu.

7. IV. Mehmed

IV. Mehmed

19. Osmanlı padişahı ve 98. İslam halifesidir. Babası Sultan İbrahim, annesi Turhan Sultan'dır. Babası tahttan indirilince 1648'de, 7 yaşındayken tahta cülus etti. Av merakı yüzünden Avcı Mehmed lakabıyla anıldı. Devlet işleriyle pek ilgilenmedi. Döneminde ikinci Viyana kuşatması ve Sadrazam olan köprülülerin etkileri yaşanmıştır. Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra 39 yıl süren saltanatı ile en uzun süre tahtta kalan padişah olmuştur.

8. III. Otto

III. Otto

Kutsal Roma İmparatorluğunun Ottoyan Hanedanı'na mensup olarak 980 yılında doğdu. 983 yılında tahta geçtiğinde sadece 3 yaşındaydı. Dördücü Saksonya hükümdarıdır ve II.Otto'nun oğludur.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.