OFPOF

Binlerce Yıl Öncesinin Antik Sırrı: Mumyalar ve Mumyalamanın Gizemli Dünyası

-
10.0b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Binlerce Yıl Öncesinin Antik Sırrı: Mumyalar ve Mumyalamanın Gizemli Dünyası
28.604 izlenme
-

Neden yapıldı, niçin yapıldı? İnsanlar neden bir önceki neslin bedenlerini daha ileri bir zamana taşımak istedi...

Tutankhamon, Hatşepsut veya Çin'in çürümeye meydan okuyan kadın mumyaları... Nasıl yapıldı ve niçin? İşte bütün bunların cevabını bulacak ve sizi enteresan mumyalar ile tanıştıracağız!

1. Önce neden çürüyoruz, bir ondan başlayalım isterseniz

Önce neden çürüyoruz, bir ondan başlayalım isterseniz

Her şeyin altından onlar çıktığı gibi bunda da bakteriler etkili. Vücudunuzun yavaş yavaş erimesini ve kemik dokunuz hariç neredeyse tüm yumuşak dokularınızı parçalayacaklar. İkinci bir faktör de nem. Aslında bakterilerin ve çürümenin temel kaynağı eksijen ve nem. Bunlar yıkımı kolaylaştırıyor ve çürümeyi hızlandırıyor. Tabii binlerce yıl önce insanlar bunu bilmiyorlardı. Bazen inançlarından bazen de doğadaki olaylara karşı koymak için bedenleri saklamaya çalıştılar...

2. Peki en eski mumya nereden sizce?

Peki en eski mumya nereden sizce?

Hemen Mısır diyeceksiniz belki de. Hayır! En eski mumyalar daha uzaktan, Şili'den. Yaklaşık 7000 - 9000 yıl öncesinden kalma birer mumya artık o insanlar. Peki nasıl oldu da bugüne kadar korunabildiler? Mısırlılar kadar kaynakları olmayan Chinchorro halkı ölen birisinin önce kolunu sonra da kafa ve bacaklarını kesip derisini soyarlardı. Göğüs kafesi açılan cesetin içi kömür suyu ile doldurulup kuruması sağlanıyordu. Beyin istenmeyen bir bölümdü ve kafanın içerisinde sökülüp çıkarılıyordu. Daha sonra deri tekrar geçirip manganez ile kaplanıyor ve simsiyah bir beden elde edilip kuru çöllere terk ediliyordu.

3. Ve gelelim 5000 yılı aşkın Mısır mumyalarına

Ve gelelim 5000 yılı aşkın Mısır mumyalarına

Mumyalama işlemi Mısırlılar için bir ibadetti. Onlar kendi bedenleri bir tarafa firavunlar için ayrı bir özen gösteriyordu. Çünkü firavunun öldükten sonra bedeninin cennetlere yükseldiğine ve orada tanrılara katılıp halkına tepeden bakarak onları koruduğuna inanıyorlardı. Resimdeki firavun ise Mısır tarihine damga vurmuş bir kadın: Firavun Hatşepsut... Bu yüzden firavunun cesedinin çok iyi korunması gerekiyordu. Bunun için muhteşem yöntemler seçtiler. Yıllar önce ölen ve ödlürüldüğü hakkındaki spekülasyonların tamamen yanlış olduğunun kanıtlandığı Tutankhamon da bu mumyalamaların bir eseriydi. Ve bundan binlerce yıl sonra bir adam, Bay Mumya ismiyle de anılan Bob Brier, bunu tıpkı Eski Mısır'ın el aletleri ve kullandığı malzemeler ile kendini kadavra olarak bağışlayan bir insan vücudunun üzerinde yaptı...

4. Peki Bay Mumya bunu nasıl yaptı?

Peki Bay Mumya bunu nasıl yaptı?

Brier tamamen Eski Mısır yöntemlerini kullandı. Bunlardan birkaç tanesini size söyleyelim... Önce becerikli cerrahlar ile kadavranın iç organları alınıp sargılanarak Kanapus kaplarının (kapakları Mısırlıların inandığı tanrıların figürleri olan kaplar) içine kondu. Sonra bir çekiç ile burunla beyni kapatan kemik kırıldı. Bir çengel yardımıyla beyin neredeyse çorba kıvamına denk getirildi. Yere döküldü. Mısırlılar kalbin aklı yönettiğine inandığından vücutta kalan tek iç organ kalpti ve Bob ile ekibi de bunu yaptı. Vücut suyunu tamamen atsın ve kurusun diye natron tuzları döküldü. Sonra katran ile sargılama işlemi yapıldı ve her bir sargının altına dua edilmiş değişik şekilli muskamsı metaller konuldu.

