OFPOF

Çocuk Yaşta Tahta Çıkmış 8 Hükümdar

-
1.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Çocuk Yaşta Tahta Çıkmış 8 Hükümdar
653 izlenme
Ofpofer
-

Birçok dönemde çocuk yaşta tahta çıkmak zorunda kalmış hükümdarlar olmuştur. Ancak bunlardan bazıları tarihin akışına yön verdi.

Bunlardan bazıları kendi iradesiyle, bazıları anneleri yada naiplerinin kontrolünde verdikleri kararlar neticesinde tarihe yön verdiler. Bizde tarih meraklısı okurlarımız için bu çocuk hükümdarlardan bazılarını derledik.

1. Tutankamon

Tutankamon

Mısır Firavunu IV. Amenotep'in oğlu olarak MÖ.1341 yılında doğdu. MÖ.1332 yılında yani 9 yaşındayken taç giyerek Mısır Firavunu oldu. Asıl ismi Tutankhaton olmasına rağmen sonradan Tutankamon ismini aldı. Nasıl öldüğü tam olarak bilinmemekle birlikte kafasında bulunan bir yaradan dolayı çok sevdiği araba yarışlarında bir kaza sonucu öldüğü tahmin ediliyor. Generali Horemheb'in iktidarı ele geçirmek için kafasına sert bir cisimle vurarak Tutankamon'u öldürdüğü ve sivrisinek ısırması sonrası bulaşan bir hastalıktan öldüğüde diğer rivayetlerdir. 18 yaşında hayata veda eden Tutankamon'un mezarı krallar vadisindedir. Mezarı, İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından bulunduktan sonra Howard Carter'in fakirlik içinde ölmesi ve mezara giren kişilerin çeşitli sebeplerle teker teker ölmesi Tutankamon'un mezarının lanetli olduğu söytentisine yol açtı. Tutankamon'un lahitinin üzerinde hiyeroglif yazısıyla ''Firavunun mezarına her kim dokunursa ölümün kanatları onu saracaktır.''  yazmaktadır.

2. II. Theodosius

II. Theodosius

Doğu Roma İmparatoru Arcadius'un oğlu olarak 401 yılında Konstantinopolis'te doğdu. Babasının 408 yılında ölmesi üzerine 7 yaşındayken tahta çıktı. Ülkeyi bir süre Doğu Roma İmparatorluk Muhafızlarının lideri Anthemius, II. Theodosius'un naibi olarak yönetti. II. Theodosius bugün Ayasofya'nın yerinde bulunan ve Nika ayaklanması sırasında yıkılan bazilika planlı bir klişe (II.Ayasofya) inşa ettirmişti.  Doğu Roma'nın başkenti Konstantinopolis'e inşa ettirdiği kendi adını taşıyan surlarla ve kendi ismini verdiği kanunlarıyla tanınır. Döneminde ki bir diğer önemli olay ise ikinci Efes Konsili. İmparataron çağırısıyla 449 yılında toplanmıştır. II. Theodosius'un ölümü hakkında çok bilgi olmamakla beraber, sadece bir av sırasında atından düşerek öldüğü bilinir.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.