OFPOF

Bilinmeyen Tarih: Dünyanın En Kanlı 10 Savaşı

-
1.4b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bilinmeyen Tarih: Dünyanın En Kanlı 10 Savaşı
475 izlenme
-

Tarihin kanlı sayfalarına dokunduğunuzda nasıl ki içiniz yanıyorsa, birazdan okuyacaklarınız da sizleri derinden etkileyecek...

10. Magnesia Muharebesi (MÖ. 190)

Magnesia Muharebesi (MÖ. 190)

Romalılar ve Selovkoslar arasında Manisa yakınlarında yapılan bir meydan muharebesidir. Toplam kayıp 50.000 civarındadır. Kaynaklara göre Roma Cumhuriyeti ordusu sadece 300 asker kaybı yaşamışken Selovkoslar, Romalılar tarafından büyük ölçüde biçilmişlerdir. Bugünün şartlarında az gibi görünen bu rakamın o yıllarda sadece mızrak ve kılıçlarla sağlandığını göz ardı etmemek gerekir.

9. Platea Muharebesi (MÖ. 479)

Platea Muharebesi (MÖ. 479)

Antik Yunanistan’da yapılan son büyük Yunan-Pers savaşıdır.  Persler ile Sparta, Atina, Korint, Megara gibi Yunan şehir devletleri arasında meydana gelmiştir. Yunanistan’ı fethetme hayallerinin yok edildiği savaşta Persler büyük bir bozguna uğratılmış, Pers askerlerinin Yunanlılar tarafından tuzağa çekildiği alanda adeta bir katliam yaşanmıştır. Yunan tarafının az miktarda asker kaybettiği belirtilse de toplam kayıp 300.000’i geçmektedir. Popüler kültürde Platea Savaşı’nı “300 Spartalı” filminin bitiş sahnesinden hatırlayabilirsiniz. Platea Savaşı’nın başlangıcı ile bitmektedir.

8. Leipzig Savaşı (16-19 Ekim, 1813)

Leipzig Savaşı (16-19 Ekim, 1813)

“Ulusların Savaşı” olarak da bilinen Leipzig Muharebesi bugünün modern Almanya’sında vuku bulmuştur. Bir tarafta Rusya, İsveç, Avusturya ve Prusya; diğer tarafta da Napolyon liderliğindeki Fransa. Fransa’nın ordusunda Polonyalı, İtalyan ve Alman askerler de bulunmaktadır. 600.000 askerin yer aldığı muharebede toplam kayıp 100.000 olarak tahmin edilmiştir. Bu; Birinci dünya Savaşı öncesinde Avrupa’da savaş için toplanmış en büyük insan topluluğudur. Aynı zamanda Napolyon’un kesin olarak yenildiği ilk savaş olarak da bilinir.

7. Mukden Muharebesi (20 Şubat -11 Mart, 1905)

Mukden Muharebesi (20 Şubat -11 Mart, 1905)

Rus-Japon Savaşı’nın en önemli muharebesidir. Birinci dünya Savaşı’ndan önceki son büyük kara çarpışmalarındandır. Rusya’nın geri çekilmesi ile sonuçlanan savaşta toplam 163.000 kişi yaşamını yitirmiştir. İki ordunun da savaşmaktan muzdarip olduğu bilinir ve Japonlar da geri çekilen Rusları takip etme girişiminde bulunmamıştır. Bu savaştan sonra Avrupalılar böylesi bir Asyalı ordunun bir Avrupa ülkesini nasıl yenebildiğini idrak edemeyerek oldukça büyük bir şok geçirmişlerdir.

6. Kursk Muharebesi (Temmuz-Ağustos, 1943)

Kursk Muharebesi (Temmuz-Ağustos, 1943)

İkinci dünya Savaşı sırasında Alman generalleri Manstein ve Kluge ile Rus generalleri Rokossovsky ve Vatutin komutasındaki kuvvetlerin gerçekleştirdiği tarihte bugüne kadar yapılmış olan en büyük tank savaşı olarak bilinir. Bir günde en fazla kayıp verilmiş hava çatışmaları da bu muharebede vuku bulmuştur.  Almanların Kursk çıkıntısına karşı başlattıkları bu taarruz, Sovyetlerin başarılı stratejik operasyon modeli ile geri püskürtülmüştür. Toplamda yaşanılan can kaybı 250.000 olarak kayıtlara geçmiştir.