Tüm bunlar feci bir şeymiş gibi duruyor. Ancak Mısırlılar bunu aynısını hatta daha fazlasını yapıyorlardı.

5. Peki sizce en iyi korunan mumyalar Antik Mısır mumyaları mı?

Peki sizce en iyi korunan mumyalar Antik Mısır mumyaları mı?

Sizi uzak bir yere Çin'e götürüyoruz. Belki de en iyi korunmuş mumya yıllar öncesinde yapılan dünyanın en büyük piramitlerinden birinin içinde çıktı. İçerisinde bir tane çivi barındırmayan ve tamamen topraktan, evet topraktan oluşmuş bir piramidin içinden yeni ölmüş gibi olan bir kadın çıkmıştı. Buradaki sır çabuk keşfedildi. Kadın mezardan çıkarıldığında tabutundan kat kat ipeğe sarılmış vaziyette bulunmuştu. Ayrıca mezarından dört kat tabutun içinden çıkarılmış ve kömür ve beyaz kil ile mezar doldurulmuştu. Bu da maddelerin nemi çekmesini ve kadının muhteşem bir şekilde saklanmasını sağlamıştı. Bilinen adı ile Xin Zhui için yapılan otopsi yeni ölmüş bir kadın ile aynı kolaylıkta olmuştu.

6. Ya hiç müdahale edilmeden bir mumyalama olduysa?

Ya hiç müdahale edilmeden bir mumyalama olduysa?

Sadece insan müdahalesiyle değil, belki de doğa kendi yaptığının tersini yapıyorsa? Evet bu mümkün. Tollund Adamı olarak bilinen bu mumya Demir Çağı döneminde öldükten sonra bir bataklıkta bulunana kadar orada kaldı. Bataklık hava yönünden fakir olduğundan cesedi çürümemişti. Böylece dört bin yıl sonra simsiyah bir beden gün yüzüne çıkmıştı.

7. Kimse mumyalamazsa... İnsanın kendisi kendini mumyalar mı?

Kimse mumyalamazsa... İnsanın kendisi kendini mumyalar mı?

Sorumuzun cevabı evet...

Budist rahipler bunu yapıyorlardı. Hatta geçtiğimiz yıllarda bir ekip tamamen kaplanmış bir mumya üzerinde çalışıp yukarıdaki görüntüyü elde etmişti.

Peki rahipler bunu nasıl yapıyordu?

Bir gün uyanıp geri döneceklerine inanan rahipler beslenme düzenlerini tamamen değiştiriyorlardı. Sadece yemiş, tohum ve son zamanlara doğru ağaç kabuğu ve kök yiyen rahipler vücutlarındaki tüm yağları yok olmasını sağlıyorlardı. Sonra zehirli bir çay hazırlayan rahipler vücutlarındaki tüm suyu ve bakterileri yok etmek için her gün içiyorlardı. Bir hava borusu ve çıngırak alan rahipler bir mezara kapanıyordu. Hava borusuyla nefes alan rahipler ölene kadar her gün belli aralıklarla sallayarak yaşadığını halkın anlamasını sağlıyordu. Çıngırak sustuğu gün hava borusu içeriden çekilip mesar kapanıyordu.

8. Şu an hala mumyalama ya da mumya var mı derseniz

Şu an hala mumyalama ya da mumya var mı derseniz

Kendini bağışlayanlar da var zorunlu mumyalananlar da...

Örneğin Afrika'nın bazı kabilelerinde insanlar hala atalarını mumyalıyorlar. Ve törenlerde onları koltuklara oturtarak köylerinde gezdiriyorlar. Ya da sulara gömülmüş bir yatta bulunmuş resimdeki mumyayı da söylemek gerek. Kendisi tam haber verecekken azgın sular onu da öldürmüş. Kendisi yardım isteyeceği telsizin başında bir mumya halinde bulunmuş.

9. Yazımızı üzerinde yapılan acayip çalışmaları olan Ötzi ile bitirelim

Yazımızı üzerinde yapılan acayip çalışmaları olan Ötzi ile bitirelim

5300 yıl önce ölen ve doğanın sarıp sarmaladığı bu adam ismini bulunduğu vadiden alıyor. İncelenen ceset tam akapunktur tedavilerinin yapıldığı 61 bölgede bulunan dövmeleri ile ilgi çekti. 1.60 boylarında ve 30 - 45 yaşlarında olduğu tahmin edilen Ötzi adamının ayakkabılarının dokusu örnek alınarak yeni ayakkabılar üretiliyor.  Ayrıca nasıl konuştuğunu merak eden bilim insanları boğazının bir modellemesini yaparak ses tonu hakkında da bilgi edinecekler...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.