OFPOF

Binlerce Yıl Öncesinin Antik Sırrı: Mumyalar ve Mumyalamanın Gizemli Dünyası

-
10.1b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Binlerce Yıl Öncesinin Antik Sırrı: Mumyalar ve Mumyalamanın Gizemli Dünyası
28.604 izlenme
-

Neden yapıldı, niçin yapıldı? İnsanlar neden bir önceki neslin bedenlerini daha ileri bir zamana taşımak istedi...

Tutankhamon, Hatşepsut veya Çin'in çürümeye meydan okuyan kadın mumyaları... Nasıl yapıldı ve niçin? İşte bütün bunların cevabını bulacak ve sizi enteresan mumyalar ile tanıştıracağız!

1. Önce neden çürüyoruz, bir ondan başlayalım isterseniz

Önce neden çürüyoruz, bir ondan başlayalım isterseniz

Her şeyin altından onlar çıktığı gibi bunda da bakteriler etkili. Vücudunuzun yavaş yavaş erimesini ve kemik dokunuz hariç neredeyse tüm yumuşak dokularınızı parçalayacaklar. İkinci bir faktör de nem. Aslında bakterilerin ve çürümenin temel kaynağı eksijen ve nem. Bunlar yıkımı kolaylaştırıyor ve çürümeyi hızlandırıyor. Tabii binlerce yıl önce insanlar bunu bilmiyorlardı. Bazen inançlarından bazen de doğadaki olaylara karşı koymak için bedenleri saklamaya çalıştılar...

2. Peki en eski mumya nereden sizce?

Peki en eski mumya nereden sizce?

Hemen Mısır diyeceksiniz belki de. Hayır! En eski mumyalar daha uzaktan, Şili'den. Yaklaşık 7000 - 9000 yıl öncesinden kalma birer mumya artık o insanlar. Peki nasıl oldu da bugüne kadar korunabildiler? Mısırlılar kadar kaynakları olmayan Chinchorro halkı ölen birisinin önce kolunu sonra da kafa ve bacaklarını kesip derisini soyarlardı. Göğüs kafesi açılan cesetin içi kömür suyu ile doldurulup kuruması sağlanıyordu. Beyin istenmeyen bir bölümdü ve kafanın içerisinde sökülüp çıkarılıyordu. Daha sonra deri tekrar geçirip manganez ile kaplanıyor ve simsiyah bir beden elde edilip kuru çöllere terk ediliyordu.

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.