5. Didgori Muharebesi (12 Ağustos, 1121)

Didgori Muharebesi (12 Ağustos, 1121)

Gürcü kuvvetleri ile Büyük Selçuklu güçleri arasında olan muharebe Gürcülerin kesin zaferi ile sonuçlanmıştır. Bu zafer aynı zamanda Gürcülerin Orta Çağ'daki “Altın Çağ”larının da başlangıcı olmuştur. 200.000’den fazla askerin hayatını kaybettiği savaşta, Gürcü tarafında 20.000 kişilik ordu varken, Selçukluların 700.000 kadar askerden oluştukları bilinmektedir. Bazı kaynaklara göre Gürcülerin; koalisyon kuvvetleri ile bu kadar büyük bir ordu toplamış olan Selçukluları, aralarında çatışmaya yol açarak zayıflamasına sebep oldukları belirtilmiştir. Bazı kaynaklara göre de, Gürcü Kralı 4. David’in komutasındaki adamları Selçukluların bulunduğu vadiye kılık değiştirerek gönderdiği, Selçuklu komutanlarını öldürerek orduda büyük bir kargaşaya sebep olduğu dile getirilmiştir. Bu kargaşa sırasında Gürcü kuvvetlerinin saldırısı altında kalan Selçuklu ordusunun geri çekilmeye çalışan neferlerinin amansızca takip edildiği ve ordunun %60’nın kılıçtan geçirildiği söylenir.

4. Narva Savaşı (2 Şubat-10 Ağustos, 1944)

Narva Savaşı (2 Şubat-10 Ağustos, 1944)

İkinci dünya Savaşı sırasında Alman güçleri ve Sovyetler arasında vuku bulan uzun süreli savaşta, Almanların güçlü savunması nedeni ile yedi buçuk ay süren muharebe sonrası Stalin’in Estonya’yı tekrar ele geçirme hedefleri başarısızlıkla sonuçlanmış ve 500.000’den fazla kayıp verilmiştir.

3. Wuhan Muharebesi (Ağustos-Kasım, 1938)

Wuhan Muharebesi (Ağustos-Kasım, 1938)

Japonların “Wuhan’ın Fethi”, Çinlilerin “Wuhan Savunması” olarak adlandırdığı İkinci Sino-Japon savaşında 500.000’den fazla kişi hayatını kaybetmiştir. Savaşın sonu Wuhan’ın ele geçirilmesi ile sonuçlanmıştır. Tarihin en geniş çaplı savaşlarından biri olarak geçer. Çin’in Ulusal Devrim Ordusu altında 1.000.000’dan fazla asker toplanmıştır. Binlerce sivilin de öldürüldüğü çarpışmalarda, Japonların Nanking Katliam’ında katlettiği insanların ve tecavüz ettiği kadınların sayısının toplamı 300.000 olarak belirtilmektedir.

2. Changping Savaşı (MÖ. 262-Nisan/MÖ. 260-Temmuz)

Changping Savaşı (MÖ. 262-Nisan/MÖ. 260-Temmuz)

Qin Devleti ile Zhao Devleti arasında gerçekleşen Çinlilerin savaşında toplamda 650.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Bir savaştan daha çok bir toplukıyım olarak vuku bulan olay; Qin tarafının kesin zaferi ile sonuçlanmıştır. Qin Devleti’nin kalesine doğru taarruza geçen 400.000 kişilik Zhao ordusu dağlarda pusuya düşürülmüş ve kapana kısılmıştır. 46 gün boyunca dayanmaya çalışan ordu, en sonunda teslim olduğunda sadece 240’ı hayatta bırakılmış, tüm ordu diri diri toprağa gömülmüştür Qin Devleti tarafından. 240 kişinin hayatta bırakılmasının sebebi de, yaşanılan katliamı ve dehşeti herkese anlatmakla görevlendirilmeleridir.

1. Borodino Savaşı (7 Eylül, 1812)

Borodino Savaşı (7 Eylül, 1812)

Napolyon Savaşları sırasında Moskova’nın batısında gerçekleşmiştir ve bu muharebe sonucunda Fransızlara Moskova yolu açılmıştır. Tek bir gün süren mücadele de, 70.000 kayıp verilmesi ile Napolyon Savaşlarının en kanlısı olarak tarihe geçmiştir. Rusların geri çekilmesi ile sona eren savaşta Napolyon kendisini kazanmış olarak farz etmiştir. Bir hafta sonra Moskova ele geçirilse de, yaklaşan kış ve şartlar nedeniyle yorgun düşen Fransız ordusu Moskova’dan ayrılmak zorunda kalmıştır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.