OFPOF

Büyükanne Emma'nın 3500 Kilometrelik Yürüyüşü

-
291
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Büyükanne Emma'nın 3500 Kilometrelik Yürüyüşü
52 izlenme
Ofpofer
-

Emma Gatewood'un 67 yaşındayken bir gün evdekilere "Ben bir yürüyüşe çıkıyorum." deyip 3500 km yürümesinin hikayesi.

Emma Gatewood 1887 yılında ABD'nin Ohio eyaletinde doğuyor. 19 yaşına geldiğinde babası gibi çiftçi olan bir adamla evleniyor ve tam tamına 11 çocuk doğuruyor. Bu çocuklardan 24 torun, torunlarının da 30 tane çocuğu oluyor. Anlayacağınız bayağı geniş bir aileye sahip Büyükanne Emma.

Büyükanne Emma'nın 3500 Kilometrelik Yürüyüşü-601kmtomut

Emma Gatewood evliliğin ilk haftalarından beri kocası tarafından şiddet görüyor. 30 sene süren evliliği boyunca gördüğü şiddet yüzünden karburgası, dişleri kırılan, defalarca ölüm eşiğinden dönen Gatewood, zor zamanlarında huzur bulmak için ormanda gezintiye çıkarmış. Bir gün canını kurtarmak için kendini zor bela attığı karakolda ise kocası yerine kendisi tutuklanmış. Evliliğinin 30. yılında ise dönemin koşullarına göre çok zor da olsa boşanmayı başarmış bir kadın.

Büyükanne Emma'nın 3500 Kilometrelik Yürüyüşü-86r25dpl39

Gatewood, 1954 yılında bir dişçi muayenesinde beklerken National Geographic dergisi karıştırıyor. Derginin o sayısı ABD'nin hemen hemen tüm doğusunu baştan sona kaplayan Appalachian Yolu'ndan ve bu yolu "henüz" bir kadının yürümediğinden bahsediyor. Henüz lafına kafası takılan Büyükanne Emma o günden itibaren bu 3500 km'lik yolu yürümeyi kafasına koyuyor. 3500 km'nin kafamızda ne olduğunu daha iyi canlandırmak için şöyle bir örnek verebiliriz; İstanbul-Madrid arası yaklaşık 3500 km. Katedilmesi gereken mesafenin yanı sıra yolda karşılaşılabilecek bir sürü tehlike de var: yaban domuzları, ayılar, kemirgenler, yılanlar vs.

Appalachian Yolu haritası

Büyükanne Emma'nın 3500 Kilometrelik Yürüyüşü-9qu9eptqza

Emma Gatewood dişçi ziyaretinin üstünden 5 sene geçtikten sonra evdekilere ben bir yürüyüşe çıkıyorum diyor. Tabi kimse de yadırgamıyor bu durumu. Yanına bir defter, bir battaniye, yağmurluk ve bir duş perdesi alıyor; ayakkabıları ise doğa yürüyüşüne hiç de uygun olmayan bir çift lastik ayakkabı. Gerekli olan çadır, uyku tulumu ve yolun haritasını ise yanına almaya gerek duymuyor. Yolu yarıladığında eve ne yaptığını açıklayan bir kart yolluyor ve haliyle basının fazlasıyla ilgisini çekiyor. "Büyükanne Emma" olarak şöhreti kucaklıyor. Neden yürüdüğü sorulunca canım öyle istedi diyor. Kocanız ne diyor bu işe sorularını ise dulum diyerek geçiştiriyor.

Büyükanne Emma'nın 3500 Kilometrelik Yürüyüşü-y6jyp7setn

Yolculuk sırasında komik şeyler de geliyor Büyükanne Emma'nın başına. Karşısına çıkan bir ayıyı şemsiyesiyle kovalıyor, New York civarında gangsterlerle karşılaşıyor.

Büyükanne Emma'nın 3500 Kilometrelik Yürüyüşü-91tz2xdrig

5 ay sonunda yürüyüşünü tamamlayan Emma Gatewood Appalachian Yolu'nu ilk tamamlayan kadın olma ünvanını kazanıyor, 1960 ve 1963 senelerinde ise yürüyüşünü tekrarlıyor. 1973 yılında kalp krizinden vefat eden Gatewood ömrünün geri kalanını herkes tarafından sevilen ve tanınan biri olarak geçiriyor.

Bu ilham verici hayatı ve büyük dirayet örneği için kendisine teşekkürler, ışıklar içinde yatsın!

Büyükanne Emma'nın 3500 Kilometrelik Yürüyüşü-zr7uzkjsbj


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık